Leczenie padaczki


Leczenie padaczki
2018-02-26
Podstawowym sposobem leczenia padaczki jest leczenie farmakologiczne, czyli podawanie leków przeciwpadaczkowych. U około 60–70% pacjentów po zastosowaniu odpowiednio dobranego leku przeciwpadaczkowego można uzyskać całkowite ustąpienie napadów.

Dobór leku zależy od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju padaczki i typu napadów padaczkowych, który rozpoznaje się na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badania EEG. Aby właściwie zdiagnozować typ padaczki przydatny jest atlas padaczki lub atlas EEG. Przy wyborze leku bierze się również pod uwagę wiek i płeć pacjenta, inne choroby występujące u pacjenta i leki przez niego zażywane. U większość pacjentów można opanować napady za pomocą jednego leku przeciwpadaczkowego, u niektórych konieczne jest jednoczesne podawanie wielu leków. Niekiedy bywa tak, że napady padaczkowe ustępują dopiero po kilku próbach z różnymi lekami i różnymi dawkami.

U pacjentów z padaczką lekooporną (brak skuteczności co najmniej dwóch odpowiednio dobranych leków przeciwpadaczkowych) stosuje się inne sposoby leczenia: leczenie chirurgiczne, stymulację nerwu błędnego i dietę ketogenną. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu fragmentu mózgu, w którym powstają napady padaczkowe. Stymulacja nerwu błędnego polega na wszczepieniu pod skórę klatki piersiowej pacjenta urządzenia przypominającego rozrusznik serca, które hamuje czynność napadową w mózgu. Dieta ketogenna to dieta bogata w tłuszcze i uboga w cukry, stosowana w przypadkach lekoopornej padaczki u dzieci. Musi być ona prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza i dietetyka.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl