Kultura, sztuka » Kultura

PolaCzek – wystawa w sąsiedzkim klimacie

PolaCzek – wystawa w sąsiedzkim klimacie
Zobacz więcej zdjęć »
Grupa młodych Polaków i Czechów - zaprojektowali wspólną przestrzeń dialogu, pokazali czym jest różnorodność i jedność. Rezultaty współpracy i zabawy możemy podziwiać we Wrocławiu podczas wystawy projektu „PolaCzek – jesteśmy sousede”, a wszystko przyprawione nutą międzykulturowości.

Polak i Czech – dwa bratanki. Wrocławska wystawa jest częścią polsko – czeskiego projektu PolaCzek wymyślonego i przeprowadzonego przez grupę zapaleńców i trenerów z organizacji pozarządowych. Stronę polską reprezentowało Centrum Inicjatyw UNESCO, czeską zaś LOS - Liberecká Občanská Společnost. Pierwszą fazą przedsięwzięcia było tygodniowe spotkanie w Kowarach k/Karpacza „dobrowolników” spośród studenckiej, polsko – czeskiej braci. Wszyscy dzielnie brali udział w zajęciach integracyjnych, warsztatach z zakresu komunikacji międzykulturowej i metod edukacji pozaformalnej. Tak przygotowani i „poznani” nawzajem wkroczyli w progi szkół w strefie przygranicznej. W międzynarodowych zespołach przygotowali i przeprowadzili warsztaty dotyczące wspólnej kultury i historii, a także stereotypów narodowych. Dużo śmiechu przyniosła część poświęcona zabawie z językiem -  polskim w Czechach oraz odwrotnie – czeskim pośród młodych Polaków. W zajęciach, które odbyły się w Jabloncu, Frydlandzie, Harrachovie, Jeleniej Górze i Kowarach wzięło udział 150 uczniów. Młodzież obalała stereotypy w atmosferze śmiechu, niekonwencjonalnej zabawy i zdziwienia, które towarzyszy poznawaniu się.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

PolaCzek – łączyć, nie dzielić, czarować rzeczywistość !

Badania przeprowadzana na młodzieży ze strefy przygranicznej pokazały, jak bardzo takie inicjatywy jak PolaCzek są potrzebne. Pomimo bliskości geograficznej, zarówno w Polsce jak i w Czechach wciąż żywe są negatywne stereotypy dotyczące sąsiadów. „Chociaż Czesi i Polacy są sąsiadami i łączy ich podobna kultura to współpraca między nimi jest słabo rozwinięta. Jest bardzo mało projektów, które angażują Polaków i Czechów we wspólne działania. Pomimo istnienia Euroregionu Nysa oba kraje są słabo zintegrowane. „PolàCzek” ma przyczynić się do polepszenia polsko – czeskiego dialogu i promować  współpracę, szczególnie wśród młodzieży oraz podkreślać potencjał współpracy z sąsiadami” – opowiada Kasia Szajda z Centrum Inicjatyw UNESCO. Projekt miał nie tyle edukować, co zaprosić do refleksji nad podobieństwami i różnicami pomiędzy Polakami i Czechami, a wszystko w oparciu o kreatywność i niekonwencjonalne metody komunikacji. Potrzebę rozwijania dialogu sąsiedzkiego dostrzegają organizacje rządowe i decydenci, bowiem PolaCzek był w całości finansowany z programu Młodzież w Działaniu oraz Funduszy Wyszechradzkiego.

 

Wrocław, dzięki ekspozycji wypełni doskonale swoją misję jako „meeting point” dla studentów z Czech i Polski. Kolejne spotkanie i nowe inspiracje już nadchodzą. Każdy, kto odwiedzi polaczkową wystawę przekona się, jak czaruje się rzeczywistość. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z językiem czeskim, kulturowym abecadłem słów ważnych według Czechów i Polaków, wizualizowaną syntezą historii obu krajów i czeskim dominem. Prezentowany film i fotografie zaświadczą zaś o zabawie i wysiłku podjętej akcji. Ekspozycję będzie można podziwiać przez kilka najbliższych tygodni. Zachwyceni oraz chętni mogą sami doświadczyć sąsiedzkiego klimatu – organizatorzy zapraszają grupy młodzieży szkolnej i nie tylko do wzięcia udziału w kolejnych warsztatach międzykulturowych.

 

Zapraszamy na otwarcie wystawy „PolaCzek – jesteśmy sousede” 28. 08.2009, godz. 20

Piwnica Kulturalna Domu im. Edyty Stein

Wrocław, ul. Nowowiejska 38

 

Kontakt:

http://polaczek.meetneighbours.eu/,

www.unescocentre.pl,

e-mail: info@unescocentre.pl,

Tel: +48 602 457 599

                                                                                      



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Centrum Inicjatyw UNESCO

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »