Dom » Budownictwo

Raport z badania Oceny Cyklu Życia (LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego już dostępny

Raport z badania Oceny Cyklu Życia (LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego już dostępny
Zobacz więcej zdjęć »
Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) ma przyjemność poinformować, że raport dotyczący Oceny Cyklu Życia (Life Cycle Assessment – LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego został właśnie opublikowany.

Zgodny z normami ISO raport obejmuję analizę wpływu na środowisko surowego i nieobrobionego drewna, suszonego w piecu suszarniczym. Dokument został przygotowany przez ekspertów z firmy konsultingowej PE International. Raport jest zwieńczeniem wieloletniej pracy obejmującej gromadzenie i  analizę danych ilościowych dotyczących wpływu amerykańskiego drewna liściastego na środowisko, czyli ilości zużytej energii i odpadów wygenerowanych na wszystkich etapach produkcji tego surowca. Jest on również pierwszą częścią projektu LCA zainicjowanego przez AHEC. Raport w angielskiej wersji językowej jest już dostępny na stronie www.americanhardwood.org/sustainability/life-cycle-assessment/. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Stowarzyszenie AHEC, które reprezentuje eksporterów tarcicy i fornirów z amerykańskiego drewna liściastego, aktywnie promuje wykorzystanie analizy LCA w wyborze materiałów i projektowaniu zrównoważonym. Ma to pomóc w zwalczeniu błędnych przekonań dotyczących wpływu produktów z drewna na środowisko naturalne. Dzięki zaangażowaniu w projekt Oceny Cyklu Życia, AHEC pragnie osiągnąć dwa główne cele. Po pierwsze, udostępnić dane osobom decydującym o  wyborze materiałów do danego projektu w użytecznej dla nich formie. Po drugie, promować naukowe podejście w ocenianiu wpływu różnorodnych produktów na środowisko. Dlatego też raport LCA jest w pełni zgodny z normą ISO 14040 regulującą sporządzanie oceny cyklu życia, co zapewnia wiarygodność zawartych w  nim danych.

Raport z badania Oceny Cyklu Życia zawiera dane dotyczące profilu środowiskowego amerykańskiego drewna liściastego, uwzględniające wpływ surowca i produktu z niego wykonanego na środowisko w wielu różnych aspektach. Wpływa ten badany jest na wszystkich etapach produkcji, począwszy od wycinki drzewa aż po dostawę drewna do importerów na głównych rynkach. LCA to zbiór danych dotyczących potencjału tworzenia efektu cieplarnianego, dziury ozonowej, smogu fotochemicznego oraz wpływu surowca na zakwaszenie powietrza czy eutrofizację. Ponadto Ocena Cyklu Życia uwzględnia jakościową analizę toksyczności, bioróżnorodności, przeznaczenia terenu, z którego pozyskano drewno oraz wpływu produkcji na stan zasobów wodnych. Raport zawiera także analizę wrażliwości, która pokazuje, jak wpływ amerykańskiego drewna liściastego na środowisko może się różnić w zależności od takich czynników, jak gatunek, grubość drewna, odległość transportowa i środek transportu.  

Kluczowe wnioski wynikające z raportu dotyczącego Oceny Cyklu Życia dla amerykańskiego drewna liściastego:

 

  • Różnice w profilu środowiskowym są w równym stopniu zależne od gatunku drewna i jego grubości, jak też od czynników transportowych. Publikowanie uśrednionych, ogólnych wyników dla amerykańskiego drewna liściastego może być źródłem wielu nieporozumień. Dane dla każdego gatunku drewna liściastego i grubości desek z niego wykonanych powinny być przedstawione oddzielnie. Jest to uzasadnione przede wszystkim faktem, iż proces suszenia drewna w piecu suszarniczym pochłania zaskakująco dużą ilość energii potrzebnej do wyprodukowania i dostarczenia drewna do odbiorcy.

  • W przeciwieństwie do suszenia drewna, które jak się okazało ma większy wpływ na środowisko niż zakładano, wpływ transportu drewna na tworzenie efektu cieplarnianego jest dużo mniejszy. Nawet ogromne zmiany wodległości transportowej mają nieznaczny wpływ na emisję dwutlenku węgla.

  • Tak jak w przypadku wszystkich produktów wykonanych z drewna, aż 50% suchej masy amerykańskiego drewna liściastego stanowi węgiel, który drzewo pochłonęło w procesie fotosyntezy. Dane zgromadzone przez PE International wykazują, że ilość węgla zmagazynowana w amerykańskim drewnie liściastym w prawie każdym przypadku przewyższa wartość emisji dwutlenku węgla powstałej przy wycince, obróbce i transporcie drewna na rynki eksportowe na całym świecie.

  • Dane dotyczące węgla zmagazynowanego w produktach z amerykańskiego drewna liściastego pokazują, że istnieją znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami drewna, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju drewna do projektów. Gatunki o większej gęstości, takie jak dąb czy hikora amerykańska, magazynują więcej węgla na metr sześcienny niż gatunki o mniejszej gęstości, takie jak tulipanowiec czy wierzba amerykańska.

Dzięki raportowi możliwe będzie wykorzystanie danych LCA do naukowej oceny pozytywnego wpływu amerykańskiego drewna liściastego na środowisko w porównaniu z innymi rodzajami drewna i pozostałymi materiałami. Raport jest również dowodem na wiarygodność i rzetelność danych, które AHEC udostępni projektantom, producentom i podmiotom handlującym produktami z drewna w postaci formalnych Deklaracji Środowiskowych Produktu (Environmental Product Declarations - EPDs) oraz w pozostałych materiałach. Raport to także efekt współpracy AHEC i PE International, której celem jest opracowanie specjalnych systemów komputerowych. Mają one pozwolić na wykorzystanie danych dotyczących wpływu amerykańskiego drewna liściastego na środowisko przy wybieraniu odpowiedniego gatunku drewna do danego projektu.

Naukowe ujęcie tematu jest niezbędne, szczególnie, że coraz więcej firm promuje swoje produkty jako ekologiczne nie posiadając dostatecznej ilości dowodów. Jest to tzw. „greenwashing", czyli kreowanie proekologicznego wizerunku produktu, który w rzeczywistości może wywierać negatywny wpływ na środowisko. Etykiety typu „przyjazny dla środowiska", „neutralny pod kątem emisji dwutlenku węgla", „nadający się do ponownego przetworzenia" są umieszczane w dowolny sposób na różnych produktach i bardzo często nie gwarantują braku negatywnego wpływu produktu na środowisko. Tego typu oznaczenia mogą informować konsumentów jedynie o wybranych etapach cyklu życia produktu, które przedstawiają się korzystnie pod tym względem. Natomiast pomijają te etapy, które negatywnie wpływają na środowisko. Producent może przykładowo oznaczyć swój produkt jako „neutralny pod kątem emisji dwutlenku węgla", nie informując jednocześnie o znacznej emisji toksycznych substancji podczas jego produkcji.

 

W ocenie niezależnych ekspertów badanie Oceny Cyklu Życia (LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego zlecone przez AHEC zostało „perfekcyjnie przeprowadzone".

Kluczowym wymogiem, który musi spełnić badanie LCA, aby było zgodne z normami ISO, jest dokonanie dogłębnej oceny wszystkich zawartych w nim danych przez niezależnych ekspertów ds. LCA.

W opinii dotyczącej badania LCA dla amerykańskiego drewna liściastego, przygotowanym przez niezależnych ekspertów czytamy:

„Badanie Oceny Cyklu Życia (LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego zostało przeprowadzone zgodnie z normami ISO 14040 oraz ISO 14044. W ocenie niezależnych ekspertów zarówno metodologia, jak również sposób, w jaki przeprowadzono badanie są doskonałe. Raport z przeprowadzonego badania został przygotowany w zrozumiały sposób. Zawiera on właściwą i wiarygodną dokumentację, której ograniczenia zostały wzięte pod uwagę w założeniach badania".

 

Pochwalono również fakt, iż w badaniu uwzględniono dużą ilość gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Jakość zaprezentowanych danych także została doceniona:

 

„Badanie to wyróżnia fakt, iż objęto nim aż 19 gatunków amerykańskiego drewna liściastego. W ujęciu ilościowym stanowią one ponad 95% drewna liściastego pozyskiwanego w Stanach Zjednoczonych i ponad 95% ilości tego surowca eksportowanego przez członków AHEC. Kolejną pozytywną cechą tego badania jest to, że na jego potrzeby zebrano dużą ilość danych pierwotnych tak, aby uzyskane wyniki badania były reprezentatywne dla amerykańskiego drewna liściastego. Dane pierwotne zebrano od 46 należących do AHEC firm, które reprezentują około 20% członków AHEC oraz wytwarzają około 12% ilości tarcicy liściastej w USA. Z uwagi na znaczący udział i wiarygodność pierwotnych danych wykorzystanych w badaniu, ich jakość została wysoko oceniona".

 

David Venables, dyrektor AHEC na Europę w następujący sposób skomentował wypowiedzi niezależnych ekspertów na temat badania Oceny Cyklu Życia (LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego:

„W licznych działaniach związanych z przygotowaniem badania Oceny Cyklu Życia (LCA) dla amerykańskiego drewna liściastego, mieliśmy możliwość przekonać się, jak ważny jest etap jego weryfikacji przez zespół niezależnych ekspertów. Nie chodzi tylko o zebranie danych, aby móc lepiej zrozumieć i przedstawić oddziaływanie tego surowca na środowisko. Chcieliśmy, aby dzięki wynikom badania amerykańskie drewno liściaste zyskało wiarygodność jako materiał przyjazny dla środowiska. Przekonaliśmy się, że ocena badania LCA przez niezależnych ekspertów jest dogłębnym i rzetelnym procesem, który stanowi olbrzymie wyzwanie. Jednak pozytywny wynik tej weryfikacji dodatkowo zachęcił nas do otwartego prezentowania informacji na temat amerykańskiego drewna liściastego jako surowca, który jest przyjazny dla środowiska. Teraz naszym zadaniem jest podzielenie się z  uczestnikami rynku tymi dokładnymi danymi dotyczącymi amerykańskiego drewna liściastego, które zostały poddane rzetelnej i  niezależnej weryfikacji. Nie mamy wątpliwości, że trwający obecnie trend do wykorzystywania w budownictwie drewna liściastego jest podyktowany jego kosztami i wydajnością oraz konstrukcyjnym potencjałem, który drzemie w tym surowcu. Jednak naszym zdaniem w niedługim czasie wpływ amerykańskiego drewna liściastego na środowisko będzie równie ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść tego materiału. Od tego momentu przemysł drzewny będzie miał możliwość kształtowania regulacji, które wywrą wpływ na projektowanie z użyciem materiałów rzeczywiście przyjaznych dla środowiska".

 

 

Informacje o AHEC

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest wiodącą międzynarodową organizacją handlową, która reprezentuje amerykański przemysł drewna liściastego, w tym głównych eksporterów oraz wszystkie kluczowe stowarzyszenia zrzeszające producentów amerykańskiego drewna liściastego. AHEC koncentruje się na dostarczaniu informacji na temat dostępnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego, źródeł jego pochodzenia oraz oferowanych produktów architektom, projektantom oraz użytkownikom. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: www.americanhardwood.org.

 

Kontakt dla mediów:

 

Belinda Cobden-Ramsay

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

tel.: +44 20 7626 4111

e-mail: pr@americanhardwood.org


lub

Jarosław Soroczyński

Questia sp. z o.o. sp. k.

Communications Management Consultants

tel.: +48 22 623 07 00

e-mail: jsoroczynski@questiapr.pl

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Questia Sp. z o.o. Communications Management Consultants
http://www.questiapr.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »