Dom » Ogrody

Znaczenie oświetlenia w ogrodzie

Znaczenie oświetlenia w ogrodzie
Zobacz więcej zdjęć »
Oświetlenie jest ważna częścią wyposażenia domu. Bez niego mieszkanie byłoby niefunkcjonalne, a korzystanie z niego bardzo utrudnione. To samo możemy powiedzieć o ogrodzie.

Choć zdecydowanie najczęściej korzystamy z niego w ciągu dnia, to oświetlenie powinno stanowić jeden z elementów jego wyposażenia.

Gdzie konieczne jest oświetlenie

Oczywiście nie w każdym ogrodzie będziemy potrzebowali oświetlenie. Jeżeli jesteśmy właścicielami działki, na której uprawiamy owoce czy warzywa, oświetlenie nie będzie konieczne. Wszelkie czynności pielęgnacyjne wykonujemy bowiem za dnia lub pod wieczór, jednak zawsze wtedy, gdy na dworze jest jeszcze widno. Z warzywniaka nie korzystamy także jako miejsca spotkań towarzyskich, tym bardziej obecność lamp nie jest tu wymagana.

Co innego, gdy nasz ogród stanowi posesję, na której stoi nasz dom. Jest wtedy miejscem, gdzie przebywamy każdego dnia: wjeżdżamy i wyjeżdżamy samochodem, wchodzimy i wychodzimy z domu, przyjmujemy gości, jemy obiad, pijemy kawę czy bawimy się. W takim wypadku oświetlenie jest konieczne, a jego brak będzie nie tylko niefunkcjonalny, ale także może grozić wypadkami.

Aby w naszym ogrodzie czuć się swobodnie i móc poruszać się po nim i korzystać z niego również po zmroku, warto zapewnić sobie chociaż minimum wygodny i zamontować odpowiednie światło. Wybór lamp ogrodowych jest bardzo duży i pewnością znajdziemy takie, które będą odpowiadały naszemu gustowi, potrzebom oraz możliwościom finansowym.

Jakie miejsca powinniśmy oświetlić?

Przede wszystkim wjazd do garażu czy sam podjazd. W tym celu możemy wykorzystać niewielkie lampki z oprawami najazdowymi, które wytrzymają nacisk przejeżdżającego samochodu. Możemy także zastosować choćby lampy solarne wzdłuż krawędzi podjazdu czy jedną lampę nad bramą garażową , która pozwoli nam bezpiecznie zaparkować samochód.

Równie ważne jest oświetlenie wejścia do domu: drzwi wejściowych oraz schodów do nich prowadzących, a także ścieżek – zwłaszcza tej prowadzącej od furtki naszej posesji do drzwi domu. Tego typu oświetlenie jest niezbędna dla bezpiecznego poruszania się po własnym ogrodzie po zmierzchu.

Pamiętajmy też, by odpowiednio oświetlić miejsca, takie jak taras czy altanka, gdzie stoją meble ogrodowe i gdzie spędzamy czas z rodziną i znajomymi. Tutaj wystarczy delikatne oświetlenie, które nie tylko zapewni dobrą widoczność w mroku, ale także stworzy przyjemną atmosferę. Sprawdzą się tutaj zarówno lampy ogrodowe stojące: np. w formie latarni, ale także lampy wiszące czy lampiony, w których zapalimy świece.

Dla podkreślenia wszystkich elementów ogrodu możemy pokusić się również o oświetlenie wybranych roślin, rzeźb bądź basenu. Dzięki odpowiednio dobranym lampom do ogrodu zapewnimy sobie nie tylko komfortowe poruszanie się po nim na co dzień, ale także stworzymy w nim miły nastrój.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Majkel007

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »