Firma » Finanse

Nie mogę spłacić pożyczki lub kredytu – co robić?

Trudne sytuacje, które nieprzewidzianie pojawiają się w naszym życiu to nie powód do paniki – również wtedy, gdy posiadamy kredyty lub pożyczki i jesteśmy zobowiązani do stałego spłacania kolejnych rat.

 Utrata stałego dochodu w wyniku choroby albo zwolnienia z pracy bardzo często prowadzi do tego, że korzystamy z oszczędności w celu spłacania kredytu, jednak w większości przypadków oszczędności tych nie starcza na długo. Co w takiej sytuacji zrobić? Przede wszystkim nie uciekać od odpowiedzialności i nie zrywać kontaktu z bankiem - to najgorsze co możemy zrobić, a na co pod wpływem paniki i strachu zdarza się w wielu przypadkach. Są bowiem możliwości, z których skorzystać może każdy z nas - w tym artykule opowiemy o nich i doradzimy na jakie kroki warto się zdecydować.


Podstawą wyjścia z trudnej sytuacji - współpraca z bankiem


Zdecydowana większość instytucji finansowych jest przygotowana na to, że klient może mieć problem ze spłatą kredytu czy pożyczki i oddaje do jego dyspozycji specjalne narzędzia, by ulżyć mu w trudnej życiowej sytuacji i w ten sposób pomóc mu wyjść z kłopotów, by znowu mógł spokojnie spłacać swoje zobowiązanie. Pierwszym rozwiązaniem, jakie nasuwa się w takim przypadku i o które warto się postarać są wakacje kredytowe - usługa, która pozwala na określony czas zawiesić spłatę raty. W tym wypadku mamy do czepiania z dwoma opcjami - bank może zawiesić kapitałową część raty lub całą ratę kapitałowo-odsetkową, a zależy to od konkretnej instytucji i tego, co oferuje swoim klientom. W tym pierwszym przypadku spłacamy tylko odsetki, które jednak w przypadku kredytu na dużą kwotę są często bardzo wysokie, w związku z czym ulga może nie być dla kredytobiorcy aż tak korzystna. Dużo lepszym rozwiązaniem jest oczywiście opcja numer dwa, gdzie kredytobiorca przez kilka lub kilkanaście miesięcy nie musi spłacać raty w żadnym stopniu. Ciekawym rozwiązaniem może być również inna opcja, jaką dają niektóre instytucje finansowe, mianowicie możliwość niespłacenia jednej raty kredytowej raz w roku - płatność zostaje odroczona w czasie, w związku z czym wydłuża się termin spłaty kredytu.


Do innych rozwiązań należą między innymi wydłużenie czasu spłaty kredytu, a co za tym idzie obniżenie kwoty pojedynczej raty, kredyt konsolidacyjny o niższym oprocentowaniu i mniejszej racie, a także zamiana obecnego kredytu na lepszy, którego warunki będą dostosowane do naszych możliwości oraz obecnej sytuacji. Grunt to natychmiast skontaktować się z bankiem i przedstawić sytuację, w jakiej się znaleźliśmy - da nam to jakiekolwiek szanse na znalezienie wyjścia z problemu. Warto przed tym zgromadzić niezbędne dokumenty, dzięki którym udowodnimy bankowi, że w problemy finansowe wpadliśmy nie ze swojej winy, ale np. w wyniku utraty miejsca pracy lub choroby. Zawsze zwiększa to nasze szanse na sukces negocjacyjny i pozwala znaleźć dogodne rozwiązanie.


Czego nie robić, kiedy pojawiają się problemy ze spłatą kredytu?


Po pierwsze, co zostało zaznaczone na początku artykułu, nie uciekać przed odpowiedzialnością i nie ukrywać się przez instytucją finansową. W takich sytuacjach konieczne jest granie w otwarte karty i po prostu przedstawienie bankowi zaistniałej sytuacji - możemy negocjować, otwarcie zapytać o możliwe rozwiązania i ostatecznie znaleźć, w porozumieniu z instytucją, wyjście z sytuacji. Pamiętajmy, że bankowi zależy na tym, abyśmy spłacali raty kredytu, w związku z czym w chwilowych problemach będzie dla nas partnerem. Oczywiście nie zawsze możliwe jest wynegocjowanie odpowiednich warunków i w takich sytuacjach najlepiej pomyśleć o tym, co sprzedać, by pozyskać środki na spłatę raty. Najgorszym wyjściem z sytuacji jest zaciąganie kolejnego kredytu w innej instytucji, w celu spłacenia posiadanego już kredytu - bardzo łatwo w takiej sytuacji wpaść w spiralę zadłużenia, która nawarstwia problemy i nigdy nie jest korzystna dla kredytobiorcy! Liczne przykłady pokazują, że wciąż, działając zbyt pochopnie i bez chłodnej głowy, zadłużone osoby w chwilach kryzysu wpadają w jeszcze większe kłopoty - koniecznie trzeba tego uniknąć!


Źródło - http://www.actum-finanse.pl/oferta/szczegoly/flagowa-pozyczka-actum

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

monika_monia

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Dziś:
KONFERENCJA ANTYDOPINGOWA WARSZAWA
Za 2 dni:
KONFERENCJA ANTYDOPINGOWA WARSZAWA
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »