Społeczeństwo » Społeczeństwo

Akceptacja swojej niepełnosprawności

Akceptacja swojej niepełnosprawności
Zobacz więcej zdjęć »
Akceptacja niepełnosprawności bardzo często jest trudnym procesem, podczas którego niepełnosprawni przechodzą przez kilka faz. Jeszcze trudniej zaakceptować tą sytuację, jeżeli sprawność traci się nagle. Co można zrobić, aby lepiej poradzić sobie z niepełnosprawnością?

Wiadomość o utracie sprawności jest bolesnym doświadczeniem i wielkim ciosem. Najbardziej konstruktywny etap adaptacji to przystosowanie się, ale żeby uzyskać własną akceptację, niekiedy trzeba przejść bardzo długą drogę. Zarówno osobę niepełnosprawną, jak i bliskich z jej otoczenia często zaskakuje wiele etapów emocjonalnych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Brak własnej akceptacji

To, jak dana osoba będzie odczuwała swoją niepełnosprawność z pewnością zależy od indywidualnego stosunku do niepełnosprawności. Brak akceptacji może objawiać się w różny sposób i przyjmować różne formy. Niepełnosprawny może zaprzeczać i odrzucać tą sytuacją lub może próbować całkowicie ją ignorować. Innymi sposobami mogą być również fantazjowanie czy marzenie na jawie. Wszystkie te formy „ucieczki” od niepełnosprawności w konsekwencji mogą doprowadzić do izolowania się od otoczenia, a nawet regresji i cofania się do wcześniejszych faz rozwojowych. Osoba niepełnosprawna może także szukać współczucia, mieć duże poczucie własnej nieporadności, lękać się nowych sytuacji oraz zaprzestać być w jakikolwiek sposób osobą aktywną.

Jak to zmienić?

Pełna akceptacja swojej niepełnosprawności jest potrzebna, aby ukształtować wysokie poczucie własnej wartości. Uświadomienie sobie swoich ograniczeń, bez nadmiernej rozpaczy, jest równie ważne jak skoncentrowanie się mocnych stronach swojej osobowości czy możliwości osiągnięcia sukcesów, jednak bez iluzorycznych złudzeń.

Podczas przystosowania się do nowej sytuacji zdecydowanie przydatne mogą być:

- rzetelna wiedza, którą możemy pozyskać od lekarza – czasem umawiając się na kilka dodatkowych wizyt. Inną możliwością są poszukiwania w Internecie. Jednak trzeba podchodzić do tego z rozsądkiem i zdawać sobie sprawę, że każdy przypadek jest inny. W Internecie możemy znaleźć różnego rodzaju portale dla niepełnosprawnych, będące źródłem wiedzy, ale również wsparcia;

- wsparcie, zarówno osób bliskich oraz niekiedy wsparcie profesjonalistów. Tak jak zostało wspomniane wsparciem może być też portal czy forum dla niepełnosprawnych. Często osoby w takiej samej lub podobnej sytuacji mogą być dla nas największą motywacją do działania;

- pozytywne schematy poznawcze. Warto skupić się np. na książkach i filmach, które będą dawać optymizm, gdyż często np. stereotypy na temat niepełnosprawności mogą być demotywujące i zniechęcające do podejmowania wszelkiej aktywności;

Należy pamiętać również, aby nie wstydzić się swoich emocji, nie ukrywać ich, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy psychologa. Każdy dzień może przynieść coś dobrego, choć szukanie pozytywów z pewnością może być bardzo trudne.

Artykuł napisany we współpracy z Rampa – Pokonujemy Bariery, portal dla niepełnosprawnych



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AlinkaM

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »