Technologie » Internet

15 milionów dolarów dla pogromców gangów ransomware

15 milionów dolarów dla pogromców gangów ransomware
Zobacz więcej zdjęć »
Departament Stanu USA rozpoczął polowanie na gang ransomware Conti. Na osoby, które przyczynią się do zatrzymania członków tej grupy cyberprzestępczej czeka 15 milionów dolarów.

Nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów otrzyma każdy kto przekaże informacje prowadzące do identyfikacji lub lokalizacji kluczowych członków Conti. Departament Stanu zapowiedział również, że wyłoży dodatkowe 5 milionów dolarów za wszelkie informacje prowadzące do aresztowania w dowolnym kraju osób uczestniczących w atakach przeprowadzanych za pomocą oprogramowania ransomware Conti.

 

Digital Shadows, dostawca systemów bezpieczeństwa IT, zidentyfikował Conti jako drugi najbardziej aktywny gang ransomware w pierwszym kwartale 2022 roku i w czwartym kwartale 2021 roku. W zeszłym miesiącu grupa dokonała incydentu z oprogramowaniem ransomware przeciwko rządowi Kostaryki, poważnie wpływając na handel zagraniczny kraju, zakłócając platformy celne i podatkowe.

Ponadto grupa Conti przeprowadziła ponad 200 ataków na szpitale i inne placówki opieki zdrowotnej od czasu pojawienia się na powierzchni w 2018 r. pod swoją wcześniejszą nazwą Ryuk.

FBI oszacowało, że obecny wariant oprogramowania ransomware Conti jest najbardziej kosztowną odmianą oprogramowania ransomware, jaką kiedykolwiek udokumentowano, z ponad 1000 ofiar ataków związanych z oprogramowaniem ransomware Conti. Warto dodać, iż w ubiegłym miesiącu Conti zaoferowało wsparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

- Nagrody wyznaczone przez Departament Stanu USA wskazują na zmianę taktyki walki z gangami ransomware. W znacznym stopniu przyczyniły się do tego cyberataki wymierzone w służbę zdrowia, placówki edukacyjne i strategiczne obszary działalności państwa, takie jak na przykład rurociągi z paliwem. Napastnicy przekroczyli czerwoną linię, wchodząc do ligi przestępczości zorganizowanej. Proaktywne działania rządu, w tym próby pozyskania informacji od obywateli, mogą w długoterminowej perspektywie przyczynić się do ograniczenia ataków ransomware, a przede wszystkim ukrócić zuchwałość gangów - tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

 

Departament Stanu wypłacił do tej pory nagrody w wysokości ponad 135 milionów dolarów w ramach programu TOCRP (Transnational Organised Crime Rewards Program) i programu NRP (Narcotics Rewards Program).

 

Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marken

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »