Dom » Wnętrza

Patelnia do zadań specjalnych

Patelnia to rzecz, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić przygotowywanie posiłków w kuchni. Dawniej używano tylko jednego rodzaju patelni do wszystkich celów.

 Obecnie jednak wiele osób posiada kilka lub nawet kilkanaście sztuk różnych sztuk patelni, a każda z nich przeznaczone jest do przygotowywania innego rodzaju potraw.

Rodzaje patelni

Dużą popularnością cieszą się patelnie stalowe. Są one wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu są trwałe i odporne na zrysowania. Patelnia stalowa bez powłoki jest bardzo uniwersalna i praktyczna, może być myta w zmywarce. Można wykorzystywać podczas smażenia sztućce i przybory z dowolnego materiału. W sklepach znaleźć można na przykład firmowe patelnie WMF. W warunkach domowych nieco rzadziej spotyka się patelnie miedziane. Szybko się nagrzewają i utrzymują ciepło, przez co spotykane są w gastronomiach publicznych. Trwałe i solidne są również patelnie żeliwne, które mogą być stosowane w każdych warunkach.

Powłoka patelni

Do popularnych rodzajów patelni zaliczyć można również modele aluminiowe, posiadające nieprzywierającą powłokę, np. ceramiczną lub teflonową. Tego typu patelnia jest bardzo uniwersalna, ponieważ można ją wykorzystać do wielu celów. Naczynia aluminiowe to na przykład rozmaite patelnie WMF, z powłoką ceramiczną lub teflonową. Patelnie ceramiczne pozwalają na smażenie w bardzo wysokich temperaturach. Doskonale przewodzą ciepło, są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie różnych środków mechanicznych. Natomiast patelnie teflonowe są bardzo trwałe, ale ulegają łatwym zarysowaniom i uszkodzeniom mechanicznym. Dlatego nie powinno się stosować podczas smażenia sztućców metalowych, tylko wykorzystywać przybory drewniane lub wykonane ze specjalnego tworzywa.

Patelnia a rodzaj kuchenki

Przy wyborze patelni rodzaj kuchenki znaczenie ma tylko w przypadku, gdy posiada ona płyty indukcyjne. Do kuchenek tego rodzaju niezbędne są naczynia specjalnie desygnowane. Podobnie jak na przykład garnki, patelnie do płyt indukcyjnych muszą być wykonana z materiałów przyciągających magnes, czyli ferromagnetycznych. Powinny również posiadać płaskie i równe dno. Ich średnica musi być odrobinę większa od średnicy palnika. Przykładem mogą być np. niektóre patelnie WMF, oznaczone charakterystycznym symbolem. Tego typu patelnie WMF z pewnością zadziałają na kuchni indukcyjnej.
Na kuchenkach innego rodzaju, np. gazowych, elektrycznych czy ceramicznych, stosować można każdego rodzaju naczynie, w tym również patelnie WMF przeznaczone do kuchenek indukcyjnych.

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowejPublikuj artykuły i zarabiaj z CentrumPR.
Dziennikarstwo obywatelskie


Piszesz artykuły? CentrumPR to serwis stworzony również dla dziennikarzy obywatelskich. Błyskawiczna publikacja, wysokie miejsca w Google to zalety których może nam pozazdrościć konkurencja.
Dziennikarstwo obywatelskie
porównanie serwisów


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »