Technologie » Komputery

Niebezpieczny nieznajomy — udostępnianie informacji online może być źródłem problemów

Niebezpieczny nieznajomy — udostępnianie informacji online może być źródłem problemów
Zobacz więcej zdjęć »
Użytkownicy narażają swoje cenne i poufne dane poprzez sposób, w jaki dzielą się z innymi swoimi informacjami oraz zawierającymi je urządzeniami.

Raport Kaspersky Lab ujawnia zwyczaje w zakresie współdzielenia danych i wskazuje, że osoby, które udostępniają innym swoje informacje oraz urządzenia, mogą być narażone na zagrożenia takie jak utrata danych i problemy z funkcjonowaniem smartfonów. Problemy takie występują znacznie rzadziej u osób, które unikają udostępniania informacji i sprzętu.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W przypadku osób, które współdzielą swoje dane z innymi, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w ich życiu cyfrowym — na przykład niemal połowa użytkowników, którzy udostępniają swoje dane online, doświadczyło utraty informacji na swoich smartfonach (47%). Z kolei prawdopodobieństwo utraty danych jest stosunkowo niewielkie wśród osób, które nie współdzielą swoich danych z innymi — jedynie 13% takich osób utraciło informacje ze swoich smartfonów. Ryzyko związane ze współdzieleniem danych jest jeszcze wyższe w przypadku osób, które udostępniają swoje informacje nieznajomym — 59% użytkowników smartfonów, którzy udostępnili w taki sposób swoje dane, przyznało, że utraciło informacje.     

Osoby, które współdzielą swoje cenne dane cyfrowo, zgłaszają również szeroki wachlarz problemów dotyczących samych urządzeń. W przypadku smartfonów do najbardziej rozpowszechnionych należą: nachalne reklamy (51% w porównaniu z 25% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych), problemy z żywotnością baterii (41% w porównaniu z 17% osób, które nie współdzielą swoich danych), aplikacje, które działają na urządzeniu bez zgody właściciela (19% w porównaniu z 6% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych) oraz infekcje szkodliwym oprogramowaniem (14% w porównaniu 4% użytkowników, którzy nie współdzielą swoich danych). Wyniki te pokazują silny związek pomiędzy współdzieleniem danych a problemami z urządzeniami — osoby, które mają taki zwyczaj, w większym stopniu ryzykują wystąpieniem problemów w swoim życiu cyfrowym w porównaniu z osobami, które nie współdzielą danych. 

Ponadto badanie wskazało na występowanie tej samej korelacji w przypadku osób, które powierzają swoje urządzenia fizyczne pod opiekę innych — np. przekazują smartfona innym na pewien czas, pozostawiają urządzenie w miejscu publicznym bez zablokowania go, ujawniają swoje PIN-y itd. Tacy użytkownicy również są bardziej narażeni na utratę danych — ponad połowa (65%) osób, które udostępniły swój smartfon innym osobom, doświadczyła utraty danych, w porównaniu z 34% osób, które tego nie zrobiły.     

Z naszego badania wynika, że gdy ludzie udostępniają zbyt wiele danych cyfrowo, w większym stopniu narażają się na problemy z urządzeniem i utratę informacji, co utrudnia ich życie cyfrowe – powiedział Andriej Mochola, dyrektor odpowiedzialny za rozwiązania dla klientów indywidualnych, Kaspersky Lab. Problem ten staje się jeszcze większy w przypadku udostępniania urządzeń innym osobom, w tym nieznajomym. Zdajemy sobie sprawę, że użytkownicy z pewnością nie przestaną udostępniać swoich cennych danych innym użytkownikom online — to jeden z przywilejów świata cyfrowego. Dlatego tak ważne jest, aby wszyscy mieli większą świadomość potencjalnych zagrożeń, na jakie narażają swoje informacje i urządzenia. Zachęcamy do wyboru ochrony, która może być dostosowana do potrzeb użytkowników, niezależnie od tego, w jakim środowisku się znajdują. Tego rodzaju ochrona powinna pozwalać identyfikować współczesne zaawansowane zagrożenia, oferować użytkownikom wskazówki bezpieczeństwa i pomagać zmniejszyć potencjalne szkody.

Przykładem takiego rozwiązania bezpieczeństwa jest Kaspersky Total Security, który zapewnia ochronę komputerów PC oraz Mac, iPhone’ów i iPadów, a także urządzeń mobilnych z systemem Android. Funkcje takie jak kopia zapasowa oraz szyfrowanie zabezpieczają dane użytkowników przed uszkodzeniem. Ponadto moduły: ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem, usuwanie zbędnego oprogramowania oraz menedżer aplikacji dbają o to, aby urządzenia działały maksymalnie wydajnie.       

Raport pt. „Niebezpieczny nieznajomy: udostępnianie w internecie a utrata cennych danych” opiera się na badaniu online przeprowadzonym przez firmę badawczą Toluna oraz Kaspersky Lab w styczniu 2017 r. W badaniu oceniono postawy 16 250 użytkowników internetu w wieku powyżej 16 lat z 17 państw na całym świecie. Pełne wyniki badania są dostępne na oficjalnym blogu Kaspersky Lab – Kaspersky Daily: https://kas.pr/q9mZ.  

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »