Dlaczego warto stosować suplementy diety?


Oceń artykuł Zobacz ranking
Przepisz powyższy kod i oceń artykuł »
Dlaczego warto stosować suplementy diety?
2017-08-27
Wyniki badań naukowych jednoznacznie wskazują, że w wyniku przetwarzania i konserwowania żywności, uprzemysłowienia upraw, skażenia środowiska oraz złych nawyków żywieniowych i stresu, nie jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na ważne dla zdrowia składniki odżywcze.

 Brak tych składników w naszym codziennym pożywieniu doprowadza do niedoborów a co za tym idzie systematycznego osłabienia odporności organizmu i powstania wielu chorób, w tym szczególnie chorób cywilizacyjnych, takich jak nadwaga, otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, choroby reumatyczne i nowotwory.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Kafito.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Żywieniowcy i naukowcy na całym świecie zachęcają nas do poszukiwania tych cennych substancji pokarmowych pod postacią naturalnych suplementów diety.

Suplementacja to dostarczanie substancji, które uzupełniają faktyczne lub przypuszczalne niedobory, mogące powstać w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego, choroby lub niedostatecznej jakości pożywienia podstawowego. Suplementy diety zawierają jeden lub kilka naturalnych składników w określonych względem siebie stosunku, dostosowane do zapotrzebowania organizmu człowieka.

W obecnych czasach suplementacja staje się wymogiem niezbędnym, bez którego praktycznie niemożliwe jest utrzymanie organizmu w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Mimo iż nie cierpimy już na klasyczne choroby wynikające z niedoboru składników odżywczych takich jak szkorbut, choroby ber-beri czy krzywica, to jednak coraz powszechniej borykamy się z tzw. utajonymi niedoborami witamin i minerałów, zwłaszcza w grupach zwiększonego ryzyka, do jakich należą dzieci i młodzież, kobiety w ciąży, matki karmiące czy ludzie w wieku podeszłym, osoby cierpiące na choroby przewlekłe, zwłaszcza reumatyczne, serca, układu krążenia oraz przewodu pokarmowego, u których zmniejsza się przyswajalność składników pokarmowych zawartych w żywności.

Do grupy zwiększonego ryzyka można zaliczyć także osoby przyjmujące stale i systematycznie różnego rodzaju leki, intensywnie pracujące na co dzień, sportowców wyczynowych, nadużywających alkohol, pijących duże ilości kawy czy palących papierosy.

Na przykład palenie papierosów nasila w ustroju niezwykle niebezpieczne reakcje wolno-rodnikowe, odpowiedzialne nie tylko za przedwczesny proces starzenia się, ale także inicjacje wielu procesów nowotworowych. Aby organizm mógł w miarę skutecznie uaktywnić system obronny, potrzebuje odpowiedniej ilości witamin antyoksydacyjnych takich jak: witamina C, E, beta-karoten czy selen.
Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C, B1 i magnez występuje wśród osób pijących dużo kawy, która powoduje wyraźne obniżenie zawartości tych składników w płucach i wątrobie, a także nasila powstawanie agresywnych cząsteczek wolno rodnikowych. Picie kawy osłabia też wchłanianie witaminy B1, podobnie jak wszelkiego rodzaju napoje typu cola. W efekcie niedoboru witaminy B1 może dochodzić do rozmaitych napięć i zaburzeń w systemie nerwowym, gdyż składnik ten jest niezbędny w przemianach metabolicznych glukozy - głównego źródła energii dla komórek mózgowych.

Musimy pamiętać, że nawet nieznaczny niedobór jednego składnika pokarmowego może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Źródło: Sklep ze zdrową żywnością online 

Nadesłał:

Sklep ekologiczny
http://www.ekoplace24.pl/

Wasze komentarze (0):


Przepisz kod:
Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl