Rozrywka i wypoczynek » Sport

Aktywność fizyczna kluczem do wzmocnienia wydajności mózgu

Aktywność fizyczna kluczem do wzmocnienia wydajności mózgu
Zobacz więcej zdjęć »
Badania ASICS pokazują, że regularne ćwiczenia zwiększają możliwości ludzkiego mózgu. W przełomowym, globalnym eksperymencie wzięli udział zawodnicy z całego świata, którzy na co dzień uprawiają sporty „umysłowe”, jak e-sport, scrabble czy szachy.

Podejmując aktywność fizyczną, wszyscy zauważyli radykalną poprawę funkcji poznawczych, samopoczucia i wydajności. Przełożyło się to korzystnie na wyniki uzyskiwane w docelowych dyscyplinach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

ASICS ujawnia, że ćwiczenia sportowe mogą znacznie poprawić funkcje poznawcze i sprawność umysłową. Od poprawy pamięci krótkotrwałej, po zwiększenie poziomu koncentracji. Sport zwiększa moc mózgu, co pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, również w życiu prywatnym.

 

Zawodnicy umysłowi, którzy wzięli udział w unikalnym eksperymencie ASICS, już po czterech miesiącach regularnych zajęć sportowych odnotowali korzystne dla swojego mózgu efekty. Międzynarodowe rankingi graczy poprawiły się o niewiarygodne 75%, po raz kolejny udowadniając ścisłą zależność pomiędzy ciałem a umysłem. Funkcje poznawcze wzrosły średnio o 10%, zdolności rozwiązywania problemów poprawiły się o 9%, pamięć krótkotrwała wzrosła o 12%, a szybkość przetwarzania i czujność poprawiły się o 10%. Poziom pewności siebie w grupie wzrósł o 44%, koncentracja poprawiła się o 33%, a poziom lęku spadł o 43%. Badania pokazują, że ćwiczenia mogą być równie skuteczne w pobudzaniu funkcji mózgu, jak nauka drugiego języka, codzienne czytanie, gra na nowym instrumencie muzycznym lub układanie puzzli każdego dnia.

 

Eksperyment opracował i przeprowadził profesor Brendon Stubbs, znany badacz ruchu i umysłu. Każdy gracz postępował zgodnie z programem treningowym przygotowanym przez trenera biegania, Andrew Kastora. Plan zajęć obejmował umiarkowany trening kardio i siłowy oraz zwiększenie aktywności fizycznej do 150 minut tygodniowo. Profesor Stubbs zmierzył poprawę kondycji psychicznej uczestników na podstawie ich wyników w grach umysłowych, testach poznawczych i kwestionariuszach świadczących o ich samopoczuciu w ciągu czteromiesięcznego okresu badawczego.

 

Wszyscy wiemy, że ćwiczenia są dobre dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, ale ich wpływ na funkcje poznawcze nie był badany w takim zakresie nigdy wcześniej. Chcieliśmy zbadać wpływ sportu na osobach, które polegają na własnych zdolnościach poznawczych – profesjonalnych graczach umysłowych. Nasze wyniki pokazują znaczną poprawę ich funkcjonowania poznawczego, w tym poziomu koncentracji i umiejętności rozwiązywaniu problemów. Ćwiczenia stymulują pojawienie się nowych komórek w mózgu i zwiększają przepływ krwi do hipokampa i kory przedczołowej, które odpowiadają za pamięć czy przetwarzanie informacji. Jeśli aktywność fizyczna potrafi poprawić wydajność umysłową profesjonalnych graczy umysłowych, możemy tylko wyobrazić sobie, jak może wpłynąć na każdego z nas. Od zwiększenia koncentracji podczas nauki przed ważnym egzaminem lub poprawy czujności przed prezentacją w pracy, sport może zwiększyć moc naszego mózgu – powiedział profesor Brendon Stubbs.

 

Poza wykazaniem, że ćwiczenia poprawiły funkcje poznawcze uczestników i możliwości gry, profesor Stubbs odkrył również, że samopoczucie psychiczne graczy znacznie się poprawiło, a średni wynik State of Mind wzrósł o 31%. Średnia ocena stanu umysłu na początku badania wynosiła poniżej średniej 58, a na koniec wzrosła do poziomu 76.

 

Te wyniki są zdumiewające i świadczą o sile sportu. Na początku badania wielu uczestników nie potrafiło biec dłużej niż minutę, więc ich plany treningowe musiały być umiarkowane. 150 minut tygodniowo mogło robić wrażenie, ale przy odpowiednim zarządzaniu czasem, wystarczyło 5 sesji po 30 minut. Bez względu na poziom sprawności, korzyści wynikające z regularnych ćwiczeń są dostępne dla każdego z nas – stwierdził główny trener badania, Andrew Kastor.

 

Zainspirowana eksperymentem ekipa filmowa śledziła losy czterech profesjonalnych zawodników, którzy brali udział w regularnych ćwiczeniach, aby poprawić swoje rankingi na arenie międzynarodowej. W rezultacie powstał film dokumentalny „Mind Games – The Experiment”, którego narratorem jest uznany brytyjski aktor i działacz na rzez zdrowia psychicznego, Stephen Fry. Pełnometrażowy film dokumentuje podróż czterech graczy – Kassa Korley, Ryoei Hirano, Ben Pridmore oraz Sherry Nhan – którzy specjalizują się kolejno w szachach, madżongu, grach pamięciowych i e-sporcie, rywalizując w profesjonalnych turniejach na całym świecie.

 

Nasza filozofia założycielska jest dosłownie ukryta w naszej nazwie – Anima Sana In Corpore Sano, czyli „w zdrowym ciele, zdrowych duch”. Zawsze zachęcaliśmy do uprawiania sportu zarówno dla korzyści fizycznych, jak i psychicznych, natomiast po raz pierwszy zbadaliśmy jego prawdziwy wpływ na funkcjonowanie poznawcze. „Mind Games – The Experiment” ukazuje siłę ćwiczeń i ich wpływ na wyostrzenie umysłu. Mamy nadzieję, że po obejrzeniu filmy dokumentalnego, każdy, niezależnie od wieku, budowy ciała czy poziomu sprawności, zainspiruje się do ruchu i pobudzi swój mózg – podsumował wiceprezes ASIS EMEA, Gary Raucher.

 

Film dokumentalny „Mind Games – The Experiment” można oglądać na Prime Video od 19 stycznia br.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

2pr

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Antosia 2023-01-19 12:08:06

    Od dawna wiadomo że aktywność fizyczna to dobra sprawa. Dlatego ja często spaceruje albo jeźdże na stacjonarnym rowerku z pl geekbuying od razu lepiej się czuję, lepiej mi się mysli i funkcjonuje


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »