Dom » Wnętrza

Tanie ogrzewanie domu

Tanie ogrzewanie domu
Zobacz więcej zdjęć »
Najpopularniejsze rodzaje opału to ekogroszek, pellet drzewny i olej opałowy, ale jak wybrać by nie żałować?

Ekogroszek cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jego użytkowanie jest komfortowe, zwłaszcza, jeśli posiadamy bezobsługowy kocioł z podajnikiem ślimakowym. Opał ten często porównuje się do pelletu. W czym ekogroszek jest od niego lepszy? Ma wyższą wartość opałową, a to bardzo istotny parametr, wynosi ona aż 28 MJ/kg. Początki przygody z ekogroszkiem mogą być jednak różne, niekiedy uciążliwe i demotywujące. Musi minąć trochę czasu, nim nauczą się nim palić prawidłowo, prawidłowo ustawiać parametry kotła i zrozumieją, jaki rodzaj ekogroszku sprawdzi się u nich najlepiej. Na początku trzeba sobie zadać pytania: czy to jest właściwy ekogroszek do mojego urządzenia grzewczego? Potem należy pomyśleć o rodzaju palnika, naszych możliwościach składowania i o tym, ile czasu chcemy ogrzewaniu poświęcać. Ekogroszek zabiera go jednak trochę więcej niż np. olej opałowy, o którym więcej za chwilę. Minusem tego rodzaju opału jest też ilość popiołu, jest ona dość duża (8%), jak na ekologiczne paliwo. Wadą jest także długi łańcuch dystrybucji, który może przyczyniać się do wątpliwej jakości paliwa. W naszym kraju jest wiele kopalń, wielu importerów i jeszcze więcej sprzedawców bezpośrednich, tyle podmiotów i brak odpowiednich kontroli to brak gwarancji, co do pochodzenia surowca. Istotna przy wyborze jest także forma podania, czyli odwieczny dylemat, który brzmi: ekogroszek workowany czy luzem? Tańszy jest ten nieworkowany, za to składowanie i transport workowanego jest o wiele prostszy, taki wybór często pozwala nam także na reklamację w przeciwieństwie do ekogroszku luzem.


Olej opałowy użytkowany jest w domkach jednorodzinnych, mniejszych spółdzielniach, a także instytucjach, szkołach czy szpitalach. Jego niepodważalną i znaną powszechnie zaletą jest wysoki komfort, jaki ze sobą niesie. Przy ogrzewaniu olejem opałowym zwykle korzysta się z bezobsługowych urządzeń, które oferują szereg funkcji i sprawiają, że nie musimy kontrolować tak dobrze całego procesu i pozwolić sobie na większy luz. Ponadto, jest to paliwo bezodpadowe, ma niską zawartość siarki, co powinno cieszyć ekologów, a także nas, jako użytkowników, gdyż ten parametr świetnie wpływa na nasze urządzenia grzewcze – wydłuża ich żywotność i sprawność. Do mieszanki tego paliwa często dodaje się substancji uszlachetniających, takich, które mają działanie np. antykorozyjne. Olej opałowy w naszym kraju ma naprawdę profesjonalne zaplecze dystrybucyjne. Jest bardzo bezpiecznym paliwem, ryzyko zapłonu czy wybuchu jest w tym przypadku bliskie zeru. Cechuje go także duża odporność na utlenianie, a długie przechowywanie nie sprawia, że nasz opał straci swoje dobre właściwości. A jego właściwości są bardzo zadowalające, najważniejszy parametr, to wartość opałowa, a w przypadku oleju opałowego jest ona niezwykle wysoka – 42,8 MJ/kg. I jedyny minus, który wszyscy znamy – cena. Należy jednak pamiętać, że nie są to pieniądze wyrzucane w błoto, płacimy wówczas za wysoki komfort, spokój i bezpieczeństwo.

Wspominany już pellet drzewny, to także ekologiczne paliwo, bardziej ekologiczne niż ekogroszek. Wydziela niewiele odpadów, które i tak możemy potem wykorzystać ponownie. Zawartość popiołu w przypadku tego paliwa to tylko 0,5%. Pellet to paliwo czyste, o miłym zapachu drewna, nie będziemy brudzić sobie nim ciągle rąk, mieszkania ani miejsca, w którym je składujemy. Łańcuch dystrybucyjny nie jest tak długi, jak w przypadku ekogroszku, gwarancja jakości jest tu zatem znacznie mniej wątpliwa. Większość urządzeń grzewczych, które stosuje się przy ogrzewaniu mieszkań pelletem, posiada funkcje automatycznej rozpałki i gaszenia. Dozowanie jest równie łatwe, dlatego użytkownicy pelletu nie mogą narzekać na brak komfortu. Jego wydajność energetyczna sięga wydajności średniej klasy węgla, wartość opałowa jest, niestety, niższa od dwóch omawianych wyżej paliw grzewczych, sięga ona 16-19 MJ/kg. Ceny pelletu są bardzo porównywalne do cen ekogroszku tej samej klasy. Minusem jest to, że w naszym kraju nie obowiązują żadne certyfikate dot. jakości tego paliwa. Niektórzy producenci silą się więc na certyfikaty zagraniczne, są to najczęściej certyfikaty austriackie i niemieckie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

czarko13

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Serkis 2017-10-11 23:17:05

    problem w tym, że ceny się zmieniają a instalacje robimy na lata


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 13 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »