Społeczeństwo » Społeczeństwo

Czyste środowisko, czyli Eko Natura

Wielu z nas chętnie korzysta z uroków przyrody. Nie każdy jednak pamięta, że tylko wtedy, kiedy troszczymy się o naturę, dostajemy od niej dużo dobrego. W służbie czystego środowiska przychodzą tworzywa sztuczne, które ulegają rozkładowi znacznie szybciej, niż ich tradycyjne odpowiedniki

Co roku stowarzyszenia prośrodowiskowe organizują akcje zwiększające świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii, konieczności sprzątania ziemi czy dbałości o środowisko. Nieustanne zmiany klimatu, zanieczyszczone powietrze czy degradacja gleb – to wszystko jest również konsekwencją nieodpowiedniej działalności człowieka.  Zanieczyszczenie gleb spowodowane jest m.in. substancjami chemicznymi i radioaktywnymi, których źródłem są przede wszystkim przemysł i rolnictwo. Bardzo duży wpływ na czystość środowiska mają również dzikie wysypiska śmieci – podczas rozkładu znajdujących się na nich odpadów dochodzi także do chemicznego zanieczyszczenia wód powierzchniowych i podziemnych, co stanowi zagrożenie dla wody pitnej w danym miejscu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Droga od segregacji do recyklingu 

Ważne, aby segregować odpady i dbać o to, żeby nie zostawiać śmieci gdziekolwiek – na łąkach, szlakach górskich czy w lasach. Niektóre z tych odpadów potrzebują bardzo dużo czasu, aby ulec rozkładowi. Ile? Papier ok. 6 miesięcy, natomiast plastik, w zależności od rodzaju, nawet od 100 do kilkuset lat. Z kolei metalowa puszka po napoju rozłoży się po ok. 10 latach, a szklane butelki w ogóle nie ulegają rozkładowi.

Tworzywa sztuczne to największa pod względem objętościowym grupa odpadów nieorganicznych, która stanowi 30% objętości wszystkich odpadów generowanych zarówno przez konsumentów, jak i przedsiębiorstwa. Ich zużycie rośnie średnio o 10% rocznie. Najbardziej pożądaną metodą zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych jest odzysk i sprzedaż surowców, czyli tzw. recykling materiałowy. Jednak według danych Plastics Europe w Polsce, tylko nieliczny odsetek odpadów  z tworzyw sztucznych poddaje się recyklingowi – zdecydowana większość trafia na wysypisko, gdzie zalega przez wiele lat.  

D2w, czyli... co możemy zrobić?

Dlatego tak istotne jest abyśmy używali produktów, które po wyrzuceniu na wysypisko mogą ulec samoistnemu, szybszemu rozkładowi. Na rynku dostępne są  tworzywa sztuczne tzw. oksybiodegradowalne. Zawierają składnik d2w, dzięki któremu ulegają rozkładowi niezależnie od miejsca, do którego trafi odpad (wysypisko, środowisko naturalne, woda). Produkty z d2w rozkładają się znacznie szybciej, niż ich tradycyjne odpowiedniki – np. oksybiodegradowalne worki na śmieci ulegną całkowitemu rozpadowi po kilku latach, a zwykłe – po ok. 400 latach. – Proces degradacji worków na śmieci z d2w rozpoczyna się już po 18-24 miesiącach. Degradacja zachodzi w naturalnych warunkach, wspomagana jest przez takie czynniki jak woda, temperatura czy światło. Pod ich wpływem aktywowane zostaje działanie dodatku d2w, powodującego rozkład substancji chemicznych, następnie bioasymiliowanych przez mikroorganizmy. Pozostałość worka staje się całkowicie nieszkodliwa dla środowiska. Takie przyjazne dla środowiska worki na śmieci  posiada w swojej ofercie marka Jan Niezbędny – wyjaśnia Waldemar Kletkiewicz, Senior Brand Manager marki.

Worki na śmieci Eko Natura Jana Niezbędnegoprzyjazne dla środowiska. Na wysypisku śmieci uwalniają swoją zawartość i dzięki temu odpadki organiczne ulegają naturalnemu kompostowaniu.

 

www.janniezbedny.pl

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

RoyalBrandKarolina

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »