Społeczeństwo » Społeczeństwo

Kultura picia wina w Polsce. Dlaczego dziś chętniej sięgamy po kieliszek dobrego wina?

Kultura picia wina w Polsce. Dlaczego dziś chętniej sięgamy po kieliszek dobrego wina?
Zobacz więcej zdjęć »
hociaż w Polsce pijemy zdecydowanie mniej wina niż w pozostałych krajach europejskich, to coraz śmielej sięgamy po ten rodzaj trunku. Dlaczego? Na jego rosnący zakup wpłynął przede wszystkim większy wybór dobrej jakości alkoholu w sklepach oraz...pandemia.

Jeszcze kilka lat temu wino nie było w Polsce tak popularnym alkoholem jak wódka czy piwo. Na przestrzeni ostatnich lat rynek win w Polsce rozwija się prężnie, co potwierdzają np. dane Nielsen z 2021 roku. W pandemicznym roku (2020) odnotowano aż 11% wzrost sprzedaży win. Jeszcze kilkanaście lat temu dobrej jakości wina mogliśmy dostać jedynie w restauracjach czy profesjonalnych sklepach winiarskich, które zlokalizowane były w większych miastach w Polsce. Obecnie w wielu sklepach znajdziemy bogatą ofertę win, dzięki którym mamy nieograniczony dostęp do odmian z każdego zakątka świata w bardzo przystępnych cenach. Polacy nie są tak wielkimi smakoszami jak mieszkańcy krajów winiarskich, np. Portugalii, Francji, Włoch, ale piją zdecydowanie więcej wina niż kilka lat temu. Według danych CBOS, kultura picia wina w Polsce na przestrzeni dekady znacząco się rozwinęła, a popularność tego trunku jako ulubionego alkoholu wzrosła o kilka punktów procentowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Polacy rozsmakowali się w winie 

Jak wynika z badań Nielsen, detaliczna sprzedaż wina w 2020 roku znacząco wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim, a ilościowo sklepy odnotowały aż 6,5% wzrostu. Dlaczego kupujemy więcej wina? Wpłynęła na to bez dwóch zdań pandemia, która ograniczyła działanie lokali i barów. Podczas pandemii spotkania towarzyskie, randki oraz imprezy okolicznościowe przeniosły się do naszych domów. 

Według portalu abcalkoholu.pl znacząco zmieniło się także samo podejście do spożywania alkoholu w Polsce. Coraz śmielej stawiamy na jakość spożywanego alkoholu, a nie na jago ilość. Zwracamy uwagę na kraj pochodzenia, nuty smakowe czy szczepy winogron, z których zrobione jest wino. Alkohol staje się dla nas nie tylko dodatkiem do miłego spotkania, ale podobnie jak np. w Portugalii, częścią naszej kultury. Nic dziwnego, że w naszą często pochmurną rzeczywistość chcemy wnieść odrobinę słońca i stylu życia slow-life wprost ze słonecznych winnic. 

Portugalska jakość w Polsce 

Obecnie wybór win w polskich sklepach jest ogromny. Przez wytrawne, po słodkie i te, które uwielbiają fani trunków musujących. W tak szerokiej ofercie można czasem się pogubić. Polscy znawcy wina sugerują jednak, aby zwrócić uwagę na takie propozycje, które pochodzą z regionów świata słynących z jakościowych win. Jedną z nich jest marka win Ponte Portugal, pochodzących z regionu Tejo. Dzięki znakomitym i zróżnicowanym warunkom uprawnym w tym regionie, możemy cieszyć się w Polsce pysznym winem z doskonałych winogron. 

Tejo to przede wszystkim wyjątkowe terroir, które dzieli się na trzy strefy – Bairro, Campo i Charneca. W każdej z nich przeważa inny rodzaj gleb, co ma wpływ na sposób uprawy winorośli. Ten sam szczep winogron posadzony na różnych terroir dojrzewa i owocuje trochę inaczej. Co więcej, w Tejo panuje unikalny mikroklimat – bliskość rzeki sprawia, że dni są tu ciepłe, a noce chłodniejsze. Uprawiane w takich warunkach winogrona zachowują wysoką świeżość. Trudno znaleźć inne miejsce o charakterystyce podobnej do regionu Tejo – nie tylko w Portugalii – mówi Miguel Cordeiro, przedstawiciel winiarni Adega Cooperativa do Cartaxo, producenta Ponte Portugal.

Czasy, gdy dobre wino mogliśmy wypić jedynie przy okazji wycieczki do południowych krajów Europy, dawno minęły. Na polskim rynku możemy dostać wyjątkowe wina, które sprowadzane są z najpopularniejszych krain winiarskich na świecie. Dzięki temu za pomocą zmysłów możemy przenieść się w dowolne miejsce. 




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

WWeim

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »