Społeczeństwo » Społeczeństwo

XVII Finał WOŚP- podsumowanie wyników zbiórki

XVII Finał WOŚP- podsumowanie wyników zbiórki
Zobacz więcej zdjęć »
120 tysięcy wolontariuszy dzielnie kroczyło ulicami miast, miasteczek i wsi, by zebrać do puszki choć kilka groszy. Od 11 stycznia do końca lutego liczyliśmy wszystkie zebrane pieniądze.

XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 11 stycznia 2009 r., jego tematem było „Wczesne wykrywanie chorób nowotworowych u dzieci". Już dziś z przyjemnością informujemy, że efekcie XVII Finału Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyda: 40 458 625,09 pln


 • SUMA ZADEKLAROWANA (podana w dniu Finału): 32 679 758,00 pln,
 • ZŁOTE SERDUSZKA: 3 753 559,90 pln,
 • ZŁOTE KARTY TELEFONICZNE: 394 461,00 pln,
 • WPŁYWY Z SMS: 3 160 870,00 pln,
 • KARTY KREDYTOWE POLCARD: 456 840,44 pln,

Grało z nami 1500 sztabów z Polski i całego świata. Orkiestrowe dźwięki rozbrzmiewały w Czadzie, Libanie, we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Austrii, Bośni i Hercegowinie, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Kosovie i wielu innych, najdalszych zakątkach ziemi.

Przewodnim hasłem XVII Finału było także zawołanie „W zdrowym ciele zdrowy duch!". Przez cały dzień namawialiśmy wszystkich do ruchu, aktywności i zdrowego trybu życia. Oczywiście pomagały nam w tym gwiazdy - Mariusz Czerkawski, Jacek Wszoła, Przemysław Babiarz czy uczestnicy programu You Can Dance.

Po raz trzeci odbył się także Bieg „Policz się z Cukrzycą". W ramach naszej akcji biegała Warszawa (było z nami 3003 biegaczy - tylu, ile Fundacja zakupiła pomp insulinowych dla dzieci) oraz wiele miast w całej Polsce. Wśród biegających nie zabrakło oczywiście Jurka Owsiaka. Wspólne spacerowanie, pokonywanie kolejnych metrów było aktem solidarności ze wszystkimi diabetykami i zwróceniem uwagi Polaków na to, że aktywność fizyczna może być kluczem do zdrowia. Trzeci już Bieg „Policz się z Cukrzycą" udowodnił, że biegać każdy może.

Rekordowe Aukcje Allegro

Serwis Allegro.pl po raz kolejny wspierał nas w czasie finałowego grania. Na stronie www.aukcje.wosp.org.pl wystawiono 38 784 przedmiotów, a cały dochód z akcji został oczywiście przeznaczony na rzecz Orkiestry.

W tym roku padł absolutny rekord. Wpłaty z ostatnich aukcji cały czas wpływają na nasze konto, którego stan na dzień 25 lutego wynosi: 2 119 419,70 pln

Największym zainteresowaniem cieszyła się aukcja samochodu Porsche, który Agata Kulesza, zwyciężczyni Tańca z Gwiazdami, przekazała na licytację. Aukcja zakończyła się wynikiem 255 100, 00 zł, co jest absolutnym rekordem w historii aukcji internetowych WOŚP. Inne przedmioty, które były licytowane w ramach tegorocznego Finału, to między innymi kask Fernando Alonso (wylicytowany za 35 200,00 zł), grafika autorstwa Salvadora Dali (wylicytowana za 35 100,00 zł), rejs okrętem podwodnym (wylicytowany za 20 510,00 zł), autograf Dalajlamy złożony na Konstytucji RP, za który zapłacono 12 350,00 zł, czy lot biznesowym 'jetem' z floty Jet Republic (11 300,00 zł) były dostępne dla wszystkich finałowych allegrowiczów.

Nasza-klasa i płatności.pl

W tym roku po raz pierwszy w Finale WOŚP wziął udział portal społecznościowy nasza-klasa.pl. Użytkownicy tego portalu mogli obdarowywać się prezentami (orkiestrowymi serduszkami), a cały dochód uzyskany w ten sposób został przekazany WOŚP. Dzięki naszej-klasie udało się zebrać: 707 097,94 pln

Na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane w ramach XVII Finału?

I. Tematem XVII Finału WOŚP było „Wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci". Fundacja za środki zgromadzone w czasie Finału chce stworzyć i wyposażyć ośrodki diagnostyczne, które będą umożliwiały wczesne i bezbolesne diagnozowanie chorób nowotworowych u dzieci, a także wesprzeć już działające ośrodki onkologii dziecięcej.

II. Pieniądze zebrane w czasie publicznej zbiórki będą także wykorzystane na kontynuację naszych programów medycznych i edukacyjnego, które działają przez cały rok.

1. Program Edukacyjny Ratujemy i Uczymy Ratować dotarł do 7 331 szkół podstawowych spośród 14 400 jakie są w Polsce. Przeszkoliliśmy 13 973 nauczycieli, którzy z kolei przeszkolili 978 tysięcy uczniów szkół podstawowych. Jest to ogromny sukces pomysłu, który konsekwentnie od blisko 3 lat realizujemy i którego ostatecznym celem jest wprowadzenie obowiązkowego przedmiotu nauki pierwszej pomocy w szkołach podstawowych w roku 2012.

2. Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków

 • do dnia dzisiejszego w ramach programu przebadano ponad 2 242 937 dzieci,
 • zdiagnozowano 3857,
 • zaaparatowanych zostało 888 dzieci,
 • dzięki nam Ministerstwo Zdrowia uczyniło te badania obowiązkowymi,

3. Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków Infant Flow

 • do dnia dzisiejszego zakupiliśmy 223 urządzeń Infant Flow,
 • do tej pory leczyliśmy 9 206
 • w programie uczestniczą 154 ośrodki,
 • najmniejszy leczony pacjent ważył 460 gram, a największy - 5 kg,
 • ilość powikłań płucnych zmniejszyła się o 80%,

4. Program Leczenia Dzieci Osobistymi Pompami Insulinowymi

 • do dnia dzisiejszego zakupiliśmy 3003 osobiste pompy insulinowe (w tym 170 dla kobiet ciężarnych),
 • najmłodszy pacjent, podłączony do pompy, miał 2 tygodnie,
 • spowodowaliśmy, że Narodowy Fundusz Zdrowia częściowo pokrywa koszty eksploatacji pomp w wysokości 300 zł,

Ja wyglądają procedury zakupu sprzętu?

Procedura zakupu sprzętu przez Fundację rozpoczyna się wraz z podsumowaniem wyników kolejnego Finału WOŚP. W marcu zostaje powołana komisja ekspertów, która przez kolejnych kilka miesięcy zajmuje się rozmowami z Ministerstwem Zdrowia i NFZ w sprawach dostosowania procedur i przepisów związanych z naszymi projektami, a także badaniem potrzeb szpitali poprzez analizę próśb przysłanych do Fundacji oraz podsumowanie wysyłanych wcześniej do szpitali ankiet. Ogrom materiału, precyzja prac i dokładne analizy - to wszystko zajmuje ekspertom czas co najmniej do końca czerwca. Następnie - po przedstawieniu przez komisję ekspertów raportu ze swojej pracy, Fundacja czyni przygotowania do konkursu ofert. Zostaje przygotowana dokładna lista urządzeń i miejsc w Polsce, gdzie sprzęt ten ma w efekcie zakupów WOŚP trafić. Następnie odbywa się konkurs ofert.

Zazwyczaj termin konkursu ofert ustalany jest w okolicach przełomu miesięcy października i listopada. Zakupy WOŚP prowadzone są w oparciu o własny regulamin, tworzony na bazie 17-letnich już doświadczeń - dzięki temu są ogromnie profesjonalne, rzetelne i przejrzyste.

Po rozstrzygnięciu konkursu ofert z firmami - zwycięzcami konkursów na poszczególne urządzenia podpisywane są kontrakty, które m.in. określają ilość czasu na zrealizowanie zawartych w umowie warunków. Trwa to kilka kolejnych tygodni. W związku z tym urządzenia z Finału w styczniu 2009 roku trafią do szpitali najpóźniej w pierwszym kwartale 2010 roku, już po następnym Finale.

Przystanek Woodstock
Zapraszamy na kolejny XV Przystanek Woodstock do Kostrzyna nad Odrą
w dniach 31.07. - 2.08.2009 r. Festiwal organizowany jest z funduszy pozyskanych od sponsorów

Przystanek Woodstock to podziękowanie dla wolontariuszy WOŚP i każdej osoby, która zechciała wspomóc działania Orkiestry w czasie Finału. To właśnie dla tych wszystkich ludzi, którzy zdecydowali się być z nami 11 stycznia 2009 roku przygotowujemy ten ogromny i kolorowy Festiwal.

Przystanek Woodstock to impreza na najwyższym poziomie artystycznym, gdzie na dużej i małej scenie spotykają się artyści z Polski i ze świata. W tym roku przed wspaniałą i tłumną publicznością zagrają między innymi Final Virus (Niemcy), Korpiklaani (Finlandia), a także polskie grupy takie jak Akurat, Blenders czy Tomasz Budzyński z projektem Luna.

O kolejnych gwiazdach Przystanku będziemy informować na stronach www.wosp.org.pl/przystanek/2009, które 26.02.2009 r. miały swoją premierę! Serdecznie zapraszamy do odwiedzania tej skarbnicy wiedzy, z której już od teraz można korzystać i która z każdym dniem będzie się powiększać o kolejne wiadomości.

Tegoroczny Przystanek będzie zupełnie wyjątkowy. To nie tylko nasz polski jubileusz 15-lecia festiwalu, ale także 40 rocznica legendarnego amerykańskiego Woodstock '69. W związku z tym chcemy, żeby to wielkie święto muzyki było niepowtarzalnym przeżyciem dla Polaków i gości z całego świata.

Na kostrzyńskich wzgórzach nie zabraknie oczywiście wspaniałej Akademii Sztuk Przepięknych, w której do tej pory gościliśmy między innymi Monikę Olejnik, Annę Dymną, prof. Leszka Balcerowicza, abp. Józefa Życińskiego, Kamila Durczoka, Tomasza Sekielskiego, Jacka Żakowskiego czy Tomasza Lisa. W tym roku po raz kolejny chcemy zaprosić nie tylko znakomite osobistości i autorytety, ale także mistrzów sztuk wszelakich, którzy dzielić się będą swoją wiedzą i umiejętnościami z uczestnikami szeregu warsztatów artystycznych.

Prócz muzyki i rozmów na ASP, chcemy zaprosić młodych ludzi do zapoznania się z propozycjami licznych organizacji pozarządowych (Mimo Wszystko - Fundacja Anny Dymnej, Nigdy Więcej, Amnesty International, Familia, Monar), które co roku są z nami na Przystanku. Radzą, pomagają, prowadzą profilaktykę, zachęcają do wolontariatu.

Woodstock to dla młodego pokolenia Polaków festiwal niezwykle ważny, który już po raz 15 znajdzie się na mapie największych imprez muzycznych w Europie i na świecie. Kolorowy, pozytywny, bezpieczny, pełen radosnych wibracji!

Wstęp na Festiwal jest bezpłatny.

1% podatku

1% podatku to bardzo ważny element w codziennej pracy Fundacji. Pieniądze zbierane w ten sposób przeznaczane są co roku na bardzo konkretny cel.

1% podatku w poszczególnych latach:

 • rok 2005 - 329 204,13 PLN - Akcja „Defibrylator",
 • rok 2006 - 939 029,89 PLN - program Ratujemy i Uczymy Ratować - nauka pierwszej pomocy w szkołach podstawowych,
 • rok 2007 - 1 151 183,68 PLN - program Ratujemy i Uczymy Ratować - nauka pierwszej pomocy w szkołach podstawowych,
 • rok 2008 - 3 401 563,00 PLN - wsparcie programu Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą,

Środki, jakie Fundacja uzyska w ramach 1% podatku w roku 2009, wykorzystane zostaną na wsparcie hospicjów dziecięcych w Polsce. Jest to także jeden z celów XVII Finału Orkiestry (11 stycznia 2009 r.).

Fundacja już raz wsparła polskie hospicja dziecięce, przekazując sprzęt medyczny oraz samochody osobowe niezbędne do codziennej pracy tych placówek. Wiemy jednak, że potrzeby w tym zakresie są cały czas bardzo duże, postanowiliśmy więc także na ten właśnie cel wykorzystać tegoroczny 1% podatku.

Osoby, które zechcą przekazać 1% swojego podatku dochodowego na rzecz Wielkiej Orkiestry, proszone są o wskazanie w formularzu PIT naszej Fundacji poprzez wpisanie nazwy:

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

oraz podanie numeru KRS: 0000030897Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »