Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Masaż skuteczny w leczeniu bólu nowotworowego

Masaż skuteczny w leczeniu bólu nowotworowego
Zobacz więcej zdjęć »
Opublikowane we wrześniu wyniki badań przeprowadzonych w USA dowodzą, że masaż może być skutecznym sposobem łagodzenia bólów nowotworowych, nawet w zaawansowanym stadium choroby.

Część chorych była poddawana masażom, natomiast część jedynie prostym dotknięciom. Okazało się, że u pacjentów poddawanych masażom nastąpiło znaczne złagodzenie bólu i poprawa nastroju.


„Kiedy pacjenci są coraz bliżej kresu życia, cele opieki lekarskiej zmieniają się: z prób wyleczenia choroby do zapewnienia pacjentowi tak dużego komfortu, jak to tylko jest możliwe i złagodzenia jego bólu” mówi Jean S. Kutner. „Nasze badania są ważne, bo pokazują, że masaż jest bezpiecznym i efektywnym sposobem dostarczenia natychmiastowej ulgi pacjentom z zaawansowanym rakiem”.

Ból i pogorszenie nastroju są typowymi problemami pacjentów z zaawansowanym rakiem. Leczenie silnymi, narkotycznymi lekami przeciwbólowymi może je złagodzić, ale leki te nie zawsze działają i często mają kłopotliwe efekty uboczne. Zdaniem naukowców masaż ma w łagodzeniu bólu dwojakie znaczenie: fizyczne, bo zmniejsza stan zapalny i obrzęk, poprawia krążenie i łagodzi kurcze mięśni oraz psychologiczne: pobudza wydzielanie endorfin i pozwala chorym choć na chwilę zapomnieć o bólu i depresji.

Niestety, lekarze prowadzący badania zauważyli, że terapeutyczne działanie masażu jest krótkotrwałe, dlatego podkreślają konieczność wypracowania nowych rozwiązań pozwalających złagodzić ból doskwierający chorym w ostatnim stadium raka, u kresu ich życia.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Poradnik kulturystyczny - ciekawe artykuły
http://poradnikkulturysty.blox.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »