Dom » Budownictwo

Domy energooszczędne – przyszłość puka do drzwi

Domy energooszczędne – przyszłość puka do drzwi
Zobacz więcej zdjęć »
Na rynku dostępnych jest wiele projektów domów energooszczędnych. Różnią się pod względem wielkości, zaproponowanych materiałów czy architektury.

Wzrost kosztów ogrzewania budynków spowodowany systematycznymi podwyżkami cen energii oraz nowe wytyczne określające roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody (EP – kWh/m2rok) skłaniają  inwestorów do wcielania w życie nowoczesnych rozwiązań z  branży budowlanej i instalacyjnej. Od 2014 roku dopuszczalne EP wynosi 120 kWh/m2/rok, a w 2021 wartość ta będzie mogła przekraczać 70 kWh/m2/rok, co oznacza, że będą mogły powstawać wyłącznie domy pasywne bądź zużywające energię odnawialną.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Energooszczędność budynku określa także parametr EUco, który określa jego zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i wentylacji (pow. 70 kWh/m2/rok dom poza klasą energetyczności, 30-70 - dom energooszczędny, 15-30 - dom niskoenergetyczny, 1-15 - dom pasywny).

Tak wyglądają normy i standardy. W praktyce domy energooszczędne to takie, które:

1. - Posiadają bardzo dobrą izolację cieplną – zazwyczaj 35-40 cm izolacji z wełny mineralnej lub poliuretanu na zewnątrz lub 25 cm grubości od strony wewnętrznej

2.  - Posiadają efektywne przeszklenia – szczelne, izolujące, światło-przepuszczalne jednokierunkowe okna

3.  - Są ukierunkowane południowo – zmienia się główna oś posadowienia domów z N-S na W-E. Budynek powinien mieć fasadę zwróconą na południe, by absorbował ciepło

4.Są wyposażone w system wymuszonej wentylacji z odzyskiem ciepła

W ślad za tymi zmianami podążają producenci instalacji grzewczych i kotłów. Dziś piece na drewno i pellet wymagają mniej obsługi i charakteryzują się coraz wyższą sprawnością. Biomasa gwarantuje ekologiczne i tanie ogrzewanie domu. Przy wolnostojących kominkach nowej generacji, które dla zwiększenia wydajności mają nowoczesne, specjalnie zaprojektowane palniki z podajnikiem sterowane automatyką oraz efektywnych wymiennikach sprawdzi się innowacyjny trójścienny system kominowy.

MK TRIO składa się z trzech ścian – kanału spalinowego, izolacji 30 mm i kanału powietrznego, przez który bezpośrednio do urządzenia grzewczego doprowadzane jest powietrze niezbędne do spalania. Taka budowa uniemożliwia dopływ do budynku niekontrolowanego zimnego powietrza, dzięki czemu system ten doskonale spełnia swoją funkcję w domach energooszczędnych – wyjaśnia Przemysław Dobosz, Projekt Manager marki MK Systemy Kominowe.

System trójścienny MK TRIO jest certyfikowany do pracy na mokro i posiada odporność korozyjną V2. Estetyczne połączenia poszczególnych elementów oraz możliwość dobrania koloru z palety RAL sprawiają, że system nada wnętrzu niepowtarzalny charakter.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NiebieskiOcean

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »