Firma » Biznes

Święto Konia Arabskiego 2017 r. – zachować tradycję hodowli koni

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Święto Konia Arabskiego, które w tym roku połączone jest z obchodami 200-lecia stadniny w Janowie Podlaskim. Hodowla koni czystej krwi arabskiej w Polsce ma wielowiekową tradycję.


Dzięki pracy doświadczonych hodowców i genetyków w naszym kraju możemy cieszyć się najpiękniejszymi końmi tego rasy na świecie. Podczas odbywającego się w Janowie Podlaskim Święcie Konia Arabskiego widzowie z całego świata mogą podziwiać klacze i ogiery, które są naszym dobrem narodowym.
 
W dniach 11-15 sierpnia 2017 r. w stadninie w Janowie Podlaskim odbędą się obchody Święta Konia Arabskiego oraz aukcja Pride of Poland 2017. Goście z całego świata oraz Polski będą mogli podziwiać dorobek polskich hodowców. W dniu 12 sierpnia odbędzie się czempionat koni, a 13 sierpnia aukcja Pride of Poland 2017.
 
„W tym roku stadnina w Janowie Podlaskim obchodzi 200-lecie istnienia, ale tradycja hodowli koni orientalnych ma w Polsce kilkusetletnią historię. Pierwsze tego typu konie trafiły na terytorium Rzeczpospolitej podczas wojen z Turcją i Tatarami. To niezwykłe zwierzęta – wytrzymałe i niezwykle szlachetne. Naszym zadaniem jako Agencji Nieruchomości Rolnych jest zachowanie genotypu tych wspaniałych okazów dla przyszłych pokoleń. W pewnym sensie genetycy i hodowcy pełnią tutaj rolę kustoszy i opiekunów dzieł sztuki, którzy sprawiają, że te piękne konie mogą być podziwiane przez przyszłe pokolenia tak jak dzieła sztuki, stanowiące dobra narodowe Polski” – mówi Irena Błaszczyk, prezes Agencja Nieruchomości Rolnych.
 
W ramach pięciodniowego święta odbędzie się Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich, podczas którego prezentowane są klacze i ogiery z polskiej hodowli. Konie są oceniane przez międzynarodowy skład sędziowski w 11 klasach. 
Święto Konia Arabskiego jest również jedną z największych imprez handlowych dla koni czystej krwi arabskiej na  świecie. W tym roku podczas głównej aukcji Pride of Poland weźmie udział 25 koni (24 klacze i jeden ogier). W drugiej aukcji, Summer Sale, wystawionych jest 29 klaczy.
 
„Święto i towarzyszące mu aukcje to niezwykła wizytówka Polski zagranicą. Spodziewamy się wielu koneserów i entuzjastów koni arabskich. Cieszymy się, że wystawione konie budzą podziw międzynarodowej publiczności. Równocześnie działania naszych ekspertów dążą do przygotowania się na przyszłe edycje święta – starannie dobieramy klacze w hodowli, tak by kolejne pokolenia Polaków mogły być dumne z naszych podopiecznych” – dodaje Irena Błaszczyk.
 
Państwowa Stadnina Koni Janów Podlaski w ciągu 200 lat istnienia zapisała się złotymi zgłoskami w historii Polski i zasługuje na najwyższe uznanie. Skupiał się tu zazwyczaj najcenniejszy materiał zarodowy koni, a jego oddziaływanie na polską i światową hodowlę jest duże. Oprócz wychowanków janowskiej stadniny, w Święcie Konia Arabskiego uczestniczą konie z Michałowa, Białki a także hodowców prywatnych.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

iwonamichalowska

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »