Kultura, sztuka » Kultura

13. Brave Festival intryguje i zaskakuje. Poznaj najbliższe wydarzenia

13. Brave Festival intryguje i zaskakuje. Poznaj najbliższe wydarzenia
Zobacz więcej zdjęć »
Spektakle i koncerty weekendu otwarcia to był Brave Festival w najlepszym wydaniu. Przed nami w programie głównym jeszcze kilkanaście wydarzeń, w tym energetyczna parada kenijsko-brazylijska. Dowiedz się, co można zobaczyć i usłyszeć w najbliższych dniach. Bilety w sprzedaży.

Na otwarcie festiwalu SEPO (Syrian Expat Philharmonic Orchestra) wraz z muzykami Orkiestry Leopoldinum NFM połączyli dwa muzyczne światy. W Operze Wrocławskiej usłyszeliśmy orientalne tempo i dźwięki w symfonicznym wydaniu oraz utwory polskich kompozytorów, a także instrumenty współczesne i tradycyjne, zwłaszcza buzuki. Koncert i atmosfera między publicznością a muzykami – niepowtarzalne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Z kolei ILL-Abilities, międzynarodowa grupa niepełnosprawnych tancerzy breakdance, dała popis akrobacji na najwyższym poziomie. Ich motto – „Bez wymówek, bez ograniczeń” – na scenie nabrało bardzo konkretnego wymiaru. Niezwykła energia i osobowość tancerzy sprawiły, że publiczność angażowała się od pierwszych minut obu weekendowych spektakli.

Dwukrotnie zaprezentował się też Alessandro Schiattarella, wysokiej klasy tancerz cierpiący na chorobę osłabiająca siłę jego mięśni. W spektaklach uwagę przykuwały kunszt artysty, niekonwencjonalna ekspresja i choreografia z wykorzystaniem ruchu, światła i dźwięku.

Zaskoczeniem mógł być pierwszy pokaz spektaklu „Requiem dla Alcaraván” meksykańskiego performera Lukasa Avendaño, koncentrujący się wokół tajemniczej trzeciej płci z kultury Indian Zapoteków. Przede wszystkim: to przedstawienie ma świetny rytm, nie tylko dzięki radosnej latynoskiej muzyce. Artysta pokazuje tradycyjne obrzędy jakby w migawkach, ale bardzo sugestywnie, a momenty wyciszenia lub narracji przeplata dynamicznym tańcem. Jest jeszcze dodatkowy smaczek – wybrani widzowie odgrywają w ceremoniach intrygującą rolę. Drugi pokaz już dzisiaj o godz. 18.15 na Scenie na Świebodzkim.

 

 

 

Weź udział, posłuchaj i zobacz: parada, pieśni protestu, spektakl nadziei

Również już dzisiaj (godz. 20.30, Scena na Świebodzkim) pierwszy występ Albino Revolution Cultural Troupe. Artyści z Tanzanii wystąpią po raz pierwszy w Europie. W rytmie bębnów zatańczą i zaśpiewają tradycyjne pieśni i swoje utwory. To będzie energetyczna opowieść o dzisiejszej Afryce subsaharyjskiej. Drugi występ we wtorek 17 lipca (godz. 18.30, Scena na Świebodzkim).

18 lipca w parku Staromiejskim wystąpią młodzi symfonicy z kenijskiej orkiestry Ghetto Classics, pochodzącej z największego slumsu Nairobi. Później czeka nas występ brazylijskich śpiewaczek z grupy Meninas de Sinhá, wykonujących pieśni cantigas de roda. Wspólnie stworzą żywiołowe i otwarte dla wszystkich wydarzenie w plenerze. Udział bezpłatny.

Również w środę 18 lipca (Scena na Świebodzkim, godz. 20.30) pierwszy występ Los Paveros por la Tierra. To będzie godzina wyrazistych emocji – autentycznych pieśni gniewu i protestu przeciwko koncernom odbierającym Kolumbijczykom ziemię pod plantacje palm olejowych.

Co w programie festiwalu na kolejne dni? M.in. Menes la Plume – barwna postać, niezwykle utalentowany hiphopowiec i poeta, a także uciekinier polityczny z Konga. Zagra wraz z muzykami z Malawi, gdzie mieszka w obozie dla uchodźców. Pierwszy koncert w piątek 20 lipca (Arsenał Miejski, godz. 21.00).

Wystąpi też grupa Mashirika ze spektaklem „Nadzieja Afryki”. Pierwsze przedstawienie w sobotę 21 lipca (Impart, godz. 18.00). W jednej z ról zobaczymy Eliane Umuhire, aktorkę występującą w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” (reż. Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze), który jest w programie przeglądu filmowego Brave: Forbidden Cinema.

W finałowym koncercie festiwalu, 22 lipca (Capitol, godz. 20.30), z orkiestrą Ghetto Classics wystąpi Radzimir Dębski (JIMEK) i polscy instrumentaliści. Wspólnie wykonają m.in. utwór polskiego kompozytora „Historia Hip Hopu”.

 

Spotkania, warsztaty, filmy

Zgodnie z tradycją festiwalu z wszystkimi artystami można porozmawiać w trakcie Brave Meetings. Wszystkie spotkania w ostatni weekend cieszyły się dużą popularnością. W ramach festiwalu artyści prowadzą też warsztaty. Dopełnieniem wydarzeń towarzyszących są Brave Contexts, czyli cykl ośmiu spotkań wokół znaczących książek. Ich fragmenty czyta aktorka teatralna Ewa Skibińska.

Ruszył już 12. Przegląd Filmowy Brave: Forbidden Cinema, składający się z 21 filmów w czterech cyklach. Jeden z nich to konkurs z udziałem sześciu filmów, a zwycięzcę wybiera publiczność, głosując po seansach. Wszystkie projekcje, jak również spotkania z twórcami filmów, zaplanowano w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Bilety na wydarzenia festiwalu są dostępne w punktach sprzedaży Eventim, on-line, w Centrum Festiwalowym w Barbarze (ul. Świdnicka 8B) oraz, w przypadku przeglądu filmowego, również w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Od pierwszej edycji Brave Festival cały dochód ze sprzedaży biletów jest przekazywany międzynarodowej organizacji charytatywnej ROKPA, niosącej pomoc ubogim
i osieroconym dzieciom w Tybecie.

Brave Festival 2018 wsparła finansowo Gmina Wrocław oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Więcej informacji: www.bravefestival.pl

 

 

Brave Festival jest międzynarodowym wydarzeniem odbywającym we Wrocławiu już od 2005 roku, którego celem jest prezentowanie kultur i tradycji z całego świata, które pomimo swego unikatowego charakteru i wysokiej wartości artystycznej, wciąż pozostają nieznane szerokiej publiczności. W poprzednich latach na festiwalu prezentowali się artyści z takich krajów jak Togo, Brazylia, RPA, Iran czy Indie. Brave Festival jest wydarzeniem o charakterze charytatywnym, a cały dochód pozyskany ze sprzedaży biletów przekazywany jest organizacji ROKPA International finansującej przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym
i edukacyjnym skierowane do dzieci i młodzieży z różnych krajów świata.

Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła” dofinansowane ze środków Gminy Wrocław oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Wrocławia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

„Brave Festival” – festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią skąd pochodzą, jakie są ich wartości, jaka jest ich tradycja, duchowość. To festiwal nie o dziełach sztuki, ale o sztuce, dzięki której można ocalić i ochronić tysiące zapomnianych, porzuconych, osamotnionych kultur i ludzi.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PREXPERT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »