Technologie » Komputery

Membranówka, mechanik i hybryda - co dla kogo?

Membranówka, mechanik i hybryda - co dla kogo?
Zobacz więcej zdjęć »
Rynek oferuje gamę różnej maści klawiatur stworzonych dla graczy. Ponieważ niejednokrotnie trudno wybrać najlepszy model spośród tysięcy różnych propozycji, warto zadać sobie jedno ważne pytanie – czego właściwie potrzebujemy?

Naturalnie, zupełnie inne będą potrzeby fana CS'a a inne „casualowca” preferującego point-and-clicki. Zupełnie czegoś innego poszukiwać będzie nałogowy gracz oraz osoby wykorzystujące sprzęt i do grania, i do pracy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Producenci zachęcają nas trzema najpopularniejszymi typami konstrukcji wychwalając wielokrotnie najbardziej egzotyczne cechy swoich produktów. Jednak, przed wyborem idealnych przełączników, ilości programowalnych przycisków czy podświetlenia, warto dowiedzieć się, czym różnią się najpopularniejsze typy klawiatur.

 

Klasyka – klawiatura mechaniczna


Klawiatury mechaniczne pojawiły się w komercyjnym obiegu już w latach 70' ubiegłego wieku i były jednymi z pierwszych urządzeń wyjścia, dodawanych do komputerów domowych. Jak historia ma w zwyczaju, stare pomysły okazują się najlepszymi – po wielu latach, wraz z rozwojem branży gamingowej, dokładność „mechaników” na powrót została doceniona.

 

Jak to działa?


Ich precyzja działania polega na osadzeniu każdego z przycisków na osobnym przełączniku, w których elementem roboczym jest stalowa sprężyna. W zależności od producenta czy rodzaju „switcha”, klawisze charakteryzują się różnymi siłami aktywacji. Wśród graczy doskonale sprawdzą się przełączniki liniowe, natomiast osoby poszukujące klawiatury do pisania powinny wybierać te o „progresywnej” sile aktywacji (np. Cherry MX Blue, jakie znajdują się m.in. w QuickFire XTi Blue)

Klawisze w klawiaturze mechanicznej są niezwykle trwałe (wytrzymują do około 50 milionów kliknięć) i mają niezmienną charakterystykę. Właśnie dlatego, pomimo wyższej ceny, zakup przyzwoitego „mechanika” często okazuje się być bardziej ekonomiczną opcją od klawiatur membranowych. Osoby wykorzystujące taki typ klawiatur podczas rozgrywek, doceniają aktywację w połowie skoku oraz bardzo szybki powrót do pozycji wyjściowej, co umożliwia wykonanie wielu bardzo szybkich ruchów.

Specyficzny klimat korzystania z „mechaników” tworzy... dźwięk przypominający nieco stukot maszyny do pisania. Osoby wyczulone na hałas mogą jednak spróbować minimalizować go poprzez specjalne gumki (które są w stanie wyciszyć „klikanie” o około 10 dB).

 

Klawiatury membranowe


Z uwagi na bardzo niską cenę i łatwość produkcji, zwykłe „membranówki” są obecnie najpopularniejszymi urządzeniami na rynku. Swoją budową przypominają nieco pilot do telewizora. Pod przyciskami rozciągnięto w nich długie membrany - kliknięcie powoduje styk określonego obszaru „gumy” z obwodem elektrycznym na płytce drukowanej i jego galwaniczne zwarcie w miejscu klawisza. Bardzo dobre przyciski są w stanie wytrzymać maksymalnie do 20 milionów kliknięć, a ich szybkość zależy od jakości tworzywa i parametrów membrany.

Jednym z typów klawiatur membranowych są klawiatury z mechanizmem „nożycowym”, które są np. stosowane w laptopach. Mechanizm w kształcie nożyczek przymocowany jest do membrany, jednocześnie stabilizuje on przycisk i skraca odległość oraz czas aktywacji klawisza. Dzięki tym rozwiązaniom, klawiatury charakteryzują się niskim skokiem, zwiększoną szybkością działania oraz nieco większą trwałością od swoich bardziej prymitywnych braci. Poza niższą ceną, „membranówki” charakteryzuje dużo cichsza praca od „mechaników”, dlatego dobrej jakości membrana sprawdzi się lepiej wśród amatorów wieczornych rozgrywek.


A może kompromis? – hybryda


Wielu z nas od klawiatury wymaga szybkości działania klawiszy mechanicznych, jednak nie może pozwolić sobie na specyficzny hałas „mechaników”. Dobrym rozwiązaniem dla takich osób mogą być klawiatury hybrydowe takie jak NovaTouch TKL. W klawiaturze zastosowano przełączniki oparte na połączeniu charakterystycznych dla klawiatur mechanicznych przycisków sprężynowych i pojemnościowych czujników elektrostatycznych, co pozwoliło na pominięcie mechanicznego połączenia między sprężynką a czujnikiem. Przy naciskaniu na klawisz, czujnik elektrostatyczny już w połowie odległości rejestruje kliknięcie, co znacznie zwiększa czułość i szybkość klawiatury oraz zapobiega jej zużywaniu się. Rozwiązanie Cooler Mastera to ciekawa propozycja zarówno dla osób wykorzystujących klawiaturę do gier, jak i pisania. Niestety, wraz z efektywnością idzie dość wysoka cena oraz brak podświetlenia.

 

Podsumowując


Świadomy wybór peryferii może faktycznie polepszyć komfort pracy i rozgrywki, a idealna klawiatura może służyć przez długie lata. Podczas wyboru poza jakością i wytrzymałością sprzętu warto kierować się również osobistymi upodobaniami. Nawet najlepszy, wytłumiony mechanik nie spodoba się osobom wyczulonym na hałas. Fanom podświetlenia będzie przeszkadzać minimalizm hybryd, a miłośnicy specyficznego, progresywnego nacisku i „kliknięcia” rodem z maszyn do pisania, nie polubią się z nożycowymi membranami. Warto jednak pamiętać, że klawiatura klawiaturze nierówna i wielokrotnie może okazać się, że lepszej jakości membrana czy inne przełączniki spełnią wszystkie oczekiwania. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Entrymedia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »