Dom » Budownictwo

Od czego zacząć budowę domu?

Od czego zacząć budowę domu?
Zobacz więcej zdjęć »
Budowa domu - od czego zacząć? Kiedy wpadniemy na odważny pomysł wybudowania własnego domu, warto wiedzieć jak od paru zapewne lat, w naszych głowach ideę zamienić w czyn. Łatwo powiedzieć, gorzej wykonać, ale z drugiej strony trzeba sobie powiedzieć - jeśli nie teraz to kiedy?

Budowa domu to morze przedsięwzięć, formalności i wręcz ocean stresu, jaki z tym wszystkim się wiąże.

Perspektywa posiadania własnego domu z ogródkiem, sporej ilości miejsca, swoboda mieszkania, zupełna niezależność, której mieszkanie w bloku nigdy nie da, są wręcz bezcenne i stanowią swoisty motor napędowy, kiedy brakuje już sił i wytrwałości. Ilość wydanych pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego w poprzednim roku wyniosła 96 032. Ponadto Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przewiduje, że w obecnym roku liczba pozwoleń zwiększy się o 5%. Coraz więcej osób, które właśnie teraz wchodzą w etap środka kariery pragną lepiej zainwestować w swoje życie, budując dom, który niewątpliwie jest inwestycją na całe życie - ponadto może on potem równie dobrze posłużyć dzieciom czy wnukom.

Najpierw działka

Od czego zacząć budowę domu? - Jak wskazują eksperci sam pomysł, determinacja oraz chęć rozpoczęcia działań nie wystarczą, należy podjąć konkretne kroki. Pierwszym z nich będzie wybór działki pod budowę domu. Przed zakupem działki dobrze jest wiedzieć, jaki rodzaj domu chcemy wybudować. Dla celów modelowych przyjmijmy, że będziemy budować dom jednorodzinny. Przy czym pamiętajmy, że niska cena nie powinna być decydującym kryterium wyboru - musimy bowiem dokładnie przeanalizować położenie działki, jej bliskość do infrastruktury (komunikacja), sąsiedztwo z innymi działkami, które przecież mogą kiedyś zostać przeznaczone na budowę choćby stacji paliw. Dlatego najlepiej kupić działkę objętą miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - jest to prawo miejscowe, uchwalane przez Radę Gminy w celu określenia przeznaczenia poszczególnych działek, obszarów znajdujących się na terenie gminy. Dobrze by było, gdyby rzeczywiście działka, którą chcemy kupić, była objęta tym planem, niestety nie jest tak w każdym przypadku. O ile w niektórych gminach taki plan istnieje, to są również gminy, w których tego planu nie ma. Wtedy należy złożyć wniosek o wydanie decyzji ustalającej warunki zabudowy. Taką decyzję wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, niestety czeka się na nią kilka miesięcy, a czasem i dłużej. W odróżnieniu od pierwszej sytuacji, gdzie uchwała, prawo miejscowe czyli wspomniany plan zagospodarowania przestrzennego, decyduje co może a co nie (i czy w ogóle) być wybudowane na danej działce, w tym drugim przypadku to organ wykonawczy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) rozstrzyga o sposobie zagospodarowania danego terenu. Do wniosku o wydanie takiej decyzji należy dołączyć informacje o inwestorze, rodzaju domu, musimy oznaczyć teren pod zabudowę na mapach oraz zawrzeć charakterystykę inwestycji. Dobrze w takim przypadku skorzystać z pomocy architekta, warto zatem wiedzieć od czego zacząć budowę domu.

Projekt domu

Kolejnym krokiem jest wybór projektu przyszłego domu. Na rynku tych usług jest naprawdę w czym wybierać. To jaki projekt wybierzemy, zależy już od naszych potrzeb, możliwości finansowych etc. Mimo tej pozornie daleko idącej swobody, nasz projekt musi być pod względem prawnym zgodny z odpowiednimi przepisami czy decyzjami, bądź też innymi, wymaganymi przez przepisy szczególne, dokumentami, zarządzeniami. Zgodnie z postanowieniami Prawa budowlanego, projekt budowlany musi spełniać wymagania albo decyzji o warunkach zabudowy albo miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz określać m. in. funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego oraz proponować niezbędne rozwiązania techniczne. Kiedy już uzyskamy pozwolenie na budowę, musimy zrealizować właśnie ten projekt, który przedłożono do zatwierdzenia. Wszelkie istotne zmiany dotyczące projektu, które chcielibyśmy wprowadzić w trakcie budowy wymagają tym samym zmiany pozwolenia na budowę. Kupiliśmy działkę, mamy projekt, skompletowaliśmy wszystkie potrzebne dokumenty. Zatem co dalej? Rzecz kluczowa...Teraz już wiesz, że warto zatem wiedzieć od czego zacząć budowę domu.

Pozwolenie na budowę

Aby je uzyskać, musimy przedłożyć w starostwie powiatowym (bądź też w Urzędzie Miasta jeśli budujemy w granicach miasta na prawach powiatu) szereg dokumentów zaczynając od odpowiedniego wniosku, z reguły dostępnego na stronach internetowych, poprzez projekt budowlany, oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością (działką), ważną, prawomocną decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego (jeśli była wymagana), kończąc na innych szczególnych dokumentach, których katalog zawiera art. 33 ustęp 2 Prawa budowlanego. Kiedy złożymy już wszystkie dokumenty, jedyne co możemy zrobić to czekać na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Jeśli tylko wniosek jest kompletny, pozwolenie wydaje się stosunkowo szybko (termin ustawowy to 65 dni). W tym czasie warto wybrać sobie odpowiedniego wykonawcę, który wybuduje nam dom. Z reguły jest to jakaś firma budowlana i takich dzisiaj nie brakuje na rynku usług budowlanych. Warto mądrze dokonywać wyborów, kierując się doświadczeniem firmy czy też informacjami płynącymi od dotychczasowych jej klientów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

kraskairena

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »