Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Mięśniaki macicy - schorzenie z grupy nowotworów

Mięśniaki macicy - schorzenie z grupy nowotworów
Zobacz więcej zdjęć »
Mięśniak macicy jest schorzeniem z grupy nowotworów. Nie jest to jednak nowotwór złośliwy i choć nie należy go bagatelizować, to nie trzeba również wpadać w panikę. Po usłyszeniu diagnozy kolejnym krokiem jest dobór najwłaściwszej metody leczenia.

Czym są mięśniaki macicy i skąd się biorą?

Mięśniaki macicy to niezłośliwe guzki, które występują najczęściej u kobiet pomiędzy 35 a 45 rokiem życia. Tworzą się one z komórek tkanki mięśniowej macicy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Mięśniaki powstają w wyniku zbyt wysokiego stężenia estrogenów lub nadwrażliwości komórek na estrogeny. Przypuszcza się jednak, że progesteron również może mieć wpływ na tworzenie się mięśniaków macicy. Nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania genetyczne. Kolejną przyczyną powstawania mięśniaków macicy są ingerencje mechaniczne w jej strukturę takie, jak np. łyżeczkowanie. Powstawanie mięśniaków po urazach porównuje się do reakcji skóry na uszkodzenia, po których na skórze powstają bliznowce.

Istnieje grupa uwarunkowań, które zwiększają ryzyko zachorowania na mięśniaki macicy. Należą do nich otyłość i nadwaga oraz wczesna miesiączka.



Rodzaje, objawy i diagnostyka mięśniaków macicy

Mięśniaki w swojej strukturze zbudowane są tak samo, jak ściana macicy, czyli z mięśni gładkich. Bardzo rzadko występują w postaci pojedynczych guzów. Kiedy tworzą się mięśniaki, jest ich kilka lub nawet kilkanaście i mają zróżnicowane rozmiary.

W zależności od miejsca, w którym znajdują się mięśniaki, dzielimy je na:

  • podsurowicówkowe – rozwijają się po zewnętrznej stronie macicy do błony surowiczej, która pokrywa macicę od strony jamy brzusznej
  • śródścienne - rosną w ścianie macicy i powiększają ją jednocześnie w poprzek, wszerz i wzdłuż
  • podśluzówkowe – rozwijają się do wewnątrz macicy, w kierunku wewnętrznej błony śluzowej

Również występowanie objawów zależne jest od rodzaju mięśniaków.

Mięśniaki podsurowicówkowe i śródścienne – mogą sprawiać ból poprzez uciskanie na pobliskie narządy wewnętrzne. Ból może występować w okolicach podbrzusza albo przypominać atak korzonków nerwowych. Występuje  także uczucie parcia na pęcherz lub odbytnicę. Ten typ mięśniaków może niekiedy prowadzić do zalegania lub nietrzymania moczu lub powodować przewlekłe zaparcia czy niedrożności jelit.

Mięśniaki podśluzówkowe - mogą powodować przedłużające się, bolesne miesiączki, które są bardzo obfite, a pomiędzy nimi występują skrzepy lub krwawienia. Te objawy wynikają z nieprawidłowego obkurczania się naczyń krwionośnych macicy oraz wydłużonego gojenia miejsc po śluzówce, która złuszczyła się podczas miesiączki. Obfite i długie krwawienia mogą prowadzić do niedokrwistości, a nawet anemii i niewydolności krążenia. Mięśniaki, które znalazły się pod śluzówką macicy, mogą niekiedy być przyczyną niepłodności (utrudniają zagnieżdżenie się jajeczka), a także poronień i przedwczesnych porodów.

Podśluzówkowy uszypułowany - bywa, że uwypukla się on do jamy macicy i poprzez szyjkę przedostaje się do pochwy. Rodzący się mięśniak wywołuje silne skurcze macicy, podobne do porodowych. Ostre bóle i krwawienie występują również wtedy, gdy dojdzie do skręcenia szypuły mięśniaka znajdującego się w jamie brzusznej.

Objawy występowania mięśniaków są na tyle charakterystyczne i jednoznaczne, że już na ich podstawie lekarz ginekolog może postawić wstępną diagnozę. Jednak 100% pewność daje dopiero badanie ginekologiczne oraz obraz z wykonanego badania USG ginekologicznego.



Metody leczenia mięśniaków macicy

W zależności od stadium choroby, wybierany jest sposób leczenia. Usuwanie macicy nie jest jedyną możliwością i rozwiązanie to stosowane jest możliwie najrzadziej. Mięśniaki macicy można leczyć farmakologicznie za pomocą odpowiednio dobranych środków hormonalnych lub chirurgicznie poprzez wykonanie zabiegu laparoskopowego. Jeżeli zmiany nie dają bolesnych objawów lub są niewielkie, lekarz często pozostaje przy obserwacji stanu zdrowia przy regularnych wizytach kontrolnych minimum raz na pół roku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »