Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Popraw komfort swojego życia – naucz się odmawiać!

Popraw komfort swojego życia – naucz się odmawiać!
Zobacz więcej zdjęć »
Sztuka świadomego odmawiania to niezwykle cenna umiejętność, asertywność w codziennym życiu jest wręcz nieoceniona. Pomaga budować wartościowe relacje z otoczeniem, znacznie podnosi komfort życia. Istnieje wiele technik rozwijających asertywność.

Ćwiczenie technik asertywności wymaga od nas głębokiej samoanalizy. Zapoznanie się z artykułami jest dobrym zaczątkiem, ale nie rozwiąże problemu. Sposoby stanowczego mówienia „nie” wymagają przećwiczenia. Naturalna asertywność wymaga wiary we własne przekonania, z uznaniem granic drugiego człowieka.

 

Ćwiczenia na asertywność

Doskonalenie asertywności i szlifowanie własnych umiejętności w tej dziedzinie, stajemy się odważniejsi i bardziej pewni siebie w kontaktach towarzyskich. Osoba edukująca się w kwestii asertywności zwykle ma swój początek w technice „zdartej płyty”. Prosta technika polegająca na wielokrotnym powtarzaniu odmowy, aż w końcu trafi do świadomości rozmówcy. Gdy spotkamy się z kimś wyjątkowo odpornym na nasze odmowy technika może nie przynieść satysfakcjonujących rezultatów. Konfrontacja z kimś głuchym na wszystkie logiczne argumenty może być bardzo męcząca. Zwykle w takich relacjach odczuwamy nieustanne poczucie winy, musimy mierzyć się z oskarżeniami i tylko za pomocą asertywnej postawy jesteśmy w stanie odzyskać równowagę - dodaje Psycholog Beata Załucka-Gosk z Gdyni


Konfrontacja z manipulatorem

Pierwszym krokiem do sukcesu jest przyznanie przed sobą samym, że jesteśmy ofiara manipulacji. Nieustanna odmowa, i nieustanne powtarzanie Nie mogę tego dla Ciebie zrobić, mam masę innych zadań na głowie na każde nagabywanie wymaga wytrzymałości. Trwanie w swoim założeniu jest niezwykle trudne, dlatego warto podejść do tego zadania jak do rzemiosła i każdego dnia szlifować umiejętności. Używanie częstego sformułowanie „nie mogę” bywa dla drugiej strony okazją do kontynuowania dyskusji, dlatego nasza stanowczość bywa w tym przypadku niezwykle istotna. W konfrontacji z manipulatorem polecam wyłączyć się na argumenty drugiej strony, w ten sposób ugasimy wyrzuty sumienia. W konstruktywnej odmowie najważniejsze jest wyraźne nie i rzeczowe uzasadnienie. Godzenie się na wszystko tylko z chęci uniknięcia czyjegoś niezadowolenia, powoduje frustracje w nas samych. Asertywność jest cechą do wypracowania, przez całe życie kształtujemy w sobie takie postawy. Odpowiednie techniki pozwolą nam rozwinąć umiejętności odmawiania.

 

O czym pamiętać przy mówieniu „NIE”

Po pierwsze, każda zgoda lub odmowa powinna wypływać z faktycznych odczuć. Bycie szczerym to klucz relacji międzyludzkich. Wymyślanie usprawiedliwiających historyjek jest często kuszące, ale przysparza więcej kłopotów niż korzyści. Ileż prawdy jest w stwierdzeniu, że największym życiowym komfortem jest nie musieć kłamać? Rzeczowa i konkretna odpowiedź nie musi mieć wydźwięku negatywnego. Odmawiając uprzejmie nie urazimy nikogo. Daj wyraz temu, że to właśnie Ty jesteś proszony o pomoc, ale stanowczo przedstaw swoje stanowisko w sprawie. Zawsze możemy odmówić, nie raniąc przy tym nikogo. Asertywność polega właśnie na utrzymaniu balansu pomiędzy byciem uległym a byciem agresywnym. Życie nie jest czarno białe w większości sytuacji polega na odpowiednim wyborze, czasami powinniśmy pójść na kompromis, innym razem twardo bronić swoje racje.

 

Asertywność to nie tylko sztuka odmawiania

Asertywność ma kilka warstw, to nie tylko umiejętność odmawiania, to także postawa w której umiemy w pełni świadomie przyjmować pochwały i krytykę. To także umiejętność proszenia o pomoc bez poczucia winy. U podstawy asertywności leży przekonanie, że każdy ma prawo do bycia sobą i podejmowania indywidualnych decyzji. Pamiętajmy też, że wypracowani asertywnej postaw to złożony proces, początki bywają trudne, zaskoczone otoczenie może reagować nieprzychylnie na nasze „nowe” zachowania. Z czasem wdrożone mechanizmy będą przychodziły zupełnie naturalnie i przestaną budzić skrępowanie.

 

Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

karolinaadamczyk

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »