Kultura, sztuka » Kultura

Polacy nie gęsi i swój język… znają

Polacy nie gęsi i swój język… znają
Zobacz więcej zdjęć »
„Ile waży słowo oraz jak się warzy słowo” – tego oraz wielu innych ciekawych rzeczy będą mogli dowiedzieć się uczestnicy Rymoliryktanda. Ma ono na celu promowanie wartości danego słowa, a także udowodnienie, że obcowanie z językiem może być wyjątkową przygodą.

Inicjatorem wydarzenia jest polski artysta, performer i tekściarz Łukasz L.U.C Rostkowski.

Już 19 listopada będziemy świadkami narodzin nowego święta słowa. W warszawskiej Fabryce Trzciny odbędzie się ogólnopolskie Rymoliryktando. To autorskie wydarzenie ma być w założeniu imprezą promującą kulturę słowa i bogactwo językowe poprzez rozrywkę. To jednak przede wszystkim kolejny zaangażowany projekt, walczący z dewastacją słowności w rozumieniu moralnym. Akcja organizowana jest przez jednego z najbardziej cenionych tekściarzy młodego pokolenia Łukasza L.U.C Rostkowskiego w kooperacji z Narodowym Centrum Kultury. Projekt stanowi fragment minifestiwalu werbalnego Dzień Słowa i odnosi się zarówno do słów w wymiarze poetyckim, jak i dziennikarskim, uwzględniając wspomniany moralny wydźwięk. - Choć moje życie to istny kalejdoskop, danego słowa staram się psychodelicznie wręcz dotrzymywać - mówi inicjator całego wydarzenia, L.U.C. - Obserwując jednak nasz świat, w którym remonty nigdy nie kończą się zgodnie z danym słowem a dżentelmeńskie słowo jest jak pragnienie przy kombinatorycznym oceanie sprite (nie ma szans) myślę, że warto walczyć o słowność - dla lepszych relacji między nami - dodaje artysta.

Dyktando zainicjowane przez L.U.C-a nie jest kontynuacją katowickiego dyktanda, którego kolejną edycję zaplanowano na luty 2012. Rymoliryktando można nazwać jego alternatywną, performatywno-artystyczną wersją, opartą na skomplikowanych i futurystycznych tekstach Rostkowskiego, które mogą być prawdziwym sprawdzianem znajomości ortografii i semantyki. Projekt ma charakter nieco humorystyczny, niemniej dotykać będzie spraw ważkich, przywracając wartość ludzkim obietnicom. Gościem honorowym listopadowego wydarzenia będzie Magdalena Bochenek, zaś nad jego wiarygodnością i poziomem merytorycznym czuwać będzie Rada Języka Polskiego z panią dr Katarzyną Kłosińską na czele. Organizatorzy zapowiadają, że dyktando docelowo będzie odbywać się co roku we wrześniu - pomiędzy rozpoczęciem roku szkolnego a akademickiego.

Premierowa edycja Rymoliryktanda składać się będzie z trzech części. Pierwsza z nich to tytułowe Rymoliryktando, przeprowadzone przez L.U.C-a. Zadanie nie będzie należało do najłatwiejszych, ponieważ artysta przewidział dla uczestników liczne utrudnienia rodem z gier komputerowych. Śmiałkowie poza bogatą wiedzą lingwistyczną będą musieli wykazać się umiejętnością odnalezienia się w trudnych okolicznościach sztuki happeningu i desylabizacji. Prace będą profesjonalnie oceniane przez doktorantów wydziału Polonistyki pod przewodnictwem dr Katarzyny Kłosińskiej. Każdy, kto chciałby wziąć udział w zabawie może to zrobić, wypełniając formularz na stronie www.rymoliryktando.pl. Rejestracja trwa od czwartku 3 listopada. Ilość miejsc jest ograniczona, więc decydować będzie kolejność zgłoszeń. Jednak dzięki TVN24 z tekstem L.U.C, napisanym specjalnie na imprezę, będzie można zmierzyć się także w domu przed telewizorem.

Drugim elementem listopadowego wydarzenia będą panele językowe, stanowiące jego merytoryczną część. Przygotowała je dr Kłosińska, która zaprosiła do nich znawców języka oraz popularnych twórców. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w dwóch debatach. W ramach pierwszego panelu pt. „Ile ważą słowa" będziemy mieli okazję posłuchać niezwykle interesujących wykładów profesora Bralczyka czy Mirka Pęczaka z tygodnika Polityka. Druga debata, prowadzona przez Bartka Chacińskiego, pod tytułem „Jak warzą słowa" będzie rozmową z artystami o kreacji słowa.

Ostatnim elementem Rymoliryktanda będzie koncert opatrzony hasłem „Jak słowo daję". W ramach niego wybitni polscy tekściarze i wokaliści będą recytować teksty do nowoczesnej muzyki. Obok L.U.C i Abradaba wystąpi m.in. Magda Umer - wybitna polska aktorka i piosenkarka, znana ze znakomitych interpretacji tekstów Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego; jeden z najbardziej znanych i cenionych wokalistów jazzowych - Stanisław Soyka czy znany z futurystycznych recytacji zespół Trzeci Wymiar.

Więcej informacji o dyktandzie znajduje się na stronie www.rymoliryktando.pl oraz na facebooku www.facebook.com/rymoliryktando.  Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Highlite PR
http://highlite.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 2 dni:
Gala Interaktywnych
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »