Tani transport drogowy – jak zmniejszyć koszty realizacji usług?


Tani transport drogowy – jak zmniejszyć koszty realizacji usług?
2014-08-25
Transport to kluczowy element realizacji usług w wielu firmach. Dostawa towarów na czas do klientów, zarówno gdy są to świeże owoce, jak i urządzenia elektroniczne, powinna odbywać się sprawnie, szybko, bezpiecznie, a przy tym w niskich cenach.

Obecnie większość firm wybiera zewnętrzną obsługę w ramach drogowego transportu krajowego i międzynarodowego. Budowa własnego zaplecza jest zwykle zbyt wysokim wydatkiem, zwłaszcza dla firm dopiero rozwijających się, które nie dysponują sporymi sumami na inwestycje. Podjęcie współpracy z podwykonawcą jest kluczową decyzją, która ma wpływ na przyszłość firmy. Często głównym czynnikiem wyboru jest cena, ale warto pamiętać także o tym, że to nie tylko ona powinna być brana pod uwagę, jeżeli celem jest zadowolenie, także zadowolenie odbiorców końcowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Od czego zależą ceny usług transportowych?

W transporcie drogowym podstawowymi środkami są samochody dostawcze, a także TIR-y, które przewożą ładunki. Jednak kosztem jest nie tylko paliwo i eksploatacja pojazdów. Ceny usług transportowych zależą od wielu różnych czynników. Wśród nich znajdują się:

  • miejsce docelowe transportu – kraj czy zagranica
  • rodzaj ładunku – większe ładunki są dodatkowo płatne
  • konkurencyjności w branży
  • podatków, akcyzy, ceł
  • wynegocjowanych rabatów

Na ogół firmy rozliczają się ryczałtowo ze swoimi klientami, co ma miejsce głównie w przypadku kurierów. Niemniej jednak koszty także są ustalane indywidualnie, na przykład przy transporcie specjalistycznym.

Konsolidacja ładunków

Jednym z popularnych sposobów na zmniejszenie kosztów, jakie niesie ze sobą transport drogowy, jest konsolidacja. Polega ona na połączeniu w jeden ładunek różnych przesyłek, aby zmniejszyć ogólne koszty transportu. To szczególnie opłacalne rozwiązanie w przypadku transportu towarów z odległych rejonów, a także dla ładunków drobnicowych. Popularne są w szczególności różnego rodzaju giełdy ładunków oraz wolnych ciężarówek. Dzięki nim można łatwo znaleźć takie firmy, które posiadają wolne miejsca w swoich pojazdach, aby w efekcie zapłacić mniej. Oczywiście, to rozwiązanie, które nie sprawdza się w przypadku konieczności realizacji sekwencyjnych usług transportowych, warto jednak zapoznać się z ofertami, ponieważ im więcej uczestników procesu przewozowego, tym niższe koszty.

Negocjacje i rabaty

Przy podejmowaniu współpracy z firmami transportowymi, zawsze warto prosić o indywidualne wyceny i negocjować. Często przy większych zleceniach można uzyskać atrakcyjne rabaty, jednak analogicznie oznacza to zwykle związanie się z daną firmą na dłuższy okres, dlatego należy dobrze prześledzić oferty, by znaleźć taką, która będzie optymalna.

Inwestycje w nowe zaplecze

Coraz więcej firm transportowych inwestuje w nowe zaplecze wykorzystujące nowoczesne technologie, w tym głównie w wykorzystaniu paliw. Firmy kurierskie chętniej stawiają na paliwa takie jak gaz ziemny, w tym skroplony gaz ziemny. W efekcie mogą one obniżyć koszty realizacji transportu, jednocześnie utrzymując go na wysokim poziomie jakościowym. Wybór firm, które stawiają na tego rodzaju innowacyjne rozwiązania, pozwala na zmniejszenie kosztów obsługi.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl