Dom » Nieruchomość

Kupno mieszkania - jak przebiega wizyta u notariusza?

Wizyta u notariusza jest zwieńczeniem naszych wysiłków związanych z kupnem mieszkania i ostatnim krokiem na drodze do jego przejęcia.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 Często zwraca się uwagę na to, że jest ona formalnością, nie oznacza to jednak, że osoby, które chcą się do niej możliwie jak najlepiej przygotować, nie mają racji.

W poszukiwaniu najlepszego notariusza
Nie ma sztywnych zasad odnoszących się do tego, kto ma odpowiadać za poszukiwanie notariusza. Wybór może należeć do osoby wchodzącej w posiadanie mieszkania, kancelarię mogą jednak polecić także osoby sprzedające nieruchomość. W zdecydowanej większości przypadków notariusz ma do spełnienia jedynie czysto formalne zadania, jego doświadczenie i renoma nie mają więc tak dużego znaczenia, jak wówczas, gdy wybiera się adwokata reprezentującego swojego klienta w sądzie. Kryterium decydującym jest zatem cena świadczonych przez niego usług, a niekiedy również lokalizacja kancelarii i czas oczekiwania na wizytę.

Jak przebiega wizyta u notariusza?
Najważniejszym zadaniem stojącym przed notariuszem, np. http://notariusz-derkowska.pl, jest sporządzenie aktu notarialnego, a więc umowy, bez której, w świetle polskiego prawa, transakcja związana z zakupem i sprzedażą nieruchomości nie jest ważna. Dokument taki zawiera informacje na temat tego, kto sprzedaje i kupuje mieszkanie, kiedy została dokonana transakcja, jaka kwota została zaakceptowana przez każdą ze stron, a także na temat tego, jaka nieruchomość jest przedmiotem zainteresowania kupującego i sprzedającego. Akt notarialny nie może pozostawiać jakichkolwiek niedomówień, zaleca się więc, aby osoby zainteresowane jego podpisaniem jeszcze przed wykonaniem tej czynności skontaktowały się z notariuszem i dowiedziały się, jako dokumenty powinny mieć przy sobie w chwili spotkania.
Przed podpisaniem aktu notarialnego każda osoba otrzymuje jego egzemplarz i zyskuje szansę na zapoznanie się z nim. Jest to ostatni moment na naniesienie poprawek, do podpisania umowy dochodzi bowiem jedynie wtedy, gdy kupujący i sprzedający nie mają żadnych wątpliwości odnoszących się do treści dokumentu.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JustynaZ

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »