Co to jest kaligrafia?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Co to jest kaligrafia?
2017-10-17
W jaki sposób najprościej można zdefiniować kaligrafię? Definicja słownika zakłada trzy cechy, którymi się ona charakteryzuje. Jest to umiejętność pisania, która powinna być piękna, staranna oraz poprawna.

Moda na ładne i kształtne litery nie wzięła się wraz z wynalezieniem czcionek drukarskich, choć ten wynalazek znacznie ułatwił pisanie. Kaligrafia jest praktycznie tak stara, jak historia największych cywilizacji. Równolegle, w różnych zakątkach świata rozwijały się inne szkoły pięknego pisma, stąd też do dnia dzisiejszego można wyróżnić kilka głównych nurtów w kaligrafii.

Kaligrafia alfabetu łacińskiego

Ze względu na krąg kulturowy, w którym wyrastała nasza cywilizacja, w Polsce najbardziej popularna jest nauka kaligrafii alfabetu łacińskiego. Co prawda rosnące zainteresowanie kulturami dalekiego wschodu sprawia, że część osób w swej pasji poświęca się również nauce kaligrafii znaków chińskich czy japońskich. W kaligrafii niezależnie od tego, jakie litery są przedmiotem nauki, najważniejsza jest staranność. Teoretycznie nie ma żadnych przeszkód, aby każdy nauczył się pięknie pisać. Jedynie czym trzeba się wykazać to cierpliwość w powtarzaniu tych samych ruchów. Jak długo trzeba się uczyć, aby opanować tę trudną sztukę? Jest to kwestia bardzo indywidualna. Standardowy kurs kaligrafii trwa kilka miesięcy, jednak rozwój poszczególnych kursantów jest różny, w zależności od ich indywidualnych możliwości. O wiele szybciej pięknego pisma uczą się osoby uzdolnione manualnie oraz te, charakteryzujące się zmysłem technicznym.

Narzędzia do kaligrafii

Można sobie oczywiście wyobrazić piękne pisanie liter przy pomocy ołówka czy zwykłego długopisu. Jednak prawdziwa sztuka kaligrafii wymaga tego, aby używane były określone przybory do kaligrafii. W co zatem powinien zaopatrzyć się każdy, kto chciałby nauczyć się kreślić przepiękne litery? Obowiązkowym zestawem dla osoby początkującej jest ołówek, gumka, temperówka oraz linijka. Największy problem na starcie, to kreślenie liter w jednym szeregu. Zadanie to ułatwi linijka przy użyciu której warto nakreślić linie pomocnicze. Ołówek służy do wstępnego szkicowania liter, które następnie można poprawić przy pomocy innych narzędzi. Wraz z rozwojem umiejętności, warto zacząć sięgać po bardziej zaawansowane przyrządy do kaligrafii. Należą do nich między innymi pisak pędzelkowy czy pióro kreślarskie. Przydatna może okazać się również specjalna deska kreślarska, która ułatwia naukę kaligrafii. Wszystkie niezbędne narzędzia można bez trudu kupić w sklepach przeznaczonych dla grafików oraz malarzy. Jeden z nich dostępny jest pod adresem http://calligrafun.com/ Warto obserwować aukcje internetowe - często bardzo dobry jakościowo sprzęt można kupić w niskich cenach. Osoby, które opanują sztukę kaligrafii, przy tworzeniu swoich prac zaczną zwracać uwagę także na odpowiedni papier do kaligrafii. Nie jest prosto kupić odpowiedni arkusz - ważna w tym przypadku staje się nie tylko grubość samego papieru, ale także jego faktura.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Nauka kaligrafii z pozoru może wyglądać prosto i szybko. Jednak prawdziwe  dzieła powstają w wyniku długotrwałej pracy nad własnymi umiejętnościami oraz przy użyciu konkretnych przyborów kaligraficznych.

Nadesłał:

wojtiii656

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl