Dom » Budownictwo

Rodzaje izolacji termicznych - zwróć uwagę na właściwości

Rodzaje izolacji termicznych - zwróć uwagę na właściwości
Zobacz więcej zdjęć »
Mówiąc o izolacji termicznej, większość osób myśli o wełnie mineralnej lub styropianie. Tymczasem okazuje się, że rynek materiałów budowlanych oferuje wiele znacznie nowocześniejszych rozwiązań, które sprawdzają się właściwie w każdych warunkach.

Z punktu widzenia inwestora, kluczowym czynnikiem, który decyduje o wyborze konkretnego rodzaju materiału, jest przede wszystkim cena. Pod uwagę należy jednak brać szereg innych właściwości izolacji. Mniej znane materiały często okazują się znacznie lepszym wyborem, nawet jeżeli uwzględnimy nieco wyższy koszt zakupu.

Na co zwrócić uwagę?

Jedną z podstawowych właściwości izolacji termicznych jest ich jakość. Parametr ten wyrażany jest w porowatości materiału. Kolejne kluczowe parametry to przewodność cieplna, wilgotność, nasiąkalność oraz gęstość objętościowa.

Jeżeli materiały utrzymują wszystkie wymienione parametry na odpowiednim poziomie, inwestor może być pewny, że wykonana izolacja termiczna nie wpłynie negatywnie na komfort użytkowania obiektu.

Rodzaje izolacji termicznych

Wśród wszystkich materiałów termoizolacyjnych, najpopularniejszym wciąż pozostaje styropian (polistyren spieniony) Fakt ten wynika przede wszystkim z niskiej ceny zakupu. Styropian wykazuje też niską nasiąkliwość, jednak nie wykazuje odporności na działanie wielu związków chemicznych.

Nieco droższą alternatywą jest wełna mineralna, skalna lub szklana. Pierwszy wariant wytwarzany jest z bazaltu, natomiast drugi – z piasku kwarcowego. Poza doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, materiał ten zapewnia też bardzo dobry poziom izolacji akustycznej. Na minus należy zaliczyć przede wszystkim wysoką nasiąkliwość.

Coraz większą popularnością cieszą się też włókna konopi. Tego rodzaju izolacje termiczne (w postaci mat) wykazują bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego, co przekłada się na świetną zdolność izolacyjności termicznej.

Eksperci pozostają jednak zgodni – najwydajniejszym materiałem izolacyjnym pozostaje poliuretan. Stosowany w postaci piany lub płyt, wykazuje doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz wyjątkowo niski współczynnik nasiąkalności. Do zalet piany poliuretanowej należy także wyjątkowo niska masa i zdolność do całkowitego wypełniania szczelin występujących w krytej powierzchni. Tego typu izolacja może być nanoszona właściwie na każdą powierzchnię – drewno, blachę, beton czy na papę. Piana poliuretanowa nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń, a jej trwałość określa się na minimum 50 lat.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Izolacje-denex
http://izolacje-denex.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »