Gospodarka » Przemysł

10+ już za półmetkiem

10+ już za półmetkiem
Zobacz więcej zdjęć »
Zgodnie z planem realizacja Programu 10+ na koniec 2008 r. osiągnęła 54%. Każdego dnia na terenie rozbudowy rafinerii pracuje ponad 2800 osób z 56 firm wykonawczych, które przepracowały do tej pory blisko 3 mln roboczogodzin.

- Na początku 2008r. roku zaczynaliśmy większość prac a dzisiaj na licznych placach budowy widać wykonane już konstrukcje stalowe, ustawione aparaty, położone rurociągi i kable elektryczne - powiedział Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii Grupy LOTOS S.A.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Grupa LOTOS konsekwentnie realizuje swój plan pomimo dynamicznie zmieniającej się w tym roku sytuacji na polskim i europejskim rynku inwestycyjnym, znacznych wahań kursów walut, rosnących cen materiałów i robocizny.

- Jesteśmy na półmetku realizacji prac, ale kluczowe wyzwania ciągle przed nami - dodał Z. Paszkowicz.

W trakcie zaplanowanego remontu postojowego „Wiosna 2009". zaplanowano między innymi wykonanie blisko 400 punktów podłączeń integrujących nowobudowane instalacje z istniejącą infrastrukturą, modernizację systemu zasilania w energię elektryczną, systemu zrzutów, dystrybucji pary i gazu opałowego. Remont postojowy instalacji produkcyjnych i pomocniczych gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS nastąpi na przełomie marca i kwietnia 2009 r. po czterech latach ich nieprzerwanej, bezawaryjnej pracy, co będzie znaczącym osiągnięciem uzyskanym po raz pierwszy w historii firmy, zgodnym z najwyższymi standardami w światowej branży rafineryjnej.

Późną wiosną 2009 r. nastąpi wprowadzenie do ruchu i eksploatacji pierwszej z nowobudowanych instalacji - hydroodsiarczania olejów napędowych (HDS). W dalszej kolejności - jesienią tego roku - wytwórnia wodoru (HGU), destylacji ropy (CDU/VDU) oraz szereg instalacji pomocniczych warunkujących prace instalacji produkcyjnych (połączenia międzyobiektowe, zbiorniki magazynowe, instalacje kompleksu aminowo-siarkowego, oczyszczalni ścieków, wody chłodniczej, sprężonego powietrza, azotu i inne).

Już w lutym 2009 r. specjaliści zajmą się transportem i instalacją czterech kolumn instalacji destylacji CDU/VDU a w. maju 2009 r. transportem i instalacją czterech reaktorów hydrokrakingu MHC. Będzie to największa operacja inżynieryjna w historii rafinerii, ponieważ najcięższy z reaktorów waży 1300 ton. Tymczasem zakończone zostały prace fundamentowe pod wspomniane  reaktory oraz inne urządzenia - piece, kolumny, kompresory i pompy. Łączne zaawansowanie prac przy instalacji MHC przekroczyło już 50%. Zgodnie z planem ruszyć ma ona w listopadzie 2010 r.

W ramach realizowanego w gdańskiej rafinerii Programu 10+ powstaje szereg nowych i zaawansowanych technologicznie instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobowych ropy naftowej o 75%, z poziomu 6 mln ton do 10,5 mln ton rocznie. Przy rozbudowie gdańskiej rafinerii już teraz stosowane są najbardziej zaawansowane technologie, zapewniające wysoki poziom odsiarczania produktów ropopochodnych oraz minimalizujące wpływ na środowisko. Program 10+ realizowany jest we współpracy z renomowanymi firmami, takimi jak m.in. Shell, Technip, Uhde, Fluor czy Lurgi, co gwarantuje Grupie LOTOS uzyskanie wytyczonych celów związanych ze stabilną produkcją paliw i innych produktów naftowych spełniających surowe wymogi UE. Pierwsze instalacje wybudowane w ramach Programu 10+ zostaną uruchomione już późną wiosną tego roku.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »