Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Rusza jesienny cykl wykładów o zaćmie w Wałbrzychu

Choć zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu w grupie osób powyżej 60 roku życia wiedza na temat skutecznego leczenia tej choroby jest wciąż niewystarczająca. By to zmienić, jesienią rusza kolejny cykl wykładów edukacyjnych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Jak wynika z badania CBOS[1] dot. oczekiwań pacjentów po operacji usunięcia zaćmy, chorzy są niedoinformowani: co czwarty respondent po zabiegu usunięcia zaćmy stwierdza, że przed operacją miał za małą wiedzę na temat samego jej przebiegu oraz rodzajów wszczepianych soczewek. By to zmienić, jesienią rusza kolejny cykl wykładów edukacyjnych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Zaćma jest jedną z najczęściej występujących chorób oka. Polega ona na zmętnieniu części lub całości soczewki oka, co prowadzi do utraty jej przejrzystości. Efektem tego jest pogorszenie widzenia, a nawet całkowita utrata wzroku" - przyznaje dr n. med Ewa Fluder, zastępca ordynatora oddziału okulistycznego w Specjalistycznym Szpitalu Zespolonym im. Stefana Batorego w Wałbrzychu.

Na świecie problem ten dotyczy około 27 milionów ludzi w różnym wieku, a w Polsce dotyka ok. 800 tys. osób. Większość z nich to osoby starsze, które zazwyczaj nie mają świadomości, że są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zaćmę. Nawet jeśli pojawią się u nich pierwsze objawy, często je lekceważą. Nie korzystają z wizyt kontrolnych u okulisty, gdyż obawiają się diagnozy. „Niezwykle ważne jest, by każdy po 40-tym roku życia przynajmniej raz w roku udał się do okulisty. Dla osób samotnych problemem może być nawet samo dotarcie na taką konsultację" - mówi dr n. med. Ewa Fluder.

Badania CBOS wykazały, że pacjenci nie mieli wiedzy nt. zdrowia swoich oczu i innych wad wzroku, które wystąpiły obok zaćmy, w tym m.in. starczowzroczności. Ponadto większość badanych u których zdiagnozowano zaćmę nie wiedziała, jaką soczewkę mu wszczepią i z czym się to wiąże w przyszłości: czy całkowicie pozbędzie się problemu złego widzenia, czy będzie musiał nosić okulary.

Głównym źródłem informacji o rezultatach wszczepienia danej soczewki był lekarz. Część respondentów pozyskiwała również informacje od znajomych lub rodziny. 41% osób oczekujących na usunięcie zaćmy i 30%, które przeszło operację twierdzi, że lekarz w ogóle nie informował ich o tym, jak będą widzieć po usunięciu zaćmy. Ponadto w wielu przypadkach informacja o rodzajach soczewek dostarczana pacjentom przez lekarzy była niewystarczająca. 63% osób oczekujących na operację usunięcia zaćmy i 60%, które już ją przeszły uważa, że lekarz w ogóle nie informował ich o rodzaju soczewek, które mają być im wszczepione.

Wykłady autorytetów z dziedziny okulistyki na Uniwersytetach Trzeciego Wieku mają umożliwić osobom starszym spotkanie z lekarzami specjalistami, przełamać ich strach przed wizytą u okulisty i zachęcić do poddania się badaniom kontrolnym oczu, a także poprawić stan wiedzy na temat skutecznego leczenia zaćmy. Cykl wykładów dot. zaćmy jest kontynuacją wiosennych spotkań dla seniorów.

Pierwsze spotkanie w semestrze zimowym odbędzie się 30 października na Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku w auli na parterze, przy ul. Malczewskiego 22 (dzielnica Piaskowa Góra), a poprowadzi je dr n. med. Ewa Fluder. Początek wykładu o godz. 11:00.

Uczestnicy wykładów dowiedzą się, czym jest zaćma, jakie są jej pierwsze objawy, kiedy należy udać się do lekarza okulisty, a także jakie są sposoby skutecznego leczenia. Eksperci przybliżą przebieg zabiegu operacyjnego usuwania zaćmy oraz odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania słuchaczy. Każdy uczestnik otrzyma pakiet ulotek edukacyjnych dotyczących skutecznego leczenia zaćmy.

Więcej informacji o zaćmie, profilaktyce i leczeniu znajduje się na stronie internetowej www.leczeniezacmy.pl.

Partnerem wykładów jest firma Alcon, producent między innymi soczewek wewnątrzgałkowych AcrySof® Restor i AcrySof® Toric.

[1] Badanie CBOS dot. oczekiwań pacjentów po operacji usunięcia zaćmy oraz wiedzy Polaków nt. rodzajów soczewek stosowanych w chirurgii oka, czerwiec 2010, badanie zrealizowane na ogólnopolskiej celowej próbie: 200 osób z 22 miast:  100 osób oczekujących na zabieg usunięcia zaćmy oraz również 100 osób, które ten zabieg przeszły w ciągu ostatnich 5 lat.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Izabela Ozaist

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »