Zdrowie » Medycyna

Afty i nadżerki - jak szybko się z nimi uporać

Nagły dyskomfort w jamie ustnej, przy jedzeniu, piciu, a także przy mówieniu. Dodatkowo lekki obrzęk i piekący ból pojawiający się znienacka.

To mogą być afty, które potrafią skutecznie popsuć nam wieczorne wyjście do restauracji, weekend z przyjaciółmi lub długo wyczekiwany urlop. Co jest ich przyczyną i dlaczego ten problem może często wracać?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czym są afty?

Afta to płytkie wykwity zlokalizowane na błonie śluzowej jamy ustnej, pokryte biało-żółtym lub szarożółtym nalotem, otoczone wyraźnym zapalnym obrzeżem. Jeżeli usuniemy górną warstwę naskórka afty, odsłoni się sącząca nadżerka. Czasami występowaniu aft może towarzyszyć bolesność węzłów chłonnych. Mogą występować w postaci pojedynczych lub licznych wykwitów. Są incydentalne lub nawrotowe. Postacie ostre są zwykle mniejsze, natomiast przewlekłe mają większe rozmiary. Średnica afty może mieć od 1 mm do aż 2 cm. Jest to niestety popularna przypadłość i większość z nas już nie raz się z nią spotkała. Uciążliwy ból może utrudniać nam spożywanie posiłków, picie, a w niektórych przypadkach, wywoływać dyskomfort nawet w trakcie mówienia!

Uporczywy problem – kiedy może nam się przytrafić?

Różne są przyczyny powstawania aft. Sprzyjają temu urazy mechaniczne np.: ukłucia przy myciu zębów, niezamierzone uszkodzenia przy zabiegach stomatologicznych, stres, niedobory witamin (kwasu foliowego, witamin z grupy B), czynniki alergiczne, spożywanie ostrych potraw, zaburzenia żołądkowe. Mogą pojawiać się po antybiotykoterapii oraz przy spadku odporności np. przy obniżonym poziomie żelaza.

Ponieważ nie wiemy, kiedy może przytrafić nam się afta, gdyż zwykle objawy następują z „dnia na dzień” to ważne, aby w naszej kosmetyczce zawsze znajdował się apteczny żel, który pomoże nam pozbyć się dolegliwości. Afty zazwyczaj ustępują samoistnie po 4 – 10 dniach, choć często zdarzają się ich nawroty. W zależności od rodzaju nadżerki, leczenie może trwać nawet do 3 tygodni. Odpowiednia kuracja może natomiast skrócić ten czas do kilku dni. Nie warto więc tracić przyjemności z weekendowego wypadu z przyjaciółmi czy długo wyczekiwanego urlopu.

Jak sobie poradzić?

W przypadku wystąpienia afty zaleca się stosowanie miejscowo działających leków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, płukanie jamy ustnej sodą oczyszczoną, szałwią lub płynami odkażającymi oraz unikanie czynników drażniących, takich jak gorące, ostre, słone lub pikantne potrawy. Z aftami najlepiej walczyć środkami, które nie tylko tworzą ochronną warstwę izolującą owrzodzenie od czynników zewnętrznych, ale również sprzyjają procesowi odnowy nabłonka jamy ustnej (np. Sachol Aftigel). Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na to, by preparat ograniczał bolesne objawy i pieczenie. Cięższe przypadki wymagają jednak odpowiedniego leczenia, dlatego warto zgłosić się do lekarza.

Więcej informacji na temat zdrowia jamy ustnej można znaleźć na stronie www.niemusicitoprzeszkadzac.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nie musi ci to przeszkadzać
http://niemusicitoprzeszkadzac.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »