Technologie » Komputery

Android na celowniku: ilość zagrożeń dla systemu Google'a wzrasta trzykrotnie w II kwartale 2012 r.

Android na celowniku: ilość zagrożeń dla systemu Google'a wzrasta trzykrotnie w II kwartale 2012 r.
Zobacz więcej zdjęć »
Liczba nowych szkodliwych programów atakujących Androida wzrosła niemal trzykrotnie w drugim kwartale bieżącego roku - tak wynika z danych zawartych w przygotowanym przez Kaspersky Lab raporcie dotyczącym ewolucji zagrożeń IT w II kwartale 2012 r.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W badanym okresie pojawiło się niemal 15 tysięcy nowych szkodliwych programów atakujących mobilny system Google'a. Statystyki jednoznacznie pokazują, że cyberprzestępcy coraz bardziej koncentrują się na rozwoju szkodliwych programów dla urządzeń mobilnych. 

Klasyfikacja szkodliwych programów dla Androida

Prawie połowa (49%) szkodliwych plików atakujących urządzenia z Androidem to wielofunkcyjne trojany kradnące dane z telefonów (kontakty, adresy e-mail, numery telefonów itd.), potrafiące pobierać dodatkowe moduły z serwerów kontrolowanych przez cyberprzestępców. 

Jedną czwartą wykrytych szkodników dla Androida stanowią trojany SMS. Programy te kradną pieniądze z kont ofiar poprzez wysyłanie wiadomości SMS na numery o podwyższonej opłacie bez wiedzy i zgody właściciela smartfona. Kilka lat temu trojany te można było znaleźć jedynie w państwach byłego Związku Radzieckiego, w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Chinach. Obecnie rozprzestrzeniają się na całym świecie: w drugim kwartale 2012 r. Kaspersky Lab chronił użytkowników w 47 państwach przed zagrożeniami wysyłającymi SMS-y na numery premium. 

18% zagrożeń dla Androida wykrytych w drugim kwartale bieżącego roku to backdoory, które umożliwiają szkodliwym użytkownikom uzyskanie pełnej kontroli nad zainfekowanym urządzeniem. Programy te są wykorzystywane do tworzenia botnetów złożonych z urządzeń mobilnych. 

Trojany szpiegujące stanowią obecnie niewielki odsetek wszystkich zagrożeń dla Androida – zaledwie 2%. Z drugiej strony takie szkodniki są największym zagrożeniem dla użytkowników. Programy te „polują” na najcenniejsze dane, zapewniające cyberprzestępcom dostęp do kont bankowych użytkowników zainfekowanych urządzeń mobilnych. 

"W najbliższej przyszłości spodziewamy się nie tylko większej liczby szkodliwych programów, ale również skuteczniejszych i groźniejszych aplikacji atakujących Androida. Na podstawie aktualnych trendów należy spodziewać się, że cyberprzestępcy wkrótce skoncentrują się na bardziej spersonalizowanych atakach. Wykorzystywane będą głównie szkodliwe programy polujące na poufne dane umożliwiające kradzież pieniędzy z kart kredytowych użytkowników" - powiedział Jurij Namiestnikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab. 

Najlepszą metodą walki z cyberzagrożeniami mobilnymi jest instalacja aplikacji bezpieczeństwa, takiej jak Kaspersky Mobile Security. Rozwiązanie to nie tylko zapewnia niezawodną ochronę przed szkodliwymi programami, ale także zabezpiecza dane w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia. 

Pełna wersja raportu dotyczącego ewolucji cyberzagrożeń w II kwartale 2012 r. jest dostępna w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl prowadzonej przez Kaspersky Lab: http://www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=715. 

Informację, raport oraz infografikę można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »