Parametry sprzęgła w czasie zakupu – istotne elementy


Parametry sprzęgła w czasie zakupu – istotne elementy
2016-03-31
Regularny serwis i właściwe korzystanie z parku maszynowego może zaoszczędzić nam sporo problemów wynikających ze zużycia podzespołów. Niestety czasami zdarzają się awarie, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Aby zdążyć z produkcją silniki pracują na pełnych obrotach, co często kończy się ze spaleniem sprzęgło. Jakie elementy sprzęgła powinny więc zwrócić naszą uwagę podczas zakupu?

Przeczytaj również:

Ciągłość produkcji to stan kluczowy dla istnienia firmy. Produkcja jest równoznaczna z zyskiem, a każdy przestój i wymiana są synonimem poważnych strat. Zużycie materiału niestety jest nieubłagane, szczególnie jeżeli maszyna pracuje w maksymalnym przedziale swoich możliwości. Zakup podzespołów to nie tylko dopasowanie do specyfikacji maszyny i moc produkcyjna, ale także odpowiednia klasa dokładności oraz właściwy dobór kompozytów. 

Sprzęgła są nieodzownym elementem przeniesienia napędu, ich główna rola to ograniczenie momentu obrotowego i pomoc w realizacji ruch obrotowy. Działają także jako element wyprzedzeniowy, dobrze łagodzą drgania i siły skrętne stojąc na straży pracy silnika.

Przede wszystkim należy znaleźć właściwy model sprzęgła. Wybór jest spory, a każdy rodzaj ma inne zastosowanie i sprawdza się lepiej w innych warunkach produkcyjnych. Są to sprzęgła: elastyczne kłowe, elastyczne palcowe, zębate z łącznikiem, pierścienie rozprężno zaciskowe, hydrokinetyczne, jedno kierunkowe, wyprzedzeniowe, elastyczne sworzniowe, mieszkowe, spiralne-sprężynowe, lamelowe, sztywne czy przeciążeniowe – wszystko zależnie od zapotrzebowania i specyfikacji maszyn. 

Kupując sprzęgło (np. poprzez stronę admech.pl) powinniśmy zwrócić uwagę na moment obrotowy (maksymalny, znamionowy), prędkość maksymalna, tłumienie drgań skrętnych, odporność na chemikalia, sposób ustalania pozycji, konieczność obsługiwania, rodzaj maszyny (np. do pakowania) i jej silnika (np. krokowe), rodzaj wkładki (np. elastomer poliuretanowy – w tym twardość, rodzaj pasowania), która tłumi wibracje i uderzenia wywołane pracą, sztywność na skręcanie zastosowanie do wymogów dozoru technicznego i wymogów ekologicznych.



Nadesłał:

Admech
http://admech.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl