Gospodarka » Przemysł

Śrutowanie stali - na czym polega?

Śrutowanie stali - na czym polega?
Zobacz więcej zdjęć »
Śrutowanie stali jest powszechnie kojarzonym określeniem obróbki elementów stalowych, jednak niewielu wie na czym dokładnie ten proces polega. Rozwińmy zatem temat śrutowania, czy tez piaskowania stali.

Proces śrutowania stali oznacza w praktyce jej piaskowanie. Polega ono na oczyszczaniu oraz modyfikowaniu kształtu elementów stalowych z zastosowaniem materiałów posiadających właściwości ścierne. W tym celu nieodzowny staje się strumień sprężonego powietrza lub cieczy. Śrutowanie stali wykorzystywane jest obecnie do wielu zastosowań, a proces jego przebiegu doskonalony jest w celu zapewnienia pracownikom najwyższego stopnia bezpieczeństwa. 


Sposoby śrutowania stali

W celu wykonania piaskowania wykorzystuje się rozmaite elementy ścierające - nie musi to być wyłącznie piasek. Często występujące w omawianym procesie materiały to rozdrobnione szkło, metal, lód czy zmielone skorupy orzechów i roślin. Podstawą, decydującą o wyborze elementów ściernych podczas piaskowania staje się pożądany efekt końcowy, którego wygląd można modyfikować, zmieniając wspomniany materiał ścierający.

  1. Przedmiot przeznaczony do śrutowania musi być oczyszczony, odtłuszczony oraz suchy, w celu zwiększenia efektywności tego procesu.Śrutowanie może odbywać się na sucho lub mokro - drugi sposób minimalizuje ilość powstających pyłów, co z kolei okazuje się bezpieczniejsze dla pracownika.

Nieodzowne podczas procesu suchego śrutowania stali okazuje się zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto bowiem bliżej przyjrzeć się zagrożeniom, jakie wynikają ze specyfiki omawianego procederu.

Ryzyko podczas śrutowania stali - zagrożenia dla pracownika 


Podczas śrutowania istnieje możliwość przedostania się drobinek piasku do płuc, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do rozwoju choroby pylicznej. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia podobnych schorzeń, pracownicy zobowiązani są do stosowania ubrań ochronnych, a pracodawca zobligowany jest do zapewnienia im optymalnych warunków, gwarantujących bezpieczeństwo w pracy.

Zasadność śrutowania stali

Proces śrutowania wzmacnia, czyści i poleruje metal - podobne zabiegi wykorzystywane są w wielu celach. Głównym powodem piaskowania okazuje się pozbycie rdzy, farb lub lakierów - po procesie śrutowania stalowa powierzchnia staje się gładka i czysta, co umożliwia jej dalszą obróbkę.


Można więc uznać, że śrutowanie stali stanowi element istotny w wielu sytuacjach, jednak zawsze należy zachować bezwzględne bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas tak zwanego piaskowania na sucho.Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usług śrutowania stali odwiedź tę stronę.    Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Metal Service Sp. z o.o.
http://metalservice.info.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »