Firma » Tax

Sprzedaż wysyłkowa

Sprzedaż wysyłkowa
Zobacz więcej zdjęć »
W przypadku sprzedaży wysyłkowej możliwe jest opodatkowanie w miejscu rozpoczęcia dostawy, w ramach limitów określanych przez poszczególne państwa członkowskie UE.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej, tzn. sprzedaży towarów na rzecz podmiotów nie będących podatnikami podatku od wartości dodane, jeżeli towary nie są nowymi środkami transportu oraz nie są montowane przez dostawcę na miejscu dostawy, możliwe jest opodatkowanie w miejscu rozpoczęcia dostawy, w ramach limitów określanych przez poszczególne państwa członkowskie UE.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przekroczenie limitu dostaw do danego kraju powoduje obowiązek rozliczania podatku w tym właśnie kraju. Podatnik może również począwszy od pierwszej dostawy opodatkować się w kraju zakończenia wysyłki, np. ze względu na niższe stawki podatkowe tam obowiązujące.

Należy jednak wziąć pod uwagę koszty obsługi podatkowej na miejscu.
Jeżeli limit został przekroczony, to kolejna dostawa jest opodatkowana na zasadach ogólnych, a w roku następnym po takim przekroczeniu limitu nie można skorzystać z wygodniejszych zasad opodatkowania.

Limity sprzedaży wysyłkowej mają takie znaczenie, iż dokonując sprzedaży wysyłkowej do danego kraju w ramach limitu dla danego kraju podatnik ma możliwość wyboru miejsca opodatkowania dostawy.

Jedynie limity dla Polski wynikają z polskich aktów prawnych. Limity innych państw podano na podstawie dostępnej literatury.

VI Dyrektywa Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru (77/388/EEC): Art.28 (B)(2)
"However, where the supply is of goods other than products subject to excise duty, paragraph 1 shall not apply to supplies of goods dispatched or transported to the same Member State of arrival of the dispatch or transport where: - the total value of such supplies, less value added tax, does not in one calendar year exceed the equivalent in national currency of ECU 100 000, and - the total value, less value added tax, of the supplies of goods other than products subject to excise duty effected under the conditions laid down in paragraph 1 in the previous calendar year did not exceed the equivalent in national currency of ECU 100 000. The Member State within the territory of which the goods are when dispatch or transport to the purchaser ends may limit the thresholds referred to above to the equivalent in national currency of ECU 35000 where that Member State fears that the threshold of ECU 100 000 referred to above would lead to serious distortions of the conditions of competition."

"Jednakże gdy przedmiotem dostawy są towary nie podlegające podatkowi akcyzowemu, postanowienia par.1 nie  stosuje się do dostawy towarów wysyłanych lub przewożonych na terytorium Państwa Członkowskiego, jeżeli całkowita wartość takich dostaw pomniejszona o podatek od wartości dodanej nie przekroczy w roku kalendarzowym  równowartości 100'000 euro w walucie krajowej, oraz pod warunkiem, że całkowita wartość takich dostaw pomniejszona o podatek od wartości dodanej realizowanych na zasadach określonych w par. 1 nie przekroczyła w poprzednim roku kalendarzowym równowartości 100'000 euro w walucie krajowej. Państwo Członkowskie, na którego terytorium znajdują się towary po zakończeniu wysyłki czy transportu do odbiorcy końcowego, może obniżyć określone wyżej limity do równowartości 35'000 euro w walucie krajowej, jeżeli obawia się, że kwota równowartości 100'000 euro określona wyżej prowadziłaby do istotnego pogorszenia warunków konkurencji."

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535):

Art. 23. 2. W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

Art. 24. W przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną poza terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej, jest mniejsza lub równa w roku podatkowym od kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 35.000 euro.

Czynności opodatkowane

Sprzedaż wysyłkowa

Sprzedaż wysyłkowa jest kategorią czynności opodatkowanych właściwą wyłącznie dla sprzedaży pomiędzy krajami UE, i to w sytuacji, gdy nie występuje wewnątrzwspólnotowa dostawa czy nabycie towarów.

Sprzedaż wysyłkowa poza UE czy nabycie spoza UE traktujemy jako eksport czy import. Sprzedaż wysyłkową w Polsce traktujemy jak zwykłą dostawę towarów.

Występują dwa rodzaje sprzedaży wysyłkowej - z terytorium kraju (z Polski do innego kraju UE) oraz na terytorium kraju (z innego kraju UE do Polski). Sprzedaż wysyłkowa wystąpi najczęściej przy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz podatników VAT zwolnionych podmiotowo z VAT.

Sprzedaż wysyłkowa

Z terytorium kraju

Na terytorium kraju

dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez

podatnika podatku od towarów i usług
(polskiego podatnika VAT)

podatnika podatku od wartości dodanej
(podatnika VAT z UE)

lub na jego rzecz

z terytorium kraju (z Polski) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (inny kraj UE)

z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju (z UE spoza Polski do Polski)

które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru (ostateczny nabywca), pod warunkiem, że dostawa dokonywana jest na rzecz

podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej
(podatnikiem VAT z innego kraju UE),

podatnika lub osoby prawnej
niebędącej
polskim podatnikiem VAT,

którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub

innego podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej (podatnikiem VAT z innego kraju UE)

innego podmiotu,
niebędącego polskim podatnikiem VAT

i niemającego obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju występuje również, jeżeli dla dokonania tej sprzedaży wysyłane lub transportowane z terytorium państwa trzeciego towary zostały sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów.

Sprzedaż wysyłkowa na terytorium kraju występuje również, jeżeli dla dokonania tej sprzedaży wysyłane lub transportowane z terytorium państwa trzeciego towary zostały zaimportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Sprzedaż wysyłkowa podlega odrębnym zasadom opodatkowania, związanym z miejscem świadczenia (miejscem opodatkowania dostawy towarów). Częściowo zasady opodatkowania mogą wybrać sami podatnicy.

Sprzedaż wysyłkowa z Polski

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, jeżeli całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane wysyłanych lub transportowanych do tego samego państwa członkowskiego w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku, jest mniejsza lub równa w danym roku od kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej kwocie ustalonej przez państwo członkowskie przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów. Zasady takie stosuje się, jeżeli w roku poprzednim limit danego państwa nie został przekroczony.

Oznacza to, że sprzedaż w ramach limitu, do każdego kraju liczonego niezależnie od sprzedaży do innych krajów, pozostaje opodatkowana w Polsce polską stawką krajową VAT. Przekroczenie limitu jednego kraju nie powoduje zmiany zasad opodatkowania odnośnie innych krajów. Warunkiem opodatkowania sprzedaży wysyłkowej w Polsce jest nieprzekroczenie limitu w roku poprzednim i w roku bieżącym.

Przeliczenia kwot limitów dokonuje się według średniego kursu waluty, w której, w państwie członkowskim przeznaczenia, kwoty te są ustalane, ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

W przypadku przekroczenia kwoty limitu miejsce opodatkowania na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów obowiązuje, począwszy od dostawy, którą przekroczono tę kwotę. Do 9 sierpnia 2006r. zmiana obowiązywała od dostawy następującej po dostawie, która przekroczyła limit obrotu.

Po przekroczeniu limitu odnośnie danego kraju podatnik powinien zarejestrować się w tym kraju jako podatnik VAT.

Wybór podatnika

Podatnik może jednak wybrać opodatkowanie w kraju docelowym bez względu na ww. limity pod warunkiem:

  • pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru (opcji),
  • z zaznaczeniem nazwy państwa członkowskiego lub nazw państw członkowskich, których zawiadomienie to dotyczy,
  • co najmniej na 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik chce korzystać z opcji.

W terminie 30 dni od pierwszej dostawy towarów po skorzystaniu z opcji podatnik jest obowiązany przedstawić naczelnikowi urzędu skarbowego dokument potwierdzający o zawiadomieniu właściwego organu podatkowego w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania w tym państwie członkowskim podatku od wartości dodanej od sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Opcja obowiązuje co najmniej przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w trybie przewidzianym tą opcją.

W przypadku gdy podatnik rezygnuje z korzystania z opcji (minimum po 2 latach), dla jednego lub więcej państw członkowskich, jest on obowiązany przed datą dostawy, począwszy od której rezygnuje z korzystania z tej opcji, zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o tej rezygnacji.

Wyboru i rezygnacji z opcji dokonuje się na druku VAT-21.

Warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju za sprzedaż dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia (czyli zgodnie z wyborem podatnika) jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc (kwartał), następujących dokumentów, jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów:

  • dokumentów przewozowych otrzymanych od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przez podatnika przewoźnikowi;
  • kopii faktury dostawy;
  • dokumentów potwierdzających odbiór towarów poza terytorium kraju.

W przypadku gdy dokumenty te nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, dokumentami wskazującymi, że wystąpiła sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, mogą być również inne dokumenty otrzymywane przez podatnika w tego rodzaju dostawie towarów, w szczególności:

  • korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  • dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie - w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Uwaga ! Wyłączenia

Przepisów odnośnie sprzedaży wysyłkowej nie stosuje się do:

  • nowych środków transportu;
  • towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem;
  • towarów opodatkowanych według zasad określonych w art. 120 ust. 4 i 5 (pośrednik opodatkowany).

W przypadku sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, której przedmiotem są wyroby akcyzowe zharmonizowane, dostawę towarów uznaje się w każdym przypadku za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia (czyli przed pierwszą dostawą należy zarejestrować się jako podatnik VAT za granicą).

Sprzedaż wysyłkowa do Polski

Te zasady obowiązują podatników VAT z innych państw UE, którzy dokonują wysyłki do Polski.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju dostawę towarów uznaje się za dokonaną na terytorium kraju, czyli w Polsce, chyba że całkowita wartość towarów innych niż wyroby akcyzowe zharmonizowane, wysyłanych lub transportowanych z tego samego państwa członkowskiego na terytorium kraju, pomniejszona o kwotę podatku od wartości dodanej:

  • jest mniejsza lub równa w roku podatkowym od kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 35.000 euro;
  • nie przekroczyła limitu z roku poprzedniego w roku poprzednim.

Wybór podatnika

Podatnicy podatku od wartości dodanej mogą jednak wybrać miejsce opodatkowania w Polsce pod warunkiem:

  • pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o skorzystaniu z tego wyboru (opcji);
  • co najmniej na 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik wybiera opcję.

Opcja ta obowiązuje co najmniej przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w trybie przewidzianym tą opcją.

W przypadku gdy po upływie okresu minimum 2 lat podatnik rezygnuje z korzystania z opcji, jest on obowiązany zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o tej rezygnacji.

Warunkiem wyboru posiadania przez dokonującego dostawy towarów dokumentów jednoznacznie potwierdzających dokonanie tej dostawy na zasadach wyżej określonych.

Minister Finansów określa, w drodze rozporządzenia, kwotę limitu obliczoną według średniego kursu euro NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Uwaga ! Wyłączenia

Ww. zasad nie stosuje się do:

  • nowych środków transportu;
  • towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem;
  • dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków i towarów używanych:
    • opodatkowanych podatkiem od wartości dodanej w państwie członkowskim rozpoczęcia transportu lub wysyłki na zasadach odpowiadającym regulacjom pośrednictwa opodatkowanego;
    • będących przedmiotem dostawy na aukcji (licytacji) w państwie członkowskim rozpoczęcia transportu lub wysyłki, jeżeli dostawa ich jest dokonywana przez organizatora aukcji (licytacji) oraz do dostawy tej zastosowano szczególne zasady opodatkowania podatkiem od wartości dodanej obowiązujące w państwie członkowskim rozpoczęcia transportu lub wysyłki, stosowane do dostaw towarów dokonywanych przez organizatora aukcji (licytacji), wyłączające uznanie dostawy towarów za czynność odpowiadającą wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

W przypadku sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju, której przedmiotem są wyroby akcyzowe zharmonizowane, dostawę towarów uznaje się w każdym przypadku za dokonaną na terytorium kraju (zawsze opodatkowana w Polsce).

Miejsce świadczenia

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych przez polskiego podatnika VAT lub na jego rzecz z Polski na terytorium państwa UE inne niż Polska, które jest państwem przeznaczenia dla wysyłanego lub transportowanego towaru, pod warunkiem że dostawa dokonywana jest na rzecz:

  • podatnika podatku od wartości dodanej lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
  • innego podmiotu niebędącego podatnikiem podatku od wartości dodanej (np. osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej).

Sprzedaż wysyłkowa nie dotyczy towarów montowanych lub instalowanych oraz nowych środków transportu, oraz towarów wysyłanych przez pośrednika opodatkowanego (art.120 ustawy o VAT), a w przypadku wyrobów akcyzowych zharmonizowanych miejscem dostawy będzie zawsze kraj przeznaczenia.

Sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju występuje również, jeżeli dla dokonania tej sprzedaży wysyłane lub transportowane z terytorium państwa trzeciego towary zostały sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów

Miejsce dostawy w sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju zależy od wyboru podatnika, a w razie jego braku - od przekroczenia limitu dostaw (kwota netto bez VAT dostaw do każdego poszczególnego kraju w danym roku w stosunku do limitu ustanowionego przez ten kraj).

Do 9 sierpnia 2006r. dopiero dostawa następująca po dostawie, którą limit przekroczono, podlegała sztywnemu określeniu miejsca dostawy. Od 10 sierpnia 2006r. już dostawa przekraczająca limit podlega opodatkowaniu w kraju przeznaczenia.

Wybór dotyczy danego kraju (jednego, większej ilości, wszystkich). Zawiadomienie o wyborze składa się co najmniej na 30 dni przed datą dostawy, począwszy od której podatnik chce korzystać z opcji wyboru, a w terminie 30 po pierwszej dostawie według wybranych zasad podatnik jest obowiązany przedstawić naczelnikowi US dokument potwierdzający zawiadomienie właściwego organu podatkowego w innym państwie członkowskim o zamiarze rozliczania w tym państwie członkowskim podatku od wartości dodanej od sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju.

Wybór obowiązuje co najmniej przez 2 lata od daty pierwszej dostawy dokonanej w trybie przewidzianym tą opcją. Skuteczna rezygnacja z wyboru w stosunku do jednego albo większej ilości państw możliwa jest po zawiadomieniu na piśmie o rezygnacji naczelnika US przed datą dostawy na zasadach ogólnych.

Przeliczenia kwot limitów dokonuje się według średniego kursu waluty, w której, w państwie członkowskim przeznaczenia, kwoty te są ustalane, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Dokumentacja

Warunkiem uznania sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju za sprzedaż dokonaną na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia (czyli warunkiem nieopodatkowania w Polsce) jest posiadanie przez podatnika, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc (kwartał), następujących dokumentów, jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów:

  • dokumentów przewozowych otrzymanych od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przez podatnika przewoźnikowi;
  • kopii faktury dostawy;
  • dokumentów potwierdzających odbiór towarów poza terytorium kraju.

W przypadku gdy ww. dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia dla wysyłanych lub transportowanych towarów, dokumentami wskazującymi, że wystąpiła sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju, mogą być również inne dokumenty otrzymywane przez podatnika w tego rodzaju dostawie towarów, w szczególności:

  • korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  • dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie - w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.

Obowiązują od 01.01.2007

Kraj

Limit

Austria

100'000 EUR

Belgia

35'000 EUR

Cypr

20'000 CYP = 34'220 EUR

Czechy

35'000 EUR

Dania

280'000 DKK = 37'333 EUR

Estonia

550'000 EEK = 35'151 EUR

Finlandia

35'000 EUR

Francja

100'000 EUR

Grecja

35'000 EUR

Hiszpania

35'000 EUR

Holandia

100'000 EUR

Irlandia

35'000 EUR

Litwa

125'000 LTL = 36'207 EUR

Luksemburg

100'000 EUR

Łotwa

24'000 LVL = 36'952 EUR

Malta

35'000 EUR

Niemcy

100'000 EUR

Polska

139'000 PLN

Portugalia

31'424, 27 EUR

Słowacja

1'500'000 SKK = 34'472 EUR

Słowenia

35'000 EUR

Szwecja

320'000 SEK = 34'748 EUR

Węgry

35'000 EUR

Wielka Brytania

70'000 GBP = 109'598 EUR

Włochy

27'889 EUR

* dla dostawców z UE wysyłających do Polski



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »