Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Gdzie kupić egzotyczną walutę na wyjazd?

Z danych Travelplanet wynika, że w ubiegłym roku 30% turystów korzystających z usług tego pośrednika wybrało Egipt na miejsce swoich wakacji .

Jest to jedna z najbardziej lubianych destynacji Polaków. Chętnie jeździmy również do Chorwacji, Turcji czy Bułgarii. Zapewne w nadchodzącym sezonie kolejni turyści wybiorą się na urlopy do tych krajów. Expander radzi, by przed wyjazdem kupili oni w Polsce dolary lub euro i dopiero na miejscu zamienili je na lokalną walutę. Pozwoli to bowiem zaoszczędzić na niekorzystnym kursie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Walutę lepiej kupić na miejscu czy za granicą?

Wakacje za moment ruszą „pełną parą”. Zanim jednak udamy się na upragniony wypoczynek, dobrze zaplanujmy podróż i zastanówmy się nad korzystną wymianą waluty. Często pojawia się dylemat – czy pieniądze wymieniać w kraju czy dopiero po przyjeździe na miejsce? – Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy wyjechać. W Polsce opłaca się kupić euro, dolary, funty brytyjskie i franki szwajcarskie. Przepłacić natomiast można za rodzime waluty z Egiptu, Chorwacji, Turcji i Bułgarii. Transakcje takimi walutami są dość rzadkie. Kantory istotnie zawyżają więc kursy ich sprzedaży, a zaniżają kursy ich skupu, aby taka wymiana była dla nich opłacalna – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Sprawdź kurs waluty

Często trudno jest również samodzielnie ocenić czy kurs sprzedaży waluty w banku lub kantorze jest atrakcyjny. – Aby to zrobić należy podzielić kurs sprzedaży (ten wyższy) przez kurs kupna (niższy). W polskich kantorach taki stosunek dla euro przeciętnie wynosi ok. 1,017, a dla dolara 1,022. Tymczasem w przypadku np. funtów egipskich jest to aż 1,48, a Chorwacji 1,10. Oznacza to, że spread walutowy (ukryta w kursie prowizja) wynosi w przypadku euro 1,7%, a w przypadku waluty egipskiej aż 48% - tłumaczy Jarosław Sadowski, Expander.

Wypłać pieniądze z bankomatu

W takim przypadku rozwiązaniem jest kupienie w Polsce euro lub dolarów i zamiana ich na lokalne pieniądze na miejscu, po rozsądnym kursie. Jeśli jednak nie mamy przy sobie wymienionej waluty, warto skorzystać z karty płatniczej i wypłacić obcą walutę z bankomatu – W takiej sytuacji organizacja płatnicza (Visa, MasterCard) przeliczy po swoim (dość atrakcyjnym) kursie taką walutę na euro. Kwota w euro zostanie natomiast przeliczona przez bank na złote. Taka operacja nie będzie więc dla nas bardzo kosztowana. Warto jednak korzystać z tego sposobu tylko, gdy nie mamy innego wyjścia. Kursy bankowe zwykle są mniej korzystne niż kantorowe – podsumowuje Jarosław Sadowski.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »