Motoryzacja » Moto Serwis

5 najczęstszych awarii nowych modeli samochodów

5 najczęstszych awarii nowych modeli samochodów
Zobacz więcej zdjęć »
Znów umawiasz się na naprawę samochodu? Po raz kolejny coś się zepsuło? A może mogłeś temu zapobiec, gdybyś wiedział, które elementy Twojego auta są szczególnie podatne na awarie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wraz z rozwojem technologii samochody stały się bardziej awaryjne. Fakt ten wynika nie tylko z większej złożoności budowy nowoczesnych aut, ale także niestety z tak zwanego „planowanego postarzania”, czyli strategii producentów aut, której przyświeca idea: lepiej wyrzucić i kupić nowe, niż naprawiać. Na co zwracać szczególną uwagę, by móc jak najdłużej cieszyć się sprawnym samochodem? Gdzie szukać pomocy, gdy doszło do awarii? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

1. Akumulator

Zwykłe rozładowanie akumulatora zdarzyło się chyba każdemu. Tego typu awaria nie wymaga wizyty u mechanika, jednakże po paru takich przygodach możesz już zacząć myśleć o zakupie nowego akumulatora. Żywotność tego elementu zależy od tego, jak często jeździsz samochodem. Im mnie… tym gorzej. Problem z akumulatorem jest powszechny i niezależny od modelu samochodu. Dla zobrazowania stwierdzenia dodamy, że awaria tego elementu wraz z alternatorem i rozrusznikiem jest przyczyną blisko 40% unieruchamiań samochodów na drodze. 

2. Usterki silnika

O awariach jednostki napędowej można napisać naprawdę wiele. Silnik jest najważniejszym i najbardziej złożonym elementem samochodu, dlatego problemy z psującymi się częściami stanowią prawdziwą zmorę dla kierowców. A uszkodzony silnik generuje nie lada koszty naprawy. Chcąc się ustrzec przed takimi wydatkami, należy przede wszystkim pamiętać o oleju, gdyż zatarcia części spowodowane brakiem smarowania, należą do jednej z najczęstszych przyczyn awarii silnika. W przypadku jakichkolwiek niepokojących dźwięków spod maski lub wycieków oleju, nie warto zwlekać z wizytą u mechanika. Zaniedbanie może Cię słono kosztować. 

3. Skrzynia biegów

Ciężko wchodzące biegi, zgrzytanie, wycie i pukanie przy operowaniu drążkiem to jedne z wielu objawów zepsutej skrzyni biegów. Podobnie jak w przypadku silnika, głównym winowajcą uszkodzenia skrzyni biegów jest brak oleju. Wyciek oleju spowodowany zniszczeniem elementów uszczelniających lub po prostu brak oleju wynikający z zaniedbań kierowcy, prowadzą do zatarcia skrzyni biegów. Wpływ na żywotność tego elementu ma również styl prowadzenia pojazdu – jazda na zbyt niskich lub zbyt wysokich obrotach może szybko wykończyć ten element. A za naprawę możesz naprawdę słono zapłacić, dlatego lepiej zawczasu zawracać uwagę na niepokojące dźwięki i w odpowiednim momencie zmieniać bieg. 

4. Zawór recyrkulacji spalin

Urządzenie to służy do obniżania emisji bardzo szkodliwych tlenków azotu. Idea szlachetna, jednakże niestety element często ulega uszkodzeniom. Zwykle usterka wynika z zablokowania się zaworu, co powoduje dostawanie się spalin do komory spalania. Winowajcami awarii są nagromadzające się zanieczyszczenia takie jak osad i sadza. Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Przede wszystkim spadek mocy silnika i zwiększone zużycie paliwa. Zazwyczaj wystarczy zawór wyczyścić i wszystko wróci do normy. 

5. Chłodnica

Co prawda awaria nie jest poważna, ale zazwyczaj wymaga wizyty w warsztacie, gdyż w większości modeli aut dostanie się do zepsutej chłodnicy wiąże się z wykręceniem paru elementów spod maski. Jak łatwo się domyślić, awaria tego elementu skutkuje przegrzaniem silnika. By do tego nie doprowadzić, należy przede wszystkim utrzymywać odpowiedni poziom płynu chłodzącego i obserwować, czy nie dochodzi do jego wycieków.

Niestety niemalże każdy model samochodu prędzej czy później ulega awarii. Jeśli i Ciebie dotknął ten problem, skontaktuj się z profesjonalistami. Auto Reduta to renomowany niezależny serwis wysokiej klasy samochodów. Zapraszamy. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Alepos

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »