Społeczeństwo » Społeczeństwo

Dobre ubezpieczenie szkolne NNW, czyli jak nie kupować złudzeń

Dobre ubezpieczenie szkolne NNW, czyli jak nie kupować złudzeń
Zobacz więcej zdjęć »
Początek roku szkolnego, to czas kiedy stajemy przed perspektywą opłacenia tzw. składki na ubezpieczenie, czyli ubezpieczenia NNW dziecka. Warto poświecić nieco czasu na przeanalizowanie jego warunków, tak aby dokonać świadomego wyboru polisy, która w przypadku wypadku zagwarantuje realną ochronę

Początek roku szkolnego, to czas kiedy stajemy przed perspektywą opłacenia tzw. składki na ubezpieczenie, czyli szkolnego NNW naszego dziecka. Najczęściej takie ubezpieczenie proponowane jest w ramach polis grupowych, negocjowanych przez placówki oświatowe, a wysokość składki rocznej wydaje się być korzystna, zwykle nie przekraczając kwoty 50,00 zł. Warto jednak poświecić nieco więcej czasu na przeanalizowanie proponowanych warunków, tak aby dokonać świadomego wyboru polisy, która w przypadku nieszczęśliwego wypadku zagwarantuje nam realna pomoc i ochronę a nie okaże się jedynie bezwartościową kartką papieru.

W niniejszym artykule bazując na doświadczeniu związanym z dochodzeniem odszkodowań z polis NNW, postaramy się opisać na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie dla naszego dziecka.

Ubezpieczenie szkolne NNW, obowiązkowe czy nie?

Warto pamiętać, że pomimo faktu, iż ubezpieczenia szkolne przez wiele lat funkcjonowały w formie pewnego „dobrowolnego przymusu” i były traktowane przez placówki oświaty jako obowiązkowe, to jednak w świetle obowiązującego stanu pranego, jest to ubezpieczenie całkowicie dobrowolne. Na szczęście w ostatnich latach świadomość rodziców jest w tym względzie większa, a także same szkoły zmieniły swoje podejście, rzetelnie informując opiekunów dzieci o tym fakcie i wynikających z tego implikacjach.


Szkoły proponują zwykle proponują ubezpieczenia w ramach polis grupowych, i trzeba przyznać, że jeżeli wykażą się tylko inicjatywą, to są w stanie wynegocjować dla swoich uczniów naprawdę dobre warunki za rozsądną cenę. Jeżeli jednak tak nie jest, lub zakres ubezpieczenia chcemy dopasować do swoich potrzeb, warto zwrócić się do agenta ubezpieczeniowego z którym współpracujemy, a który z pewnością doradzi i wyjaśni nasze wątpliwości.

Suma ubezpieczenia i procent uszczerbku. Jakie mają znaczenie?

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności finansowej Ubezpieczyciela czyli maksymalna kwota odszkodowania jaką wypłaci ona za pojedyncze zdarzenie w trakcie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Często o nią pytamy, i zwykle przemawia ona najbardziej do naszej wyobraźni. Słusznie, ponieważ jest to jedna z najważniejszych informacji od której zależy wysokość świadczeń jakie poszkodowany uzyska po wypadku.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż pełna suma ubezpieczenia przysługuje jedynie w przypadku śmierci ubezpieczonego dziecka lub jego całkowitego trwałego kalectwa. W pozostałych wypadkach odszkodowanie za odniesiony uszczerbek ustalane jest jako procent sumy ubezpieczenia, odpowiadający procentowi uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego.

Ustalenie procentu uszczerbku odpowiadającemu danemu urazowi następujące albo w oparciu tabelę zawartą w ogólnych warunkach ubezpieczenia, lub na podstawie opinii lekarza orzecznika. Oczywiście metoda druga jest zdecydowanie korzystniejsza dla ubezpieczonych.

W praktyce spraw odszkodowawczych niezwykle często spotykamy się, z rozczarowaniem rodziców niskimi kwotami odszkodowań, wypłacanymi z polis szkolnego NNW. Niestety jednak najczęściej kwoty te wprost wynikają z warunków polisy na jakie wyrazili zgodę. Trzeba bowiem pamiętać, że jeżeli warunku ubezpieczenia przewidują na przykłąd 2% uszczerbku za złamanie kończyny (co zdarza się w takich polisach bardzo często), to przy sumie ubezpieczenia wynoszącej 5.000,00 zł (również często spotykana przy najtańszych polisach) nasze dziecko otrzyma świadczenie w wysokości jedynie 100,00 zł, a uzyskanie dopłaty do odszkodowania w taki sprawach najczęściej niemożliwe! Z tego powodu suma ubezpieczenia oraz sposób ustalania uszczerbku, to kluczowe elementy jakie jakie musimy wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia.

Wszystkie zdarzenia urazy czy tylko niektóre?

Ubezpieczyciele w tańszych wariantach ubezpieczenia NNW najczęściej gwarantują wypłatę odszkodowania, jedynie na urazy wymienione wprost w ogólnych warunkach polisy. Nawet jeżeli lista taka jest długa i na pierwszy rzut oka wydaje się być wyczerpująca, to jednak stanowi istotne zawężenie zakresu ubezpieczenia, ponieważ nie sposób przewiedzieć jakiemu akurat zdarzeniu ulegnie nasza pociecha. Odmowa wypłaty świadczenia z tego powodu jest najczęstszym przypadkiem z jakim spotykają się eksperci SzkodaSzkody.pl w praktyce likwidacji szkód z NNW szkolnego. Warto zadbać aby nasz polisa obejmowała wszelkie urazy, jakim może młody człowiek, a nie jedynie te najczęstsze wymienione w tabeli.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na charakter uszczerbku od którego Ubezpieczyciele uzależniają wypłatę odszkodowania. Najczęściej uszczerbek na zdrowiu musi mieć charakter trwały, czyli taki który nie daję się usunąć w całości nigdy. Taki charakter mają na przykład złamania czy rany, które nawet po wyleczeniu pozostawiają ślad w organizmie. Coraz częściej jednak Ubezpieczyciele obejmują ochroną ubezpieczeniową także takie obrażenia ciała, które nie wywołują trwałego uszczerbku, warto wiec o to zapytać swojego agenta.

Trzeba też zawsze brać pod uwagę, że objęte ubezpieczeniem są jedynie zdarzenia mające przyczynę zewnętrzną, co rozumieć trzeba jako taką, która ma swoje źródło poza organizmem ubezpieczonego dziecka. W związku tym, nie możemy spodziewać się odszkodowania, jeżeli złamanie zostało spowodowane wyłącznie osłabieniem kości związanym z przewlekłą chorobą dziecka, lub jego omdleniem.

Opcje dodatkowe? Warto rozważyć.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują swoim klientom również szereg opcji dodatkowych, które zapewnić mogą albo szerszy wachlarz świadczeń - takich jak wypłata pewnej sumy odszkodowania za każdy dzień niezdolności do nauki, lub pokrycie kosztów leczenia urazów - albo poszerzają zakres ochrony, na przykład o urazy związane z wyczynowym uprawianiem sportu, za które uważa się wszelkie treningi w sportowych sekcjach czy klubach pozaszkolnych, i które nie jest objęte ubezpieczeniem standardowym.

Ciekawą i korzystną finansowo alternatywą, jest również połączenie ubezpieczenia dziecka, z ubezpieczeniem pozostałych członków rodziny. Ubezpieczenie takie najczęstszej można poszerzyć również o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, co ochroni nas przed koniecznością pokrywania szkód, gdy dziecko na przykład wybiję sąsiadowi szybę, czy swoim zachowaniem spowoduje wypadek komunikacyjny.

Zbieraj dokumentację i pilnuj terminów!

Kiedy już zdarzy się wypadek, trzeba pamiętać że ubezpieczyciel będzie wymagał od Ciebie udokumentowania jego okoliczności i skutków. Dlatego zbieraj dokumentacje medyczną, zrób telefonem zdjęcia miejsca zdarzenia i dziecka (lepiej więcej niż mniej). A jeżeli na miejscu są świadkowie, których nie znasz osobiście, poproś ich o numer telefonu – kontakt z nimi może okazać się bezcenny.

Poza tym pamiętaj, że Ubezpieczyciel w warunkach polisy zastrzega w ciągu ilu dni od zdarzenia, musisz go o nim poinformować. Dopilnuj tego, ponieważ przekroczenie terminu, spowoduje że Ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, lub znacznie zmniejszy jego kwotę! Zaś w przypadku problemów z wypłata odszkodowania, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak zespół SzkodaSzkody.pl

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Waldemar Jędrzejak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
KONFERENCJA ANTYDOPINGOWA WARSZAWA
Magdalena Witkiewicz i Alek Rogoziński z wizytą w Empik Bonarka, 23.06, godz. 16:00
prezent dla Taty - warsztaty
Za 1 dzień:
4Dreamers w Empik Bonarka - 24.06, godz. 15:30
Za 4 dni:
KONFERENCJA ANTYDOPINGOWA WARSZAWA
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »