Zdrowie » Dziecko

Alergia na mleko krowie

Alergia na mleko krowie
Zobacz więcej zdjęć »
Naturalnym pokarmem niemowlęcia jest mleko matki, które znacznie różni się od mleka krowiego. Mleko matki zawiera mniej białka, w jego skład wchodzi inny zestaw tłuszczów, ponadto zawiera ono składniki odpornościowe (immunoglobuliny) oraz witaminy i składniki mineralne.

Jego skład jest dostosowany do naturalnych potrzeb niemowlęcia, dlatego mleko matki jest lepiej trawione niż mleko krowie.
Jeśli karmienie piersią jest niemożliwe, można podawać dziecku mleko zastępcze (tzw. mleko humanizowane), wyprodukowane przemysłowo z mleka krowiego, dostępne w aptekach i sklepach spożywczych. Jednak także to humanizowane mleko zawiera wiele białka występującego w mleku krowim (kazeina), którego nie trawi około 5% wszystkich niemowląt.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Alergia na mleko krowie występuje zwykle w pierwszych dwóch latach życia dziecka. Jego objawem jest przewlekła biegunka (patrz biegunka u dzieci), niekiedy kał zawiera domieszkę krwi. Mogą pojawić się wymioty, gorączka, wysypka, a także dolegliwości układu oddechowego (katar, astma). Samopoczucie dziecka zależy od stopnia uczulenia, niektóre niemowlęta i małe dzieci mimo biegunki są żwawe i mają apetyt, inne zaś są płaczliwe, mało jedzą i piją oraz chudną.
Odróżnienie alergii na mleko od wirusowego zapalenia jelit nie jest łatwe, szczególnie w pierwszym okresie choroby. Niekiedy przebieg choroby wskazuje na to, że dziecko jest uczulone na mleko (np. pogorszenie się dolegliwości po spożyciu produktów z mleka krowiego).
Także niemowlęta, które są karmione piersią mogą być uczulone na mleko krowie, ponieważ białko mleka krowiego spożyte przez matkę, przenika do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki. U niemowląt tych bezpośrednio po karmieniu występuje kolka oraz biegunka.
Białko mleka krowiego u osób uczulonych na mleko jest odbierane przez śluzówkę jelit jako ciało obce. Reakcja obronna organizmu prowadzi do wytworzenia płynów w jelitach, co z kolei powoduje biegunkę. Jeżeli białko to przedostanie się przez śluzówkę do innych narządów (skóra, płuca), mogą zajść tam dalsze reakcje obronne (patrz alergia). Często uczuleniu towarzyszy infekcja układu trawiennego, która jest mylnie traktowana jako jego przyczyna. Nadwrażliwość na mleko krowie występuje rzadko powyżej 2. roku życia. Alergia na białko zawarte w mleku zanika wraz z rozwojem układu trawiennego.

Do powikłań dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy diagnoza nie jest jeszcze jednoznaczna i dziecko w dalszym ciągu otrzymuje białko zawarte w krowim mleku. W tym przypadku stan zapalny śluzówki jelit trwa nadal. Dziecko cierpi na ostre, nawet wodnisto-krwawe biegunki, w końcu dochodzi do utraty masy ciała i odwodnienia. W ciężkich przypadkach biegunce towarzyszyć może wysypka, ataki astmy i zaburzenia układu krążenia.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

pey

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »