Społeczeństwo » Społeczeństwo

Testament – jak go sporządzić?

Nikt z nas nie lubi myśleć o własnej śmierci, gdyż jest to dla nas zbyt przykre. Jest to jednak coś czego nie możemy uniknąć, dlatego w odpowiednim momencie warto zastanowić się nad tym co się wydarzy, gdy nas zabraknie.

Właśnie z tego powodu, coraz więcej osób decyduje się na sporządzenie testamentu, dzięki któremu mogą one zdecydować kto wejdzie w posiadanie ich majątku. Wokół tego dość ważnego dokumentu narosło sporo stereotypów, dlatego warto poszerzyć nieco swoją wiedzę na ten temat, aby mieć świadomość tego, jakich zasad należy przestrzegać, aby stworzyć testament zgodnie z literą prawa.

 

Co musi znaleźć się w testamencie własnoręcznym?

 

Jak sama nazwa wskazuje, testament własnoręczny spisujemy samodzielnie, wykorzystując do tego jedynie kartkę papieru oraz długopis. Niestety, mimo iż obecnie większość z nas korzysta z komputera, testamentu tego typu nie można napisać przy jego pomocy, a następnie wydrukować i tylko podpisać. Przepisy jasno i wyraźnie wskazują, iż taki dokument musi być sporządzony odręcznie. Dzięki temu bowiem, w razie jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności testamentu, może ona zostać potwierdzona w sądzie, przez biegłego grafologa. Jeśli zatem testament sporządzamy samodzielnie, pamiętajmy by zrobić to na kartce papieru, korzystając z długopisu lub pióra.

 

Innym warunkiem formalnym, który należy spełnić, aby nasz testament mógł zostać uznany za ważny i by można go było wypełnić po naszej śmierci, jest złożenie czytelnego podpisu. Najlepiej, gdy podpiszemy się pełnym imieniem i nazwiskiem, tak by nie było wątpliwości kto jest autorem takiego dokumentu.

 

Oprócz tego, nasz testament powinien również zostać opatrzony precyzyjną datą jego sporządzenia. Jest to bardzo ważne chociażby ze względu na fakt, iż w przeciągu całego naszego życia możemy napisać nawet kilka dokumentów tego typu, gdy na przykład zmienimy zdanie na temat podziału naszego majątku. W takim przypadku, dzięki opatrzeniu każdego z testamentów dokładną datą jego spisania, w razie gdy z jakichś powodów nie zniszczymy wcześniejszych wersji, sąd nie będzie miał problemu z określeniem, który z nich jest faktycznie ostatnią wolą zmarłego.

Data może być także znaczącym elementem testamentu, w sytuacji, kiedy w jakimś momencie naszego życia, na przykład ze względów zdrowotnych, zostaniemy ubezwłasnowolnieni. Mimo tego, dokument sporządzony przed wydaniem takiej decyzji pozostaje ważny, w związku z czym nasza ostatni wola zostanie wypełniona.

 

Choć prawo tego nie wymaga, aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości kto sporządził dokument i kto jest spadkobiercą, warto oprócz imion i nazwisk, wpisać w testamencie daty i miejsca urodzenia poszczególnych osób, oraz ich numery PESEL.

 

Co zrobić by nasz testament był bezpieczny?

 

Pamiętajmy, że aby nasza ostatnio wola mogła zostać wykonana, musi ona trafić w odpowiednie ręce. Dlatego też, po sporządzeniu testamentu powinniśmy zatroszczyć się o jego zabezpieczenie. W jaki sposób to zrobić?

 

Oczywiście najprościej będzie jeśli przekażemy go osobie, której całkowicie ufamy. Dzięki temu, zyskamy pewność, że w razie naszej śmierci, dokument zostanie przez nią dostarczony do sądu, który następnie go ogłosi. Inną możliwością jest powiadomienie większej liczby bliskich nam osób o tym, że sporządziliśmy testament oraz o tym gdzie został on umieszczony. W ten sposób, zminimalizujemy ryzyko, że osoba odpowiedzialna za zabezpieczenie naszego testamentu zawiedzie i nie dopełni takiego zobowiązania.

 

Warto także mieć świadomość tego, że testament, nawet ten sporządzony własnoręcznie, jest chroniony w naszym kraju przez prawo. W związku z tym, jego zniszczenie, podrobienie czy nawet wprowadzanie w nim jakichkolwiek zmian jest karalne. Poza tym, gdy takie czyny zostaną ujawnione, osoba która się ich dopuściła, może również zostać uznana za niegodną dziedziczenia i stracić tym samym przysługującą jej część majątku po zmarłym.

 

Sporządzanie testamentu u notariusza

 

Własnoręczne spisanie naszej ostatniej woli jest z pewnością najprostszym sposobem na stworzenie testamentu. Jeśli jednak chcemy mieć stuprocentową pewność, że będzie on miał odpowiednią formę i zostanie w nim przekazane wszystko to co chcemy, możemy skorzystać z możliwości spisania testamentu notarialnego.

 

Oczywiście, aby stworzyć takiego rodzaju dokument wyrażający naszą wolę, potrzebny jest nam notariusz. Wrocław to miasto, w którym jest zlokalizowana kancelaria notarialna prowadzona przez Patrycję Pasińską-Kassarabę (kliknij aby przejść na stronę), gdzie znajdziemy godnych zaufania i doświadczonych notariuszy. Warto korzystać z usług takich sprawdzonych ekspertów, gdyż wówczas zyskujemy gwarancję, iż dokumenty zostaną przygotowane rzetelnie i w krótkim czasie.

 

Jak zatem widać, stworzenie dokumentu, dzięki któremu będziemy mogli rozporządzić naszym majątkiem w taki sposób jak sobie tego życzymy, nie jest skomplikowane. Wystarczy kierować się konkretnymi zasadami, aby przekazać bliskim osobom naszą ostatnią wolę w razie naszej śmierci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dawidek831

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 117542 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )