Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

10 domowych sposobów na ból zęba

Co zrobić, gdy zaatakuje ból zęba, a pod ręką nie ma środków przeciwbólowych lub ich branie wywołuje skutki uboczne? Oto kilka łatwo dostępnych metod, które mogą przynieść ulgę i uśmierzyć dolegliwości.

1. Jodyna

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W uśmierzeniu bólu zęba może pomóc jodyna. Jest to rozcieńczony w etanolu roztwór jodu
z dodatkiem jodku potasu, który przeważnie służy do dezynfekcji skóry przy zranieniach lub otarciach. Preparat ten zabija szkodliwe bakterie, wirusy i grzyby, a także posiada właściwości przeciwbólowe. Aby znieczulić zęba należy przyłożyć do niego nasączony jodyną wacik lub płukać bolące okolice wodą z dodatkiem kilku kropel tego brunatnego roztworu.

2. Czosnek i cebula

Kolejnym środkiem zaradczym jest czosnek, nazywany przez wiele osób „naturalnym antybiotykiem". Posiada on właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe. Zawiera także antyoksydanty zwalczające nadmiar wolnych rodników. Podczas rozgniatania ząbków wydziela się allicyna, która ma działanie przeciwgrzybiczne. Podobnie jak czosnek, cebula posiada właściwości lecznicze, dlatego połączenie tych dwóch warzyw może skutecznie pomóc w walce z uporczywym bólem.  Zarówno czosnek
jak i cebulę powinno się rozgnieść lub poszatkować i wymieszać. Tak przygotowaną miazgę trzeba żuć lub przyłożyć do chorego miejsca.

3. Szałwia

Remedium na ból zęba może być również szałwia. Liście tej leczniczej rośliny zawierają około 3% olejku eterycznego, a także m.in. garbniki, flawonoidy witaminę B1, witaminy z grupy B3, karoteny oraz witaminę C. Roślina ta również posiada właściwości odkażające i grzybobójcze, które zapobiegają rozwojowi infekcji. W walce z bólem zęba skuteczny może okazać się napar z liści szałwii, które należy zalać wrzątkiem i zaparzyć. Po ostygnięciu płynu, powinno się nim płukać jamę ustną.

4. Goździki

Na ból zęba mogą pomóc również goździki, powszechnie znane jako przyprawa kulinarna.
Są to nierozkwitłe i wysuszone pąki kwiatowe drzewa goździkowego, które stosuje się
jako lek w medycynie indyjskiej i chińskiej. Olejek goździkowy ma właściwości przeciwbólowe
i antyseptyczne. Nasączony nim wacik należy przykładać do zęba przez około 15 minut. Można również zmiażdżyć goździki i umieścić je w bolącym miejscu.

 5. Alkohol

Do pozbycia się bólu zęba może być użyty również alkohol, który ma właściwości znieczulające
i odkażające. Nasączony alkoholem wacik należy przykładać do bolącego zęba, lub płukać jego okolice.

6. Sok z zielonej papai

Działanie przeciwbólowe ma również sok z zielonej papai. Ten owoc ma właściwości bakteriobójcze
i mukolityczne tzn. rozpuszcza martwe tkanki i oczyszcza ranę. Preparaty z tego owocu występują
w wielu medykamentach stomatologicznych. Sok z zielonej papai może być ratunkiem na ból zęba podczas zagranicznej wycieczki. Aplikuje się go na sączku.

7. Kłącza tataraku

Kłącza tataraku to staropolska metoda walki z bólem zęba. Zawierają olejek eteryczny, gorycze, garbniki, witaminę C i sole mineralne. Mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne
i przeciwzapalne. Ich żucie działa również przeciwbólowo.

8. Olejek eukaliptusowy

Pacjenci gabinetów stomatologicznych mogą kojarzyć charakterystyczny, intensywny zapach eterycznego olejku eukaliptusowego. Stosuje się go w medycynie naturalnej i aromaterapii.
Jego głównym składnikiem jest cyneol, który zwalczają bakterie, a także seskwiterpeny
o właściwościach przeciwzapalnych. Olejek eukaliptusowy działa chłodząco i rozkurczowo.
Jest składnikiem past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej.

9. Soda oczyszczona

Na ból dziąseł może okazać się pomocna soda oczyszczona. Kwaśny węglan wapnia powoduje podniesienie pH, blokuje rozwój bakterii, stany zapalne, a także ułatwia procesy naprawcze
w tkankach miękkich. Jamę ustną należy płukać rozpuszczoną w szklance wody łyżką sody.

10. Imbir

Imbir jest głównie znany jako przyprawa, ale posiada również właściwości lecznicze. Korzystnie wpływa na jamę ustną ponieważ ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i odkażające.
Te szczególne właściwości wynikają z leczniczego działania zawartej w nim żywicy oraz olejku eterycznego. Zmielony imbir powinno się wymieszać z niewielką ilością wody, umieścić na waciku
i przyłożyć go do zęba. Można również skorzystać z olejku imbirowego.

 

Domowe metody mogą przynieść ulgę, ale są to tylko doraźne środki. Przyczyn bólu zęba może być wiele. Zawsze należy zgłosić się do stomatologa, który znajdzie źródło problemu i podejmie leczenie. Odkładanie wizyty w czasie może doprowadzić do powikłań, które mogą być niebezpieczne dla całego organizmu. - powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja Stomatologii" - Na nieleczonych zębach zaatakowanych przez próchnicę znajduje się wiele bakterii i toksyn. W jej zaawansowanym stadium szkodliwe mikroorganizmy mogę przedostać się nawet do miazgi.W konsekwencji dentysta musi zastosować leczenie kanałowe, a ząb staje się martwy i podatny
na uszkodzenia mechaniczne. Bakterie przedostają się do układu krwionośnego, co może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego i innych poważnych chorób.

„Lekcja stomatologii" to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia" oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty,  Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko - Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii" prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

aadrian

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »