Technologie » Komputery

4 na 5 ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania powoduje problemy

4 na 5 ataków przy użyciu szkodliwego oprogramowania powoduje problemy
Zobacz więcej zdjęć »
Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International ujawniło, że niemal połowa internautów (45%) natrafiła na szkodliwe oprogramowanie w ostatnim roku i w większości przypadków (81%) miało to negatywny wpływ na urządzenia i dane użytkowników.

Szkodliwe oprogramowanie było najczęściej wykrywane na komputerach z systemem Windows – 83% użytkowników tego systemu przyznało, że problem ten dotknął ich w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jednak użytkownicy systemów Android i Mac OS X również nie byli odporni na to zagrożenie – na infekcję swojego urządzenia wskazało odpowiednio 13% i 6% użytkowników. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

12% użytkowników uważa, że ich urządzenie zostało zainfekowane po odwiedzeniu podejrzanej strony internetowej. Z kolei 8% respondentów wskazywało jako źródło infekcji swojego urządzenia nośnik USB innej osoby, inne zainfekowane urządzenie oraz zainstalowanie szkodliwej aplikacji podszywającej się pod legalny program. Natomiast kolejne 7% badanych przyznało, że ich urządzenie zostało zainfekowane po otwarciu załącznika do poczty e-mail. Większa część respondentów, 13%, nie potrafiła wyjaśnić, w jaki sposób szkodliwe oprogramowanie znalazło się na ich urządzeniu.  

 

Warto zauważyć, że cztery na pięć infekcji spowodowały problemy właścicielom zainfekowanych urządzeń. Najczęściej (35% przypadków) użytkownicy odnotowywali spowolnienie działania komputera, 30% respondentów stało się celem nachalnej reklamy (np. przeglądarka przekierowywała ich na niechciane strony), podczas gdy 20% badanych znalazło na swoich urządzeniach niechciane programy. Do najgroźniejszych skutków infekcji należały zmiany w ustawieniach przeglądarki lub systemu operacyjnego bez wiedzy użytkownika (17%), utrata (10%) lub kradzież (8%) danych osobistych, nieautoryzowane publikacje lub „polubienia” na portalach społecznościowych (9%) oraz włamania do kamer internetowych (6%).     

 

Ponadto respondenci wymieniali konieczność zapłacenia cyberprzestępcom w celu odblokowania urządzenia (11% przypadków) lub odszyfrowania prywatnych plików (6%) jako skutek infekcji oprogramowaniem ransomware. Ogólnie co trzeci użytkownik (33%) poniósł straty finansowe w wyniku infekcji szkodliwym oprogramowaniem. Oprócz zapłacenia okupu przestępcom ofiary musiały wydać pieniądze na przywrócenie danych lub sprzętu do działania, na oprogramowanie umożliwiające wyeliminowanie skutków infekcji, a niektórzy byli nawet zmuszeni kupić nowy komputer. W przypadkach, gdy zostały poniesione straty finansowe, średni koszt ataku wynosił 160 dolarów.     

 

„Kosztów i nieprzyjemnych skutków infekcji szkodliwego oprogramowania można uniknąć, jeśli tylko wykaże się trochę rozwagi. Należy, na przykład, unikać podłączania niesprawdzonych nośników USB do komputera, korzystać jedynie z oficjalnych sklepów z aplikacjami, dopilnować, aby system operacyjny i aplikacje były aktualizowane, a przed otwarciem plików przeskanować je przy użyciu rozwiązania bezpieczeństwa. Umiejętność przewidzenia potencjalnych problemów i podjęcie odpowiednich środków zaradczych to klucz do tego, aby pozostać bezpiecznym” – wyjaśnia Elena Karczenko, szefowa działu odpowiedzialnego za zarządzanie produktami konsumenckimi, Kaspersky Lab.

 

Przykładem rozwiązania, które może wspomagać użytkowników w walce z nowoczesnymi cyberzagrożeniami, jest Kaspersky Internet Security – multi-device – produkt zabezpieczający urządzenia oparte na systemie Windows, OS X oraz Android. Rozwiązanie zostało stworzone w celu zapewnienia użytkownikom ochrony przed szerokim wachlarzem zagrożeń, w tym szkodliwym oprogramowaniem, które przechwytuje hasła, nieautoryzowanymi próbami uzyskania dostępu do kamer internetowych, a także lukami w zabezpieczeniach popularnych aplikacji. Kaspersky Lab oferuje również szereg darmowych aplikacji dla różnych platform i systemów.

 

Pełne wyniki badania wykorzystanego w niniejszej informacji są dostępne na stronie http://r.kaspersky.pl/Consumer_Security_Risks_Survey_2015.

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

 

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/news.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »