Rozrywka » Rozrywka

Dwa bieguny magii

Dwa bieguny magii
Zobacz więcej zdjęć »
Magia towarzyszy nam od początków ludzkości. Różne ludy usiłowały w różny sposób wyjaśnić zjawiska zachodzące w otaczającym je świecie i następnie wpłynąć na nie dla swojej korzyści. Dlatego znane obecnie praktyki magiczne są bardzo różnorodne, postulują znacząco odmienne zasady funkcjonowania.

Zaklęcia, które miały sprowadzić deszcz, rytualne obrzędy mające przynieść zwycięstwo, to tylko niektóre przykłady, jak ważne było znaczenie magicznych rytuałów w codziennym życiu naszych przodków.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Magia fascynowała, ale także rodziła też strach. Mimo to ludzie dążyli do jej opanowania, praktykowali ją i rozwijali. Osoby parające się magią nazywano czarownikami, szamanami bądź po prosu magami, a samo słowo magia pochodzi od Magów, astrologów - kapłanów Zoroastryzmu z ludu Medów. Dobro i zło zawsze było obecne w naszym świecie, przenikało się więc dobro i zło w magii. Już w starożytnym Egipcie można dostrzec początki dzielenia magii na białą i czarną. Ta dobra, zyskała z czasem miano białej, złą określano czarną. Dzisiaj coraz częściej mówi się o magii: pozytywnej i negatywnej. Magia, najogólniej mowiąc jest ogółem wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności. W kulturze popularnej biała magia to zwykle magia, która wykorzystywana jest do dobrych celów i dobrymi sposobami. Magia biała ma służyć dobru ogólnemu i nikomu nie przynosić szkody. Czarna z kolei uosabia zło i czyny, którymi można skrzywdzić inną osobę. W religii Wicca magia rozróżniana jest na białą i czarną według zasady "Czyń to, co chcesz, pod warunkiem, że Twoje czyny nie skrzywdzą nikogo". W przeszłości dla ich rozróżnienia białą określano „ścieżką prawej ręki , a czarną „ścieżką lewej ręki".

Osoby zajmujące się magią pozytywna swoje działania zazwyczaj kierują w stronę całej grupy ludzi. Starają się wyleczyć chorych, pobłogosławić zbiory i zapewnić szczęście. Osoba zajmująca się czarną magią kieruje swoje zaklęcia przeciwko „wrogowi". Może ona przekląć zbiory, dom a nawet człowieka. Najprościej rozróżnianie magii poznać można na przykładzie nieodwzajemnionej miłości. Gdy kogoś kochasz, a on nie odwzajemnia twojego uczucia, używasz zaklęć, aby spełniły się twoje oczekiwania. Zaklęcia te mają zmusić ukochaną osobę do takiej reakcji, jakiej Ty oczekujesz. To magia czarna. Magia biała odrzuca manipulację. Nie kieruje zaklęć w stronę konkretnej osoby, a cała uwaga skierowana jest na Ciebie i Twoje potrzeby. Metodą jest wypowiadanie zaklęć, które mają Tobie zapewnić prawdziwe uczucie. A ponieważ w życiu nic nie jest do końca jednoznaczne, z czasem pojawiło się także pojęcie szarej magii, które oznacza magię balansującą na granicy białej i czarnej. Czarna magia służy złu, wykorzystywania jest do niecnych zamiarów i zwykle wiąże się z wykonywaniem jej na mroczne sposoby. Każda forma czarnej magii, która ma służyć manipulowaniu inną istotą, lub wyrządza jej krzywdę jest działaniem złym. Prorok Mahomet posunął się do zakazu czarnej magii w islamie, a stosunek do niej określił w słowach: „Odpowiednią karą dla czarnoksiężnika jest ścięcie mieczem." Większość współczesnych magów należących do naszej kultury nie przypisuje już magii kolorów. Uważa, że jest ona tylko narzędziem, a jej wykorzystanie zależy od woli maga, szamana czy czarnoksiężnika. Jeśli nie chcemy ulec ich woli, warto poznać praktyki, których powinniśmy unikać. Jeśli pragniesz rozpocząć studiowanie wiedzy tajemnej, nie możesz zgodzić się na rytualne wyparcie się wyznawanej religii, które niekiedy traktowane jest jako warunek wstępny do poznawania tajników magii. Najczęściej rytuał ten polega na odmawianiu wspak modlitwy mającej znaczenie dla danej religii. Nie można zawierać transakcji, w których obiecujemy wykonanie czegoś, w zamian za otrzymanie konkretnego daru. Taka transakcja określana jest mianem „ zaprzedania duszy diabłu". Nie dopuszczalne są wszelkie czary służące zemście, nawet jeśli w naszym mniemaniu winowajcy należy się surowa kara. Wystrzegać się należy wszystkich obrzędów i rytuałów, podczas których następuje zamawianie klątw czy życzenie innej osobie, aby spotkało ją nieszczęście. W żadnym wypadku nie wolno się zgodzić na wykonywanie praktyk magicznych, których nie rozumiemy, albo które sprawiają nam przykrość. Na świecie istnieje wiele organizacji jak i indywidualnych osób wierzących w realną możliwość stosowania magii. Mag i okultysta, Aleister Crowley, nazwał ją "magiją" (magick) i pisał o niej w jednym ze swoich dzieł tak: Magija jest nauką powodowania zmiany zgodnie ze swoją Wolą. W Polsce najbardziej znanym i praktykującym magiem jest jasnowidz Jan Kraska.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Wróżka - wróżki
http://www.xn--wrki-rqa63f.net/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »