Dom » Budownictwo

Okno w "bawolim oku", wykuszu i lukarnie – na co zwrócić uwagę?

Okno w "bawolim oku", wykuszu i lukarnie – na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej zdjęć »
Wykusze, lukarny i konstrukcje typu „bawole oko” coraz częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych. Zestawienie nowoczesnej bryły budynku z tymi formami pozwoli nam uzyskać niezwykły efekt wizualny.

Jednym z najistotniejszych zagadnień, które trzeba mieć na uwadze przed zamówieniem okien do nietypowych konstrukcji, takich jak lukarna, „bawole oko" czy wykusz, jest bardzo dokładny pomiar.

Jest on szczególnie ważny przy oknach o nietradycyjnych kształtach - trójkątach, kołach oraz łukach. Nadmierne zawierzenie w dane z projektu architektonicznego może spowodowywać niedopasowanie okien do przygotowanych wcześniej otworów.

Podejmując decyzję o wyborze lukarny, należy wziąć pod uwagę możliwości techniczne jej budowy oraz nasze zapotrzebowanie na światło w pomieszczeniu, w którym będzie się znajdować. Im więcej światła wymagamy, tym większa powinna być powierzchnia tafli szyby. Z kolei przy wykuszu znaczącą kwestią jest ustalenie, czy okna będą skręcane z łącznikami (rury kątowe,) czy też pomiędzy oknami znajdą się ścianki. Należy pamiętać, że w przypadku drugiej opcji ilość światła wpadającego do wnętrza będzie znacznie mniejsza.

W tradycyjnej formie lukarny i wykusze wyposażone były w okna prostokątne, natomiast w indywidualnych przypadkach - w okrągłe. Obecne zaawansowane możliwości techniczne pozwalają na dużo większą swobodę w przypadku wyboru kształtu stolarki okiennej. W lukarnach oraz wykuszach pojawiają się trójkąty, trapezy, łuki czy kwadraty. Co więcej, zdarzają się nawet kombinacje okien o różnych kształtach, np. prostokątów z łukami czy trójkątami. W przypadku „bawolego oka" standardowo królują półkola. Sam montaż okien do nietypowych konstrukcji w zasadzie nie różni się od montażu okien fasadowych, dzięki czemu ekipa przeszkolona przez firmę OknoPlus poradzi sobie z nim bez trudu - mówi Izabela Tryba z firmy OknoPlus.

Z uwagi na jedną z głównych funkcji stolarki otworowej, jaką jest doświetlanie pomieszczeń naturalnym światłem, warto zastanowić się nad usytuowaniem lukarny, wykusza czy „bawolego oka" względem kierunków świata. Optymalny efekt uzyskamy wtedy, gdy umieścimy konstrukcje okienne po stronie południowej lub południowo-wschodniej.

OknoPlus sp. z o.o.
ul. Zgodna 55,
30-444 Kraków - Libertów,
tel. 012 27 75 700
www.oknoplus.com.pl

Firma OknoPlus specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości okien. OknoPlus oferuje okna PCV produkowane na profilach Activ Plus, Art Plus oraz Termo Plus. Każdy z trzech profili to odpowiedź na potrzeby nawet najbardziej wymagających Klientów. Okna PCV produkowane przez OknoPlus posiadają bardzo dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, co gwarantuje niezwykły komfort cieplny oraz ochronę przed hałasem. Poza doskonałą jakością, okna PCV OknoPlus są indywidualnie dostosowywane do charakteru pomieszczenia. Profesjonalizm, solidność i terminowość, to niektóre z atutów firmy OknoPlus. Wieloletnia działalność firmy OknoPlus została wielokrotnie doceniona. Wśród licznych nagród i wyróżnień są m.in. Przedsiębiorstwo Fair Play, Sukces Polski, medal - Kraków Europejskie Miasto Kultury 2000, Najwyższa Jakość Małopolska, Lider Rynku, Przejrzysta Firma 2008, 2009 i 2010, Złoty Laur Małopolski 2008, Gazele Biznesu 2008 i 2009, VIP Najlepsze okna i drzwi 2011, VIP - Innowacyjna Stolarka 2012.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

GutPR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 1 dzień:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »