Budowa komina – jaki rodzaj cegły wybrać


Budowa komina – jaki rodzaj cegły wybrać
2016-03-31
Komin, tak jak miejsce zamontowania okien to newralgiczne miejsce w dachu. Niewłaściwe uszczelnienie lub zły wybór materiałów kończy się zaciekami i poważnymi uszkodzeniami budynku. Przy zaniedbaniu wykończenia poszycia możemy zapomnieć o spokojnym śnie.

Cegły, tak jak wszystkie materiały budowlane, mają swoje rodzaje i formaty. Ich zastosowanie zależy od stopnia wytrzymałości i przepuszczalności (dźwięk, wilgoć). Dlatego nie należy lekceważyć doboru odpowiednich kompozytów.

Przeczytaj również:

W Polsce  cegła budowlana jest rozpowszechniona w dwóch dominujących wymiarach: format RF oraz format NF pochodzący z Niemiec. Na rynku można spotkać również inne, których wymiary zależą od indywidualnych możliwości zakładu produkcyjnego (np. Lode).

Najważniejsze typy cegły to perforowane, szczelinowe oraz cegła pełna. Komin z cegły powinien zostać zbudowany z cegły pełnej. Nie ma ona żadnych szczelin. Sprawdza się w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych – dużych amplitudach temperatury i wilgoci. Stosuje się je także w przewodach wentylacyjnych oraz przepustów wodnych.

Typ szczelinowy ma w sobie perforacje. Jednak odstępy w strukturze nie przekraczają 10% powierzchni. Najczęściej stosowana w obudowie kominów prefabrykowanych. Ich budowa jest skuteczna tylko w przypadku dokładnego uzupełnienia szczelin przez murarską zaprawę.

Ostatni rodzaj cegły, to cegły perforowane, w których szczeliny przekraczają 10% powierzchni. Są wykorzystywane do stawiania konstrukcji naziemnych. Ich zastosowanie w ciągach wentylacyjnych i kominach jest błędem w sztuce. Przerwy przepuszczają wodę, a wiatr wdmuchuje ją głębiej powodując ciężkie do usunięcia nacieki.

W składach budowlanych znajdziemy cegły różnych producentów. Ich wymiary będą różnić się nieznacznie między sobą, ze względu na formy używane w zakładach produkcyjnych. Dlatego decydując się na rozpoczęcie większej budowy należy zakupić całą partię materiału, który powstał w ciągu jednego cyklu produkcyjnego. Pozwoli to uniknąć przekroczenia wymiarów w projekcie oraz różnicy w odcieniach.



Nadesłał:

LODE Sp. z o.o.
http://lode.pl/index.html

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl