Firma » Finanse

Polacy zadowoleni z efektów działania funduszy unijnych w Polsce

Unia Europejska inwestuje w tysiące projektów w Polsce, aby stymulować gospodarkę i wspierać rozwój zawodowy młodych ludzi.

Unia Europejska inwestuje w tysiące projektów w Polsce, aby stymulować gospodarkę i wspierać rozwój zawodowy młodych ludzi. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research pod koniec stycznia br., jedynie 2,6% respondentów w Polsce nigdy nie spotkało się z żadnymi informacjami na temat funduszy europejskich.

 

Ponad 80% badanych pozytywnie oceniło efekty działania funduszy europejskich w Polsce, a 83% nie dostrzega żadnych negatywnych skutków inwestycji unijnych. Polakom łatwiej wskazać konkretne projekty powstałe dzięki funduszom UE, niż podać nazwę programu, z którego były one finansowane. 30% badanych nie potrafi wskazać żadnego programu lub funduszu UE, a tylko 8% Polaków słyszało wcześniej o tzw. Planie Junckera.

 

- Dzięki finansowemu wsparciu UE można było realizować bardzo kosztowne programy budowy i modernizacji infrastruktury technicznej, budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu, telefonizacji, gazyfikacji, oczyszczalni ścieków. Myślę, że większość Polaków to docenia. Warto zaznaczyć, że przy okazji członkostwa w Unii Polska podniosła swój status bezpieczeństwa. To jest ważne dla inwestorów i kontaktów gospodarczych - powiedział Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

Wśród obszarów, które Polacy wskazują jako najczęściej finansowane przez Unię Europejską w Polsce, znalazły się: ochrona środowiska (62,5% badanych), nauka i edukacja (52%) oraz rozwój działalności gospodarczej (48,7%). Jednocześnie to dotacje unijne poprawiające infrastrukturę oraz jakość dróg mają według ankietowanych największy wpływ na rozwój ich najbliższego otoczenia (62,5% badanych).

 

Wśród ankietowanych 16% aplikowało o dofinansowanie unijne. 27,5% respondentów ma w rodzinie kogoś, kto ubiegał się o takie dofinansowanie, a 35% wskazało, że takie działanie podjął ktoś z bliskich znajomych. Ankietowani deklarują, że prawie 80% ze złożonych wniosków, zostało rozpatrzonych pozytywnie. Co ciekawe, 60% badanych odpowiedziało, że nie widzi żadnych przeszkód w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

 

Polska jest największym beneficjentem pomocy unijnej. W latach 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła dla naszego kraju 82,5 mld euro.[1] Wartość dofinansowania UE w ponad 72 tys. złożonych wniosków wyniosła 286,6 mld zł.[2]

 

Badanie „Jak Unia Europejska Inwestuje w Polsce” przeprowadziła agencja SW Research na zlecenie Komisji Europejskiej (1016 respondentów, wywiady on-line, 19-23.01.2018 r.).

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Damian_HKstrategies

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowejPublikuj artykuły i zarabiaj z CentrumPR.
Dziennikarstwo obywatelskie


Piszesz artykuły? CentrumPR to serwis stworzony również dla dziennikarzy obywatelskich. Błyskawiczna publikacja, wysokie miejsca w Google to zalety których może nam pozazdrościć konkurencja.
Dziennikarstwo obywatelskie
porównanie serwisów


Kalendarium

Dziś:
Warsztaty z Reksiem - godz. 12:00, Empik Bonarka, Kraków
Opowieści na dobranoc... - warsztaty dla dzieci. godz. 16:00, Empik Bonarka, Kraków
Warsztaty z Reksiem - godz. 12:00, Empik Bonarka, Kraków, ul. Kamieńskiego 11
Tappi i przyjaciele - Ekspedycja w Wielkie Nieznane – warsztaty z Marcinem Mortką
OPERACJA - KODOWANIE - SZYFROWANIE - warsztaty detektywistyczne
Warsztaty "Wiosenne ozdoby", Empik Posnania, 17.03, 13:00-15:00
Za 2 dni:
Spotkanie autorskie,Przemysław "Vegenerat" Ignaszewski, Poznań,Empik Plac Wolności,19.03,18:00
Za 3 dni:
AlienGuard Roadshow 2018: Bakotech zaprasza do Gdańska, Warszawy, Wrocławia i Krakowa
Za 10 dni:
Spotkanie autorskie,Kuba Wojtaszczyk, Poznań,Empik Plac Wolności,27.03,18:00
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »