Kolorystyczna różnorodność małej architektury


Kolorystyczna różnorodność małej architektury
2016-05-13
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie przestrzeni miejskiej bez odpowiednio zaprojektowanej małej architektury. Każdy z jej elementów ma ważne zadanie do wypełnienia zarówno w warstwie użytkowej, jak i na płaszczyźnie estetycznej.

Bez małej architektury, miejska przestrzeń byłaby niepełna, pusta, uboga. Nierzadko meble miejskie i inne tego rodzaju obiekty zapewniają komfort korzystania z określonych miejsc, czasami pełnią funkcje ochronne (na przykład osłony na drzewa), rekreacyjne (na przykład obiekty na placach zabaw), a nawet dotyczą kultu religijnego (na przykład kapliczki).

 

Czym jest mała architektura?

 

Termin „mała architektura” sankcjonowany jest przez Prawo budowlane, które obejmuje pod tą kategorię różne obiekty budowlane, niewielkie i do tego pełniące w przestrzeni zróżnicowaną rolę. Z większością tych obiektów mamy do czynienia na co dzień – w drodze do pracy, podczas spacerów, zakupów i zabawy. Do małej architektury zaliczane są między innymi obiekty służące odpoczynkowi (na przykład ławki), zachowaniu czystości (na przykład kosze na śmieci), oddzielające przestrzeń (na przykład słupki, kule betonowe), ale również elementy nazywane architekturą ogrodową (na przykład fontanny, posągi) oraz wiele, wiele innych.

 

Niektóre z elementów małej architektury są wręcz niezbędne w pewnych przestrzeniach. Trudno wyobrazić sobie na przykład strefy wypoczynku bez ławek. Jednak mała architektura organizuje przestrzeń nie tylko na poziomie użytkowym. Ważna jest także jej rola estetyczna, a tutaj, obok designu, jakości wykonania, ma duże znaczenie także kolorystyka.

 

Mała architektura a kolor

 

Zewsząd otaczają nas kolory, wypełniają przestrzenie miejskie, czasami pozostają subtelne, wyciszone, harmonijnie budujące tło otoczenia, innym razem „krzyczą” swoja intensywnością, są wyraziste, zwracają na siebie uwagę. Kolor jest jedną z cech małej architektury. Nie zawsze zwracamy na niego uwagę, gdy codziennie przemykamy gdzieś obok takich obiektów. Dopiero, gdy przystaniemy i przyjrzymy się ławkom, koszom na śmieci, donicom i innym obiektom, ze zdumieniem odkryjemy, że każde z nich ma swoją barwę, która wcale nie jest przypadkowa.

 

Najbardziej kolorowe są oczywiście elementy stanowiące wyposażenie placów zabaw. Tutaj nierzadko wykorzystuje się bogatą paletę barw, od czerwieni i zieleni, po błękity i żółcie. Niektóre meble miejskie posiadają kolorystykę harmonizującą z otoczeniem, a szczególnie z terenami zielonymi. Stąd często takie elementy, jak ławka parkowa, kosz na śmieci, niektóre ogrodzenia malowane są w różnych odcieniach zieleni. W przypadku posągów, rzeźb czy fontann, najczęściej preferowana jest kolorystyka materiałowa. Nieco inaczej jest w przypadku obiektów małej architektury o charakterze sakralnym. Tutaj można spotkać różne barwy, nierzadko posiadające znaczenie symboliczne lub usankcjonowane przez tradycję.

 

Oczywiście to, że niektóre meble miejskie czy podobne obiekty spotykane są najczęściej we wspomnianych powyżej barwach, nie oznacza, że nie mogą być malowane na inne kolory. Wszystko zależy od konkretnej przestrzeni i od projektu architektonicznego, jaki dla niej został przygotowany. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łamać konwencje i stereotypy również na płaszczyźnie kolorystycznej. Może okazać się przecież, że w niektórych miejscach najlepiej sprawdzi się ławka czerwona, a nie zielona i to będzie najważniejsze.

 

Źródło: komserwis.pl


Redakcja Archnews informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Archnews nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Komserwis
http://www.komserwis.pl/pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl