Dom » Architektura
Ruszyła wystawa PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ / LAB!
Zobacz więcej zdjęć » |
Członkowie OW SARP zdecydowali się poszerzyć dotąd przyjętą formułę o wątek dialogu: pomiędzy odbiorcą i projektantem, projektem, miejscem i kontekstem czasów.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wystawę uroczyście otworzyły Marta Sękulska-Wrońska, prezes Oddziału Warszawskiego SARP, Marlena Happach, Dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy i Magdalena Maciąg, kuratorka wystawy. W pierwszy weekend wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem - ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury odwiedziło ponad 300 osób, które mogły wziąć także udział w speed datingu z architektami Planów na przyszłość. Goście mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami pracowni takich jak WWAA, Artinex, N+, MUT, XY Studio, Asman Pieniężny Architekci, Kwadratura, Pracownia Jędrak-Kościerza, JAZ+, EMA Studio, DWAA, JEMS Architekci, BBGK, Eureka Architekci, A8 czy Archigrest.
Na wystawie zaprezentowano również projekty dyplomowe z warszawskich uczelni architektonicznych. Towarzyszy jej też instalacja „Wodny azyl" zaprojektowana i wykonana przez studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (WAPW), będąca wynikiem projektu edukacyjnego „WODA: W CENTRUM", prowadzonego wspólnie przez WAPW i OW SARP w ostatnim półroczu, które wspierają min. marki Geberit i Cosentino. Podsumowanie projektu, panel dyskusyjny i prezentacja instalacji odbędą się w środę, 6 lipca o godzinie 18:00.
- Hasłem przewodnim tegorocznej wystawy PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ / LAB jest „Architektura wobec kryzysu". Architektura ma odpowiadać na wyzwania współczesnego świata, a nadrzędnym celem jej projektowania oraz realizowania powinien być dobrostan użytkowników, czyli nas wszystkich. Jeśli jest dobrze użytym narzędziem, może służyć do zmniejszenia negatywnego wpływu, jaki mamy na środowisko i naszą przyszłość, może też działać w zupełnie odwrotny sposób. Kryzys klimatyczny, ekonomiczny, humanitarny to wielowarstwowy kontekst czasów, w jakich przyszło nam żyć, a architektom - projektować. - mówi Magda Maciąg, kuratorka wystawy.
Rozwiązania architektoniczne odpowiadające na współczesne kryzysy mogą być planowane na lata, ale są też takie, które reagują na szybko zmieniającą się sytuację tu i teraz. Takim rozwiązaniem jest tymczasowy system zabudowy stworzony przez architekta Shigeru Bana dla uchodźców. Rozwiązanie złożone z tekturowych rur i rozpiętych na nich przesłon jest wykorzystywane w dużych halach sypialnych, w których są zmuszeni mieszkać uchodźcy. W ten sposób zapewnia się im przynajmniej namiastkę prywatności. Elementy systemu wypożyczone do stworzenia aranżacji wystawy po jej zakończeniu pojadą dalej, służyć uchodźcom, a papierowe plansze będą wykorzystane do rysowania przez dzieci w czasie letnich warsztatów.
Na wystawie Plany na przyszłość LAB można zobaczyć ponad 60 projektów budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, domów jednorodzinnych etc. z 45 pracowni architektonicznych. Dzięki Planom warszawiacy mogą zobaczyć, jak zmieni się stolica w najbliższych latach.
Wystawie towarzyszy również szereg działań dodatkowych. Pełen harmonogram dostępny jest na https://pawilonzodiak.pl/nadchodzace/. Wystawę będzie można oglądać do 7 sierpnia.
Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP
Patronat medialny nad wystawą objęli: Architektura&Biznes, Architecture Snob, Architektura Murator, Bryła.pl, Magazyn Dobre Wnętrze, Label Design Magazine, White MAD, Magazif, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, NN6T, nowawarszawa.pl, Rzut oraz Sztuka Architektury.
ZESPÓŁ KURATORSKI: Magdalena Maciąg, Jan Chwedczuk
KOORDYNACJA I PRODUKCJA: Katarzyna Adamska, Marta Wójcicka
ARCHITEKTURA WYSTAWY: mech.build-Anna Zawadzka-Sobieraj, Jan Dowgiałło
PROJEKT GRAFICZNY WYSTAWY, INFOGRAFIKA, KATALOG: Katarzyna Maciąg
PROMOCJA: OKK! PR Olga Kisiel-Konopka
IDENTYFIKACJA GRAFICZNA, LOGOTYP: Studio Temperówka
Fotograf: Marta Wróbel
Nadesłał:
OKK!
|
Komentarze (0)