Dom » Wnętrza

Ale jaja!... z Ćmielowa

Ale jaja!... z Ćmielowa
Zobacz więcej zdjęć »
Z okazji zbliżających się Świąt wielkanocnych Zakłady Porcelany „Ćmielów” zaprojektowały i stworzyły limitowaną kolekcję ręcznie malowanych, porcelanowych jaj nie tylko wielkanocnych.

Jaja z Zakładów Porcelany „Ćmielów” to nie tylko piękna oraz cenna ozdoba, która 4 i 5 kwietnia 2010 r. może znaleźć się na świątecznym stole, lecz również niepowtarzalna gratka dla kolekcjonerów i miłośników porcelanowej sztuki. Artyści, tworzący dla ćmielowskiej fabryki, udekorowali porcelanowe perełki w najprzeróżniejsze wzory i obrazy, od typowo świątecznie pstrokatych, po luźniej z Wielkanocą związane formy, o nowoczesnej, minimalistycznej kresce oraz zimnych, jasnych barwach, pasujących do wnętrz, w których przeważają przedmioty wykonane z matowych metali i plastiku.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Każde takie jajo jest niemal czystą esencją sztuki samej w sobie, przez co nietrudno wyobrazić sobie obecność takiego przedmiotu w centralnym miejscu pomieszczenia, np. w miejscu pracy - na biurku w gabinecie, w przytulnej, bezpiecznej sferze domowej - na blacie kredensu w salonie, bądź też na stoliku, w blasku świec, przy filiżance małej czarnej, w wykwintnej, eleganckiej restauracji…

 

         Kolekcja designerskich jaj z Zakładów Porcelany „Ćmielów” jest kolekcją limitowaną. Pojawia się ona w sprzedaży co roku w okresie przed Wielkanocą. Poza jajami, ZP Ćmielów wprowadziły do świątecznej oferty również okolicznościowe figurki wielkanocne: barany, króliki i kurczaki.

 

         Porcelanowe wyroby z ZP „Ćmielów” dostępne są w odpowiednich, renomowanych sklepach na terenie całego kraju.

 

Cena 1 szt. porcelanowego jaja: ok. 30 zł.

    

Więcej informacji na: www.porcelana-cmielow.pl 

 

Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o

www.porcelana-cmielow.pl

ul. Ostrowiecka 45, 27-440 Ćmielów

tel. (015) 861 20 26

fax (015) 861 20 43

e-mail: office@porcelana-cmielow.pl

Zakłady Porcelany „Ćmielów” należą do najstarszej w Polsce grupy fabryk wyrobów ceramicznych. Początek istnienia fabryki datuje się na rok 1790, kiedy to miejscowy garncarz Wojtas skupił wokół siebie kolegów pracujących do tej pory indywidualnie. Stworzyli oni prymitywną manufakturę wytwarzającą garnki gliniane i fajans. Pełen rozruch fabryki nastąpił w roku 1804, kiedy to fabryka została oficjalnie zarejestrowana. Pierwszym właścicielem i inicjatorem był hrabia Hiacynt Małachowski Kanclerz Wielki Koronny. Po Śmierci hr. Małachowskiego w roku 1821 spadkobiercą fabryki została jego córka Franciszka Dunin Karwicka. Fabryką kierował w tym czasie doświadczony fachowiec Adolf Fryderyk Watke. Ćmielowska manufaktura w tym czasie stała się fabryką o ugruntowanej pozycji na rynku krajowym i europejskim. W roku 1827 fabrykę wydzierżawili dwaj bracia Jeremiasz i Beniamin Weibergowie, którzy weszli w układ handlowy z kupcem Franciszkiem Ordonem. Ćmielowski fajans dzięki niemu sprzedawał się na terenie Warszawy z ogromnym powodzeniem. W latach 30. XIX w. następowały kolejne zmiany właścicieli a wyroby „Ćmielowa” utrzymywały się na wysokim poziomie europejskim. Przełomowym etapem w dziejach fabryki było pojawienie się w niej rodziny Weissów, ponieważ od nich zaczęła się era prawdziwej fabryki, w której rozpoczęto w roku 1838 produkcję porcelany. Od roku 1849 nowymi właścicielami fabryki zostali bracia Józef i Aleksander – książęta Druccy-Lubeccy. W tym okresie powszechne stało się zdobienie naczyń techniką druku w różnych kolorach. Kolejnym właścicielem fabryki był kupiec Kazimierz Cybulski. W tym czasie z Francji sprowadzony został wybitny ceramik Stanisław Thiele, który w latach 1863-1880 kierował produkcją wyrobów majolikowych nawiązując we wzornictwie do stylów historycznych. W 1868 roku pożar zniszczył całą fabrykę, jednak ta została bardzo szybko odbudowana wchodząc w kolejny etap produkcji na szeroka skalę. Rok 1887 to kolejna zmiana właścicielska. Fabryka wróciła do rąk rodziny Druckich-Lubeckich. Produkty cieszyły się nadal dobrą sławą a za sprawą fachowców z Limoges załoga reprezentowała bardzo wysoki poziom co pozytywnie odbiło się na jakosci i wielkości produkcji. W tym czasie obok dekoracji ręcznie malowanych stosowano juz bardzo powszechnie kalkomanię. Liczne sukcesy na wystawach spowodowały, że „Ćmielów” miał bardzo dużo zamówień co pozytywnie odbiło się na rozwoju fabryki. Kolejny etap w dziejach fabryki to rok 1920 kiedy to Książę Aleksander Drucki-Lubecki sprzedał fabrykę Polskiemu Bankowi Przemysłowemu we Lwowie i fabryka zyskała nową nazwę „Fabryka Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie S.A.” kontynuując dobre tradycje ceramiczne. W okresie powojennym spółka została upaństwowiona i prowadziła swoją działalność do lat 90. W 1997 r. fabryka została sprywatyzowana i przyjęła nazwę Zakłady Porcelany „Ćmielów” Sp. z o.o.

Kontynuując zatem niezwykłe tradycje i czerpiąc z wielopokoleniowych doświadczeń Zakłady Porcelany „Ćmielów” są dziś nowoczesnym zakładem specjalizującym się w produkcji wysokogatunkowych, cienkosciennych wyrobów porcelanowych. W szerokiej ofercie firma prezentuje Państwu fasony o najwyższej jakości estetycznej i funkcjonalnej w dekoracjach naszkliwnych i wszkliwnych.

Nasza firma jest członkiem Stowarzyszenia Eksporterów Polskich - www.eksporterzy.org.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Zakłady Porcelany "Ćmielów" Sp. z o.o
http://www.porcelana-cmielow.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »