Zdrowie » Medycyna
4K – badanie dla świadomego mężczyzny
Zobacz więcej zdjęć » |
Rak prostaty wciąż jest tematem tabu. Wielu mężczyzn ignoruje dolegliwości z nim związane nawet w zaawansowanym stadium. W początkowej fazie rozwoju nowotwór zwykle nie powoduje poważniejszych dolegliwości, rzadko pojawiają się trudności w oddawaniu moczu oraz krew w moczu lub w nasieniu, co dodatkowo utrudnia diagnostykę.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Lekarze wykrywają raka prostaty u około 10 tys. Polaków rocznie. Jednak chorych może być więcej, ponieważ mężczyźni często nie przyznają się do dolegliwości. Nierzadko pacjenci przychodzą do lekarza dopiero, gdy pojawiają się u nich bóle kości, co jest sygnałem zaawansowanego raka prostaty dającego już przerzuty do kości.
Rak prostaty rzadko jest wykrywany u mężczyzn przed 45 rokiem życia, a około 75% zachorowań występuje po 65 roku życia. To właśnie wiek jest uznawany za najważniejszy i niezależny czynnik ryzyka raka prostaty. Są to także obciążenie genetyczne, wysokie stężenia androgenów i testosteronu oraz dieta bogata w tłuszcze zwierzęce.
W pierwszym stadium rozwoju można wyleczyć 90 proc. pacjentów z tym nowotworem. Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby, szczególnie jej agresywnej postaci. Testem zalecanym przez towarzystwa urologiczne i onkologiczne na świecie jest badanie 4K. Zdaniem specjalistów jest ono znacznie znaczenie bardziej wiarygodne niż znany wcześniej test PSA.
„Jest to jedyne badanie wykonywane we krwi, które umożliwia nieinwazyjną ocenę zagrożenia rakiem prostaty, nawet z 20-letnim wyprzedzeniem oraz na wykrycie choroby we wczesnym stadium, gdy wyleczenie jest bardzo wysoce prawdopodobne. Badanie 4K pomaga także ocenić czy konieczna jest pierwsza lub kolejna biopsja prostaty. Pozwala tym samym zmniejszyć liczbę niepotrzebnie wykonywanych inwazyjnych biopsji tradycyjnych” – mówi dr n. med. Iwona Kozak-Michałowska, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju Synevo.
Badanie 4K to specjalnie opracowany algorytm diagnostyczny pozwalający na oszacowanie ryzyka raka prostaty. W osoczu krwi są oznaczane poziomy czterech różnych białek (kalikrein) pochodzących z prostaty: PSA całkowite (tPSA), PSA wolne (fPSA), nieaktywna enzymatycznie formy PSA (intactPSA) oraz ludzka kallikreina2 (hK2).
Badanie jest zalecane u mężczyzn po 40 roku życia w ramach badań profilaktycznych w kierunku agresywnego raka prostaty, mężczyzn z genetycznym obciążeniem w rodzinie (gdy ojciec, stryjowie lub dziadek chorował na nowotwór stercza) oraz u mężczyzn, u których lekarz rozważa wykonanie pierwszej lub powtórnej biopsji.
Badania nie należy wykonywać przez okres 6 miesięcy od ostatniej biopsji prostaty oraz po zabiegach wziernikowania, cewnikowania lub usunięcia prostaty, a także jeżeli były przyjmowane leki hamujące łagodny rozrost prostaty. W przypadku wykonanego badania DRE należy odczekać 4 dni. Nie zaleca się również tego badania u mężczyzn przed 40 i po 80 roku życia ze względu na możliwość uzyskania wyników fałszywych. Wynik testu jest dostępny po około 4 tygodniach po pobraniu.
Zdaniem wielu ekspertów, badanie 4K wykonywane w oparciu o pobranie krwi, umożliwia u mężczyzn wykrycie raka prostaty na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby i stanowi prawdziwy przełom we wczesnym wykrywania raka stercza.
Więcej na ten temat: www.synevo.pl
Komentarze (1)
Konopie leczą od tysięcy lat! Kannabinoidy, a zwłaszcza kannabidiol (CBD) to substancje o niezwykle dobrze zapowiadającym się zastosowaniu medycznym. Badania efektów biochemicznych i farmakologicznych sugerują zastosowania CBD: do łagodzenia ataków epilepsji, zaburzeń nastroju, lęków, depresji, wspomagające leczenie uzależnień od alkoholu i nikotyny, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, hamuje rozwój i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych zwłaszcza glejaka, może być pomocny w leczeniu fibromialgii, czy zwłóknienia wątroby, jest skuteczny w terapii bólu zapalnego i neuropatycznego, pomocny w terapii stwardnienia rozsianego, działa przeciwwymiotnie (np. po chemioterapii), reguluje apetyt (…)
------ https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/17-konopny-ekstrakt-cbd-6.html
Uwaga: Nasze olejki NIE zawierają syntetycznego kwasu kannabidiolowego CBD, który jest produkowany in vitro w laboratorium, który nie tylko nie pomoże, lecz może zaszkodzić naszemu organizmowi, są całkowicie naturalne! Produkt również nie jest łacząny z kryształem wyizolowanym CBD, którego wiele firm używa w swoich produktach.